Kolumbijici su na referendumu odbacili sporazum o okončanju poluvekovnog sukoba Vlade i pobunjeničke grupe Revolucionarne oružane snage Kolumbije, FARK.
Ovakav rezultat ne znači nastavak sukoba, objašnjava predsednik Huan Manuel Santos. Međutim, mediji ocenjuju da rezultat referenduma znači poraz njegove višegodišnje kampanje, prenosi RTS.
Revolucionari pokreta FARK i Vlada ratuju već 52 godine u ovoj državi. Prema podacima u sukobima je do sada poginula četvrtina miliona ljudi, i Kolumbijci su pomno pratili četvorogodišnje pregovore predsednika Santosa sa vođom pobunjenika Timoleonom Himenesom, poznatijim po nadimku Timočenk.
Kako navodi RTS, po okončanju pregovora, predsednik je napravio referendum sa pitanjem: „Da li se slažete sa dogovorom o potpunoj predaji FARK-a u zamenu za osnivanje istoimene partije i garantovanih 10 mesta u parlamentu?“ Pobedili su protivnici sporazuma.
Pristalice sporazuma su očajne.
Antonio Sanguin iz Pokreta za sporazum istakao je da rezultat referenduma pokazuje da je više od polovine građana dozvolilo da ih zavedu poruke mržnje i osvete, poruke koje ih drže u prošlosti i da je sve potpuno besmisleno.
„Naložio sam glavnom pregovaraču da sa izaslanikom Ujedinjenih Nacija ode na Kubu i obavesti pregovarače FARK-a o ovom rezultatu. Sada ćemo morati da načinimo samo još jedan dodatni korak ka miru. Ne predajem se“, ističe predsednik Kolumbije Huan Manuel Santos.
Rezultat od 50,2 naspram 49,8 odsto znači da je prevagnulo svega 60 hiljada glasova od 13 miliona izašlih glasača. Naredni dani će pokazati da li i FARK pristaje na dodatne pregovore, i da li će u narednih šest meseci predati oružje posmatračima Ujedinjenih nacija i postati politička partija.
Posmatrači smatraju da je to neminovno, jer više nema ni država ni režima koji su pomagali levičarske ustanike u Latinskoj Americi.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.