Odluka Severne Irske o ukidanju kontrolnih punktova našla se na meti kritika Dablina i EU 1foto EPA-EFE/MARK MARLOW

Ministar poljoprivrede Severne Irske Edvin Puts izdao je naređenje da se ukinu kontrolni punktovi za robu koja dolazi iz Velike Britanije, što je unilateralni potez koji bi mogao da dovede do sukoba sa Briselom, ali i do razdora u severnoirskoj vladi.

Velike Britanije, što je unilateralni potez koji bi mogao da dovede do sukoba sa Briselom, ali i do razdora u severnoirskoj vladi.

Kako prenosi Gardijan, Puts, bivši lider Demokratske unionističke stranke (DUP) tvrdi da je ovu odluku sproveo u delo na osnovu “pravnog saveta”, iako za to nije dobio podršku u parlamentu.

“Prema pravnom savetu po ovom pitanju koji sam zatražio i dobio, imam pravo da naredim obustavu provera (na kontrolnim punktovima) u odstustvu izvršnog odobrenja. Stoga sam izdao zvaničnu naredbu da se od večeras u ponoć obustave sve provere koje se nisu sprovodile pre 31. decembra”, rekao je Puts.

Ali u Šin Fejnu, sa kojim DUP deli vlast, tvrde da je ovo “nezakonit” potez usmeren na učvršćivanje tvrdokornih stavova ove stranke o protokolu pred lokalne izbore u maju.

“Ovaj potez je pokušaj DUP-a da se nezakonito utiče na domaći i međunarodni zakon. DUP je usredsređen samo na svoje prioritete, koji su očigledno u suprotnosti sa širom zajednicom”, napisala je na Tviteru zamenica premijera i potpredsednica Šin Fejna Mišel O’Nil.

Irska političarka i komesarka EU za finansijsku stabilnost Mejrid Makgines izjavila je da je Putsova odluka “kršenje međunarodnog zakona”.

“Ovaj potez je izazvao neizvesnost i nepredvidljivost, a svakako ne doprinosi stabilnosti, tako da ne razumem šta je njegova svrha, ali u svakom slučaju on predstavlja apsolutno kršenje međunarodnog zakona”, rekla je ona za RTE.

Kako navodi Skaj njuz, unilateralna odluka Putsa, kao ministra DUP, da obustavi provere u lukama donosi više pitanja nego odgovora i, s obzirom na to da se radi pre o političkom a ne samo trgovniskom pitanju, mogla bi da dovede do razdora u vladi. Kako dalje piše Skaj njuz, sada se postavlja pitanje da li će se državni službenici povinovati Putsovom naređenju i kako će, ako to učine, Evropska unija zaštititi integritet jedinstvenog tržišta.

U ovakom scenariju postavlja se i pitanje da li će se irska vlada naći pod pritiskom da uspostavi tvrdu granicu – upravo ono što je zahvaljujući Protokolu trebalo da bude izbegnuto. Takođe, nesuglasice oko ovog pitanja unose dodatne napetosti u parlament samo nekoliko meseci pred izbore.

Britanska vlada je nagovestila da neće intervenisati povodom naredbe da budu zaustavljene provere na granici, dodajući da je to “pitanje za izvršnu vlast Severne Irske”. S druge strane, irski ministar spoljnih poslova Sajmon Kovini upozorio je da “odluka da se u lukama Severne Irske obustave sve provere robe koja dolazi preko Irskog mora predstavlja kršenje međunarodnog zakona”.

“Namerna odluka da se ne poštuju obaveze utvrđene protokolom predstavlja ozbiljan prekršaj. To je u suštini igranje politike sa zakonskim obavezama i svakako se nadam da do toga neće doći”, dodao je on.

Provere poljoprivrednih i prehrambenih proizvoda u lukama Severne Irske su obavezne u skladu sa odredbama Severnoirskog protokola, koji je osmišljen da bi se izbeglo uvođenje takozvane tvrde granice između Irske i Severne Irske posle Bregzita. Prema ovom protokolu, Severna Irska ostaje deo britanske carinske teritorije tako da, ako Velika Britanija potpiše sporazum o slobodnoj trgovini sa nekom drugom zemljom, u to bi bila uključena i roba iz Severne Irske.

Međutim, u protokolu se navodi da Severna Irska mora da se pridržava nekih pravila EU kako bi se omogućilo slobodno kretanje robe u Republiku i u ostatak Unije. Takođe, sporazumom je predviđeno da roba koja iz Velike Britanije dolazi u Severnu Irsku nije podvrgnuta carini osim ukoliko ne postoji “rizik” da će ona kasnije biti usmerena ka ostalim zemljama EU.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari