Odnos Vašingtona i Pekinga na tankom ledu 1Foto: Michael Reynolds/Epa

Kina mora da se pripremi za zadavanje kontraudarca bezobzirnim „napadima histerije“ novoizabranog predsednika SAD Donalda Trampa, upozorava kineski tabloid naklonjen Komunističkoj partiji Kine.

Ovakva reakcija je usledila pošto je Tramp na račun Kine izrekao niz neprijatnih komentara, što sve više produbljuje diplomatske tenzije između dve zemlje, piše Gardijan.
Trampova odluka da prihvati kurtoazni telefonski razgovor s tajvanskom predsednicom Caj Ing-ven prošlog petka i njegovi komentari o Kini na Tviteru nakon toga izazvali su šok u Pekingu. Analitičari se slažu da su sve veće šanse da dođe do raskola između Kine i SAD nakon žestoke kritike koju je Tramp uputio na račun Pekinga na Tviteru. Zvanična reakcija Kine je do sada, međutim, bila odmerena.

„Nećemo spekulisati u vezi s tim koji su motivi novoizabranog američkog predsednika Trampa i njegovog tima za izvesne postupke, ali ćemo jasno izneti svoj stav ako se to što pričaju tiče Kine“, rekao je u ponedeljak portparol kineskog ministarstva spoljnih poslova Lu Kang, dodajući da je timu američkog milijardera jasno stavljeno do znanja šta je stav Kine.

Govoreći u NJujorku, Henri Kisindžer, veteran američke diplomatije koji je ranih 1970-ih dao svoj doprinos obnavljanju odnosa s Kinom, rekao je da je bio „impresioniran mirnom reakcijom kineskog rukovodstva, što ukazuje na rešenost da se vidi da li može da se uspostavi miran dijalog.“
Međutim, Global tajms, kineski državni list koji s vremena na vreme odražava stavove Komunističke partije Kine, izrazio je negodovanje zbog, kako je naveo, Trampovih šokantnih, bezobzirnih i neočekivanih „provokacija“. „Trampov ‘tvit’ u kojem kritikuje Kinu samo je maska za njegovu ozbiljnu nameru, a to je da tretira Kinu kao podgojeno jagnje i s njega odseče parče mesa“, navodi se u redakcijskom komentaru u jučerašnjem broju nacionalističkog lista, piše Gardijan.

List ističe da Trampovi „napadi histerije“ ukazuju da je „sada neizbežno da će na početku njegovog boravka u Beloj kući biti više problema u odnosima SAD i Kine“. „Moramo da budemo potpuno spremni, i psihički i fizički, za taj scenario. Bez obzira na to šta Tramp misli, Kina mora da bude rešena da osujeti njegove nerazumne zahteve na početku njegovog mandata i uzvrati udarac ako njegove inicijative budu ugrožavale interese Kine, kakve god bile posledice po dinamiku odnosa Kine i SAD“, upozorava Global tajms.

U komentaru u izdanju na engleskom jeziku Pipls dejlija, zvaničnog glasila Komunističke partije, takođe se ukazuje na, kako se navodi, neskrupulozne i izuzetno neprijatne inicijative Donalda Trampa. „Tramp i njegov tranzicioni tim treba da shvate da ako prave probleme u odnosima Kine i SAD prave sebi probleme“, upozorava list.

Gardijan podseća da su pojedini stručnjaci sa obe strane Tihog okeana nekoliko dana nakon izbora Trampa spekulisali da će njegov dolazak u Belu kuću omogućiti novu, topliju fazu u odnosima Pekinga i Vašingtona. Džon Deluri, stručnjak za Kinu sa Univerziteta Jonsei u Seulu, rekao je da Trampova retorika protiv Kine, njegova odluka da razgovara sa tajvanskom predsednicom i priroda tima koji se formira oko njega ukazuje da su takva očekivanja bila pogrešna. On, međutim, naglašava da su planovi novoizabranog američkog predsednika ipak i dalje enigma i u Vašingtonu i u Pekingu. „Ako sami Amerikanci ne znaju šta njihov predsednik planira da uradi, kako Kinezi mogu da znaju?“ rekao je Deluri.

Govoreći u Tajpeju u utorak, tajvanska predsednica je rekla da uprkos „iznenadnom“ razgovoru s Trampom, ona ne prognozira „velike promene u politici u bliskoj budućnosti jer svi shvatamo vrednost stabilnosti u regionu“.

Jedan političar visokog ranga iz Republikanske stranke, koji je među onima za koje se misli da savetuju Trampa u vezi s politikom prema Kini, iskoristio je posetu Tajpeju da opovrgne navode da će u skorije vreme doći do promene u odnosima Tajvana i SAD. Stiven Jats, savetnik bivšeg potpredsednika SAD Dika Čejnija, rekao je novinarima da je telefonski razgovor „važan korak u pravcu koji mnogi od nas zagovaraju“. On je, međutim, upozorio da taj razgovor ne treba naduvavati u javnosti. Jats, koji negira da je zvanično član Trampovog tranzicionog tima, je rekao da nema saznanja da će se Caj sastati sa Trampom tokom predstojeće posete NJujorku.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari