Odnosi sa Beogradom na najvišem nivou u istoriji 1

Krize koje danas nastaju u našem bližem okruženju ili u različitim delovima sveta prete regionalnom i globalnom miru i stabilnosti, a zemlje suočavaju sa izazovima kao što su međunarodni terorizam, širenje oružja za masovno uništenje, siromaštvo i izbeglička kriza.

Sa svojom centralnom pozicijom u Evroazijskoj geografiji, Turska najintenzivnije oseća nastale krize.

Naša zemlja se zasniva na principu koji je ustanovio osnivač Turske Republike Mustafa Kemal Ataturk, kome smo u petak odali počast povodom 80. godišnjice smrti, koji glasi „Mir u domovini, mir u svetu“ i u skladu sa potrebama vremena, vodi proaktivnu i humanitarnu spoljnu politiku, ocenjujući svoje političke i ekonomske prilike. Proaktivna i humanitarna spoljna politika može ukratko da se rezimira kao konstruktivna inicijativa čiji je cilj ostvarenje bezbednosti na regionalnom i međunarodnom nivou, kao i uspostavljanje prosperitetnog okruženja. Humanitarna strana spoljne politike Turske ima za cilj razmatranje svakog problema koji je aktuelan u našoj spoljnoj politici na odgovoran način, usredsređen na ljude i zasnovan na savesti i principima. Tako Turska s jedne strane preuzima efikasnu ulogu na regionalnom nivou, a s druge strane pokazuje principijelan stav o globalnim pitanjima pred međunarodnim organizacijama i preuzima vodeće uloge u humanitarnoj i razvojnoj podršci. U tom kontekstu, Turska je u maju 2016. godine bila domaćin Svetskog humanitarnog samita sa ciljem da se borba protiv sve većih potreba i humanitarnih kriza učini efikasnijom, kao i da se razvije saradnja i koordinacija u vezi sa tim pitanjem.

Prema podacima OECD, Turska je 2017. godine pružila zvaničnu razvojnu pomoć od 8,142 milijarde američkih dolara. Zahvaljujući humanitarnoj pomoći koja predstavlja 7,2 milijarde dolara od ove cifre, Turska se popela na prvo mesto među zemljama koje pružaju humanitarnu pomoć. Prema Izveštaju globalne humanitarne pomoći 2018, koji je napravljen u programu „Global Humanitarian Assistance“, Turska se na sličan način 2017. godine popela na prvo mesto sa humanitarnom pomoći koja je dostigla 8,07 milijardi SAD dolara.

Turska je domaćin više od 3,5 miliona Sirijaca koji su pobegli od konflikta u Siriji koji traje već osam godina. Uz doprinos nevladinih organizacija i opština, uloženi novac za Sirijce je dostigao 31 milijardu dolara.

Ovde želim da naglasim da, po pitanju humanitarne pomoći, Turska ima jaku tradiciju koja potiče iz njene istorije i kulture i smatra svojom obavezom i ljudskom dužnošću potrebnom za stabilnost da pomogne ljudima u teškim situacijama. Kao i pre, naša zemlja se i danas trudi da u skladu sa svojim mogućnostima na najbrži način dostavi humanitarnu pomoć mestima gde je to potrebno, bez obzira na rasu, religiju, jezik i pol, kao i doprinosi međunarodnim naporima u ovom smeru. Na primer broj humanitarnih kamiona koje je UN poslao u Siriju preko Turske prešao je 17 hiljada.

U okviru turske politike fokusirane na ljude, preko TIKE koja je 2010. godine počela da radi u Srbiji i realizovala više od 200 projekata u vrednosti većoj od 30 miliona dolara u oblastima obrazovanja, zdravlja, socijalne infrastrukture i poboljšanja kapaciteta.

Radimo na poboljšanju kvaliteta zdravstvenih usluga u Srbiji kroz projekte renoviranja bolnica i klinika, opremajući ih modernim medicinskim uređajima i pomažući donacijama ambulantnih vozila. Naša zemlja je takođe donirala vakcine protiv raznih bolesti preko Ministarstva zdravlja.

Realizujemo projekte u oblasti obrazovanja koji ispunjavaju savremene standarde svojim fizičkim uslovima, kao i tehnološkom infrastrukturom. U tom kontekstu započeti su projekti za izgradnju 12 novih škola i renoviranje i opremanje 15 škola.

Imamo projekte i u oblasti infrastrukture kao na primer sanacije korita potoka da bi se sprečile poplave, izgradnja mostova i puteva, stambena pomoć, a kao primer projekata u oblasti poljoprivrede možemo da pomenemo sisteme navodnjavanja, uzgoj maline, pčelarstvo i uzgoj u plastenicima.

S druge strane, u sklopu projekata za poboljšanje održivih prihoda, organizuju kursevi obuke za žene i omladinu koji im omogućavaju lakše zapošljavanje, realizuju se projekti koji će doprineti integraciji osoba sa invaliditetom i svih ugroženih grupa u društveni život.

Koraci koje smo napravili u Srbiji u humanitarnom smislu imaju jako pozitivan efekat na naše bilateralne odnose. Naši odnosi sa Srbijom su na najvišem nivou u svojoj istoriji. Tome su doprinele i međusobne posete na visokom nivou, tako da se naši odnosi sa Srbijom razvijaju na svim poljima. Naš predsednik i predsednik Srbije Aleksandar Vučić su se ove godine sastali pet puta. Ove godine je uspostavljen i mehanizam Visokog saveta za saradnju koji je počeo da radi nakon prvog sastanka kome su predsedavala dva lidera. Sledeće godine planiramo da proslavimo 140. godišnjicu uspostavljanja diplomatskih odnosa sa Srbijom brojnim aktivnostima tokom cele godine. Naši privrednici koji pružaju mogućnosti zaposlenja u raznim delovima Srbije imaju važnu ulogu u ovoj pozitivnoj slici. Turistički promet između naših zemalja koji obostrano napreduje takođe ojačava interakciju naših naroda. Svakako, jako smo zadovoljni ovim pozitivnim trendom ali, naravno, ne smatramo da je trenutno stanje dovoljno. Želimo da intenziviramo i obogatimo našu saradnju sa Srbijom, sa kojom delimo zajedničku prošlost i još puno drugih zajedničkih karakteristika, i sa tim ciljem pojačavamo napore u tom pravcu.

Autor je turski ambasador u Srbiji

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari