Kancelarija visokog predstavnika (OHR) saopštila je da Republici Srpskoj nema pravo da tumači mandat visokog predstavnika, niti da se povlači iz reformi sprovedenih u okviru Ustava BiH.
„Republici Srpskoj ne pripada pravo da se jednostrano povlači iz reformi, koje su provedene u okviru Aneksa 4 (Ustav Bosne i Hercegovine), niti joj pripada pravo da ona tumači Aneks 10 (Sporazum o civilnom sprovođenju Mirovnog ugovora), odnosno mandat visokog predstavnika“, naveo je OHR za portal Klix.ba.
Srpski član Predsedništva BiH Milorad Dodik najavio je da će na posebnoj sednici Skupštine RS početkom novembra biti predloženo da RS odbaci tzv. „bonska ovlašćenja“ visokog predstavnika, i sve odluke koje su visoki predstavnici donosili na osnovu tih ovlaštenja.
OHR je međutim ukazao da status i ovlašćenja visokog predstavnika proističu iz Opšteg okvirnog sporazuma o miru u BiH i međunarodnog prava, te zato ne spadaju u nadležnosti entiteta.
Navedeno je i da „bonska ovlašćenja“ nisu korišćena poslednjih osam godina, ali da „učestali napadi na Dejtonski sporazum opravdavaju dalje postojanje tih ovlašćenja“.
„Stranke, uključujući i u RS, imale su dovoljno prilika da pokažu da se mogu dogovoriti o reformama, uključujući i reforme potrebne da BiH izađe iz međunarodne supervizije na putu priključenja Evropskoj uniji“, piše u saopštenju.
Pored toga, naveo je OHR, reforme su podržali Upravni odbor Saveta za sprovođenje mira u BiH, Savet bezbednosti UN i šira međunarodna zajednica, a ogromna većina reformi koje su nametnuli visoki predstavnici ratifikovana je u entitetskim i u državnom parlamentu BIH.
U saopštenju je upozoreno da bi svako poništavanje reformi podrivalo ekonomsku i političku stabilnost BiH i ugrozilo njenu sposobnost da ispunjava međunarodne obaveze.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.