Video-snimak i tekstualne poruke koje je poslao Ujgur iz pritvora u Kini pokazuje, kako piše Gardijan, zastrašujuće dokaze da kineske vlasti krše ljudska prava, dok je situacija u Sinđangu sve više pod lupom međunarodne zajednice.
Prema izveštajima Bi-Bi-Sija i Gloub end Mejla, Merdan Gapar, uspešan model na onlajn komercijalnoj platformi Taobao, završio je u pritvoru pošto je proveo godinu dana u zatvoru pod optužbama u vezi s narkoticima, za šta njegove pristalice tvrde da mu je podmetnuto.
Trideset jednogodišnjeg Ujgura je policija u januaru vratila u Sinđang i stavila ga u prenatrpanu policijsku ćeliju sa još 50-60 zatvorenika, pošto mu je prethodno stavila okove i povez preko očiju.
Video-snimci i tekstualne poruke koje je navodno poslao Gapar pružaju detaljan uvid u njegovo privođenje i šokantne uslove u koje se, kako kaže, lično uverio, uključujući to da je video pretučene tinejdžere s povezom preko očiju, kao i široko rasprostranjenu upotrebu „četvorodelnih odela“, koja ograničavaju slobodu kretanja. Gapara niko nije čuo od marta.
U jednoj drugoj tekstualnoj poruci je obelodanjeno kako su u okviru nastojanja Kine da potiskuje religiju i kulturu manjinske muslimanske zajednice na udaru bila i deca od 13 godina od koje je pisanim putem traženo da se „pokaju i predaju“.
„Trećinu prostorije zauzimaju stolice namenjene policajcima na dužnosti. Preostali deo je za muškarce na desnoj strani, žene na levoj, podeljene i zaključane u kavezima“, napisao je Gapar u porukama, opisujući policijsku ćeliju.
Poruke je preveo Džejms Milvord, profesor istorije na Univerzitetu Džordžtaun u Vašingtonu, piše Gardijan.
„A svi od glave do pete su nosili četvorodelna odela. To takozvano četvorodelno odelo je činila crna platnena vreća preko glave, lisice, okovi i čeličan lanac između lisica i okova.“
Gapar je u svojim porukama napisao da su ga naterali da nosi „četvorodelno odelo“, da su mu pretili, da je držan u nehigijenskim i opasnim uslovima, pri čemu su zatvorenici okruženi vašima i jedu „ostatke skuvane u supi od pirinča koju su prethodno jeli policajci“, deleći neopran pribor za jelo.
Gapar je rekao da kada je na nekoliko dana bio prebačen u samicu, čuo je vrisak ljudi koji su ispitivani u blizini.
„Jednom sam čuo kako muškarac vrišti od jutra do večeri. Bila je to za mene psihološka tortura – bio sam uplašen, hoću li ja da budem sledeći?“
Ostali zatvorenici su odvezeni minibusom, a Gapar, koji je bio prehlađen, prebačen je u bolnicu, a onda u izolovanu sobu u susednom kompleksu zgrada gde su mu vraćene lične stvari, uključujući greškom i telefon, koji je iskoristio da kontaktira rođake.
Na video-snimku koji je Gapar poslao porodici u Evropi se vidi da mu je ruka lisicama vezana za krevet u maloj sobi dok se sa razglasa u pozadini čuju propagandna saopštenja.
Bi-Bi-Si je izvestio da je on poruke slao nekoliko dana, a onda je prestao, što je bilo pre oko pet meseci. Nadležni nisu pružili informacije o njegovoj lokaciji ili razlozima zbog kojih je stavljen u pritvor.
Gaparov ujak Abdulhakim je rekao za Bi-Bi-Si da veruje da je on uhapšen zato što ima porodicu izvan Kine koja je politički aktivna.
„On je uhapšen samo zato što sam ja u inostranstvu i učestvujem u protestima protiv kršenja ljudskih prava u Kini“, rekao je Abdulhakim.
SAD su Kini uvele sankcije zbog načina na koji se ophodi prema Ujgurima i pripadnicima drugih muslimanskih manjina, dok druge zemlje razmatraju slične mere.
Gardijan podseća da je zlostavljanje i loše ophođenje prema Ujgurima i drugim muslimanskim manjinama u Sinđangu opsežno dokumentovano, ali Peking to svesrdno negira i tvrdi da je svrha njegovih mera borba protiv terorizma.
Dokazi masovnog stavljanja u pritvor u „kampovima za prevaspitavanje“, nasilne sterilizacije, nadzora i ograničavanja verskih i kulturoloških uverenja predstavljaju kulturološki genocid, ukazuju organizacije za ljudska prava.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.