Ruski dobrovoljački korpus koji se bori za suverenitet Ukrajine uputio je novu poruku borcima Vagner grupe nakon smrti Jevgenija Prigožina: Pridružite se našoj strani i borite se protiv Kremlja, prenosi Newsweek.
Prigožin je, podsetimo, među 10 pripadnika paravojne grupe za koju se smatra da su stradali u sredu u avionskoj nesreći u Rusiji. Neki sugerišu da su avion oborili vazdušni projektili ruskog ministarstva odbrane.
Nesreća se dogodila dva meseca od dana kada su Prigožin i njegovi plaćenici organizovali pokušaj pobune protiv Kremlja koji je trajao manje od 24 sata, ali je privukao globalnu pažnju.
U četvrtak je ruski predsednik Vladimir Putin, koji je nekada bio blisko povezan sa Prigožinom, prekinuo ćutanje u vezi sa njegovom smrću o kojoj se pričalo, nazivajući ga „čovekom bez lake sudbine“ koji je napravio „ozbiljne greške“, ali je takođe bio strašni saveznik protiv onoga što on naziva neonacističkim režimom u Ukrajini.
„Apelujem na borce Vagnera, za koje hrabrost i čast još uvek imaju bar neko značenje“, rekao je vođa Ruskog dobrovoljačkog korpusa (RDK) Denis Nikitin (Kapustin) u video snimku koji je grupa postavila u četvrtak na Telegramu. „Vaš osnivač i komandanti su juče cinično streljani, a vi dobro znate ko stoji iza toga“.
Stoga, nastavio je, „sada ste pred ozbiljnim izborom: ili stanite na stranu Ministarstva odbrane Ruske Federacije i služite kao čuvari dželata svojih komandanata, ili se osvetite. Da biste se osvetili, morate preći na stranu Ukrajine. Ako niste počinili ratne zločine, pozivamo vas da se pridružite našim redovima“.
Nikitin je zaključio svoju izjavu: „Hajde da zajedno završimo krvavu „specijalnu vojnu operaciju“ a onda ćemo krenuti na Moskvu. I ovog puta nećemo stati 200 kilometara od moskovskog kružnog puta, već ćemo doći do kraja.
Nikitin, čije je pravo prezime Kapustin, nosi nadimak „Beli Reks“ i bio je poznata ličnost u ruskom desničarskom društvenom okruženju, navodi Open democracy iz Londona.
Nadimak se navodno odnosi na brend ulične odeće koji je pokrenuo kasnih 2000-ih i koji je sadržavao paganske i neonacističke simbole. Kaže se da sunovcem od prodaje proizvoda sponzorisale takmičenja u dizanju tegova i mešovitim borilačkim veštinama (MMA).
On je takođe izrazio podršku ukrajinskom puku Azov, dobrovoljačkoj paravojnoj grupi koja je počela 2014. sa ciljem da se bori protiv proruskih snaga u regionu Donbasa otprilike u isto vreme kada je Rusija anektirala poluostrvo Krim.
„Čitav lanac događaja, od pokušaja pobune do obaranja Prigožinovog aviona, ne bi se desio da nije bilo snažnog, upornog, profesionalnog otpora ukrajinske vojske i društva ruskoj invaziji“, rekao je za Newsweek Mihail Aleksejev, profesor političkih nauka državnom univerzitetu u San Dijegu.
On je pomenuo napore Vagnerovih snaga, u krajnju korist Kremlja, da se mesecima bore u Bahmutu. U julu je Telegram kanal povezan sa Vagnerom objavio da je oko 22.000 plaćenika ubijeno boreći se protiv Ukrajinaca, dok je oko 40.000 ranjeno u ratu koji je trajao 18 meseci.
„Vagner je prolazio kroz ovaj ogroman besmisleni gubitak života koji je čak i Prigožinov prekaljeni, brutalni karakter naterao da pukne i napadne rusku vrhovnu komandu“, rekao je Aleksejev.
„Ovo sugeriše da će ukrajinsko bojno polje biti odlučujući faktor, ako se očekuje bilo kakva transformacija režima u Rusiji — a zapadna vojna podrška je verovatno jedina najvažnija i najefikasnija poluga za izbacivanje Putina sa vlasti.
U Nikitinovim nastojanjima da se obrati Vagnerovim borcima navodi se i da vam Oružane snage Ukrajine i Ministarstvo odbrane Ukrajine „garantuju bezbednost i pristojne uslove“, piše Newsweek.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.