Nemački kancelar Olaf Šolc otvorio je ovog ponedeljka nalog na TikToku (@teambundeskanzler). Prvi video koji je postavljen nudi pogled na njegovu kancelariju sa staklenim prozorima, a kamera se zatim pomera da bi prikazala kancelara kako sedi za svojim stolom.
O tome da je otvorio nalog na TikToku, Šolc je objavio vest i na platformi Iks, nekadašnjem Tviteru, gde je napisao: „Neću da plešem. Obećavam.“
Ich tanze nicht. Versprochen. #TikTok
— Bundeskanzler Olaf Scholz (@Bundeskanzler) April 8, 2024
Portparol kancelara Štefen Hebeštrajt kaže će TikTok-kanal Olafa Šolca nastojati da ponudi više informacija građanima „koji sve više koriste TikTok da saznaju više o politici i o tome diskutuju“.
Kancelarov nalog će takođe, kako je rekao portparol, da ponudi „pogled iza kulisa na svakodnevni život vlade“.
„Moramo da budemo tamo gde građani idu da bi dobili informacije“, rekao je portparol i naglasio da se otvaranje naloga „slučajno“ dogodilo nekoliko dana uoči Šolcove posete Kini ovog vikenda.
TikTok pod lupom
Takođe je naglašeno da nalog Olafa Šolca na TikToku neće biti administriran ni sa jednog računara u kabinetu kancelara, zbog zabrinutosti u vezi sa zaštitom podataka na toj kineskoj društvenoj mreži.
TikTok, izuzetno popularna aplikacija u kineskom vlasništvu, nalazi se pod sve većom pritiskom zbog optužbi da predstavlja pretnji po nacionalnu bezbednost. Predstavnički dom američkog Kongresa glasao je tako prošlog meseca za usvajanje zakona kojim bi TikTok mogao da bude zabranjen, osim ako matična kompanija sa sedištem u Kini, „BiteDance“, ne proda svoj udeo.
Američki zakonodavci tvrde da je „BiteDance“ odgovoran kineskoj vladi i da ona može od firme da zatraži pristup podacima korisnika TikToka u SAD kad god to poželi.
Nekoliko evropskih zemalja, poput Estonije i Norveške, zabranilo je upotrebu te aplikacije na računarima, odnosno aparatima koje koriste državni službenici.Evropski parlament, Evropska komisija i Savet EU takođe su zabranili svojim službenicima da koriste aplikaciju na svojim službenim telefonima zbog zabrinutosti za kibernetičku bezbednost.
TikTok u Nemačkoj nije formalno zabranjen
Na uređajima koji koristeslužbenici nemačke vlade TikTok nije formalno zabranjen, ali pojedina ministarstva uvela su tehnička ograničenja tako da se aplikacija ne može učitati na aparate koji imaju pristup osetljivim podacima.
Nemačko Ministarstvo zdravlja, na primer, ima nalog na TikTok koji ima za cilj suprotstavljanje teorijama zavere o kovidu-19, ali se njime administrira isključivo sa uređaja koji nisu povezani sa serverima Ministarstva.
Šolc putuje u Kinu
Trodnevno putovanje nemačkog kancerara Olafa Šolca u Kinu započeće 13. aprila, najavio je njegov portparol Hebeštrajt.
Kancelar će obići nekoliko gradova, uključujući i Šangaj i Peking. On bi trebalo da se u Pekingu 16. aprila sastane i sa kineskim predsednikom Sijem Đinpingom i premijerom Lijem Ćijangom.
Nemačka i Kina su veliki i važni trgovinski partneri, ali i jedna i druga vodeća svetska ekonomija u poslednjih nekoliko meseci suočava se sa problemima.
Ovo će biti drugo Šolcovo putovanje u Kinu otkako je imenovan za nemačkog kancelara, prenosi DW.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.