Obratio se kancelar Olaf Šolc povodom pada vlade u Nemačkoj, objavio kad je glasanje o poverenju 1Foto: EPA-EFE/CLEMENS BILAN

Nemačka trostranačka vladajuća koalicija raspala se večeras  nakon što je kancelar Olaf Šolc najavio da će otpustiti ministra finansija Kristijana Lindnera zbog upornih raskola oko potrošnje i ekonomskih reformi, što je potez koji otvara put za vanredne izbore u roku od nekoliko meseci, piše Politico.

Otpuštanje Lindnera praktično izbacuje njegovu fiskalno konzervativnu Slobodnu demokratsku partiju (FDP) iz koalicije i primorava Šolca da pozove na glasanje o poverenju vladi za koje je rekao da će se održati 15. januara.

Ako, kao što je verovatno, Šolc izgubi na glasanju, prevremeni izbori biće održani do marta.

Politička nestabilnost u Nemačkoj sledi samo nekoliko sati nakon jasne pobede Donalda Trampa na američkim izborima, rezultat koji je zaprepastio nemačke političke lidere, koji zavise od američke vojne moći za odbranu svoje zemlje i strahuju da će Trampova tarifna politika ometati nemačku industriju.

„Dragi građani, voleo bih da sam vas poštedeo ove teške odluke, posebno u ovakvim vremenima, kada neizvesnost raste“, rekao je Šolc u izjavi.

Ali razdori unutar koalicije pokazali su se nepremostivim da bi bili prevaziđeni.

Lindner i njegov FDP insistirali su da se nemačka vlada pridržava strogih pravila potrošnje i smanjenja poreza, čak i kada su njegovi levičarski koalicioni partneri želeli da zadrže socijalnu potrošnju i podstaknu nemačku industriju kroz ekonomske podsticaje.

„Prečesto je ministar Lindner blokirao zakone na neprikladan način“, rekao je Šolc u saopštenju.

„Prečesto se upuštao u sitne partijsko-političke taktike. Prečesto je narušio moje poverenje“.

Šolc je rekao da je Lindneru ponudio dogovor za stvaranje specijalnog fonda za pomoć Ukrajini koji bi postojao van redovnog budžeta Nemačke, ali je Lindner to odbio.

„Olaf Šolc dugo nije prepoznao potrebu za novim ekonomskim buđenjem u našoj zemlji“, rekao je Lindner. „On je dugo umanjivao ekonomske brige naših građana“.

FDP je najmanja stranka u koaliciji i sada ima samo četiri procenta glasača — ispod cenzusa potrebnog da uđe u nemački parlament — što znači da su njeni lideri razmišljali o raskidu koalicije kako bi sačuvali svoju političku budućnost.

Krizni pregovori u koaliciji Šolcove Socijaldemokratske partije, Zelenih i Lindnerove Slobodne demokratske partije došli su do vrhunca nakon što je FDP objavio dokument sa zahtevima za liberalne ekonomske reforme koje su druge dve stranke teško prihvatile.

Lindnerov nedavni politički dokument, koji je prošle nedelje procurio u medije, poziva na smanjenje poreza i smanjenje klimatskih politika kako bi se stimulisao ekonomski rast – obe pozicije koje dovode stranku u sukob sa njegovim koalicionim partnerima.

Koalicija se nije složila ni oko usvajanja budžeta za 2025. u kome treba popuniti prazninu od najmanje 2,4 milijarde evra, a potencijalno i mnogo više kao i sporazum o merama za obnovu posrnule ekonomije zemlje.

Očekivalo se da će Trampova pobeda izvršiti veliki pritisak na najveću evropsku ekonomiju. Analiza Nemačkog ekonomskog instituta (IV) procenjuje da bi novi trgovinski rat mogao da košta Nemačku 180 milijardi evra tokom Trampove četiri godine na vlasti.

Mnogi u Nemačkoj su se nadali da će pobeda Donalda Trampa na američkim izborima naterati koaliciju da se drži na okupu zbog straha da će novi predsednik trasirati težak put najvećoj evropskoj ekonomiji – gurajući njenu veoma važnu automobilsku industriju u trgovinski rat.

Međutim, na kraju se čak ni pretnja Trampa nije pokazala dovoljnom da razdvojene stranke ostave po strani svoje razlike.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari