Nova američka administracija trebalo bi da podrži demokratski razvoj država Balkana, poručila je danas Medlin Olbrajt, nekadašnja ambasadorka Sjedinjenih Država pri Ujedinjenim nacijama i američka državna sekretarka, prenosi Glas Amerike.
Olbrajt je, tokom pretresa pred Odborom za spoljne poslove Predstavničkog doma američkog Kongresa o političkim pristupima koje bi administracija izabranog predsednika Džozefa Bajdena mogla primeniti prema zapadnom Balkanu, predstavila strategiju koja bi se sastojala iz tri dela.
Potrebno je da uspostavimo čvršću saradnju sa Evropskom unijom u kojoj šest zemalja zapadnog Balkana želi članstvo. Potrebno je pojačati borbu protiv korupcije koja značajno šteti političkim institucijama i urušava vladavinu prava u regionu, naglasila je ona.
Govorim o zarobljenim državama prema kojima je potrebno razviti regionalnije orijentisan pristup. Strategija treba da pomaže pojedinačnim državama u reformama i da ih nagradi, ali i da se izvrši pritisak na one koje to ne čine, predočila je Olbrajt tokom pretresa.
Ona je ukazala da su protekle više dve decenije od kada je američka administracija bila uključena u rešavanje otvorenih pitanja na zapadnom Balkanu – među kojima su bili sukobi na Kosovu, kao i postizanje Dejtonskog mirovnog sporazuma.
Danas je Balkan mirniji nego što je to bilo pre 25 godina, zemlje se nisu dezintegrisale. Rade na članstvu u EU i jačanju odnosa sa SAD. Nadam se da će u Bajdenovoj administraciji imati partnera, istakla je Olbrajt.
On je bio angažovan na Balkanu na okončanju sukoba. Njegov nominovani tim za Nacionalnu bezbednost je visoko stručan i sposoban da pomogne zemljama da održe mir. Nacije zapadnog Balkana duboko pate zbog pandmije – dok korupcija cveta, rekla je Olbrajt.
Korumpirani lideri koriste nacionalna pitanja da bi se održali na vlasti, dok Rusija i Kina, kako je ukazala, na području zapadnog Balkana unose nestabilnost i sa „kojima Srbija razvija saradnju“, primetila je Olbrajt.
Ona je dodala i da Kosovo treba da ima mogućnost da razvija svoju državnost i taj proces Srbija ne treba da stopira.
U svojstvu stručnjaka u raspravi pred Odborom za spoljne poslove Predstavničkog doma govori je Danijel Server, profesor Škole naprednih međunarodnih studija vašingtonskog Univerziteta Džons Hopkins i poznavalac balkanskih prilika, koji je rekao da je ključni preduslov za rešavanje preostalih problema na Balkanu obnavljanje američke posvećenosti tom regionu – u saradnji sa evropskim saveznicma.
Dijalog između Prištine i Beograda koji vodi EU može biti od pomoći, ali je potrebno više angažovanja SAD. Amerikanci bi trebalo da se usredsrede na primenu i i reciprocitet, smatra Server.
Dijalog je potrebno pratiti, uključujući i primenu prethodno postignutih sporazuma. Potrebno je i uvesti viznu liberalizaciju za građane Koova. Uzajamnost bi trebalo da uključuje proširenje mandata Specijalnih veća na zločine počinjene u Srbiji, uključujući i ubistvo trojice Amerikanaca – braće Bitići, rekao je Server.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.