Iako birači u mađarskom glavnom gradu Budimpešti većinom obično nisu pristalice Viktora Orbana, godinama im ne polazi za rukom da se reše njega i njegovih saveznika, piše politico.eu.
Orbanovi oponenti uvereni su da će ova godina biti drugačija te da će, zahvaljujući timskom radu, uspeti da postignu cilj. Mađarska se priprema za lokalne izbore u oktobru i trke za mesta u gradskim većima i gradonačelničke pozicije.
Iako Orbanove nacionalističke politike uživaju jaku podršku širom zemlje, to nije slučaj i u Budimpešti gde je njegova partija Fides osvojila 41,17 odsto glasova (u jednom gradskom naselju rezultat je bio i niži – 31,72 odsto) na majskim izborima za Evropski parlament u poređenju sa rezultatima na nacionalnom nivou od 52,56 odsto.
Imajući u vidu da među protivnicima Orbana ima podela, mnogi lokalni zvaničnici u Budimpešti, kao i gradonačelnik, ili su članovi Fidesa ili imaju podršku vladajuće stranke.
Stoga je opozicija rešila da ovoga puta eksperimentiše sa novom strategijom: koalicija stranaka iz šireg političkog spektra podržava zajedničke kandidate na lokalnim izborima kako bi se sprečilo da se anti-Orbanove grupe međusobno nadmeću.
„Veoma sam optimističan“, kaže Gergelj Karačonj, liberal koji se takmiči za gradonačelnika Budimpešte i ima podršku pet opozicionih partija. U razgovoru za politico.eu u svojoj kancelariji u Zuglo, delu Budimpešte, gde služi kao čelnik tog distrikta, Karačonj kaže da opozicione partije rade na tome da podrže jedinstvenog kandidata za 23 distrikta glavnog grada.
„Pre nekoliko godina, to bi bilo nezamislivo“, kaže Karačonj koji je odabran da bude zajednički kandidat opozicije za gradonačelnika posle niza debata i prvih preliminarnih izbora na kojima su građani mogli da biraju između tri opoziciona kandidata.
Tri liberalne partije, kao i socijalisti i zeleni sada podržavaju Karačonja dok desno orijentisani Jobik nije predstavio protivkandidata. Karačonj će se suočiti sa Ištvanom Tarlošom, aktuelnim gradonačelnikom Budimpešte koji je na funkciji od 2010. i ima podršku Fidesa. U međuvremenu, u gradskim distriktima, kao i na periferiji Budimpešte izabrani su zajednički kandidati nakon višemesečnih pregovora među opozicionim grupama.
Kako kaže Karačonj, „premijer je uvek vodio politiku koja je išla protiv Budimpešte“. Kao znak da se Orban možda brine pred predstojeće izbore navodi to što je krajem avgusta mađarska vlada objavila da će do kraja septembra podeliti vaučere u vrednosti od 9.000 forinti (oko 27 evra) svakom penzioneru.
Uprkos tome što u Budimpešti nije popularan, pojedine unutar opozicionog kampa brine mogućnost niske izlaznosti kao i prisustvo drugih kandidata koji ne podržavaju opozicione partije, a čije bi učešće moglo da utiče na rezultate u slučaju tesne trke.
Takođe, postoji verovatnoća da bi se neki glasači mogli odlučiti za Fides iz straha da će ih vlada finansijski kazniti ukoliko se opredele za opoziciju. A postoji i bojazan da ako Karačonj pobedi , da u njegovom gradskom veću i dalje Fides bude dominantna.
Jedan opozicioni insajder, u izjavi za politico.eu, kaže da anti-Orbanov tabor ima šanse da pobedi u četiri oblasti Budimpešte, a „možda“ u još devet. Izvan glavnog grada, ovaj anonimni sagovornik evropskog portala, navodi da postoji „velika mogućnost“ opozicionih pobeda u gradovima poput Miškolca, Šombatelija, Pešte, Segedina i „možda“ Dunaujvaroša i Egera.
Upitan šta će reći Orbanu ako bude izabran, Karačonj je rekao da se ne kandiduje za gradonačelnika kako bi grad poveo u bitku. „Omiljena politička težnja Viktora Orbana je rat, on je uvek u ratu sa nekim: sa EU, migrantima, sa DŽordžom Sorošem, liberalima, komunistima, NLO-om … voli da ide u rat. Ne želi sa Budimpeštancima, jer ih je previše, to ću mu reći. „
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.