Opozicioni političari našli utočište u ambasadama 1Foto: EPA-EFE/ Raul Martinez

Tri venecuelanska opoziciona člana parlamenta našla su utočište u ambasadama stranih zemalja nakon što su izgubili svoj poslanički imunitet.

Oni su među 10 političara kojima je imunitet ukinut pošto je Vrhovni sud odlučio da treba da se sprovede istraga o njihovoj umešanosti u zaveru, pobunu i izdaju. Opozicija predvođena Huanom Gvaidom pokušala je da pokrene vojnu pobunu protiv predsednika Nikolasa Madura prošle nedelje.

NJegov zamenik Edgar Zambrano je još uvek u zatvoru pošto je priveden u sredu. Zambrano je na Tviteru uživo prenosio svoje hapšenje koje su sproveli agenti obaveštajne službe, rekavši da su vlasti opkolile njegov automobil a zatim odvukle vozilo kranom kada je on odbio da izađe.

Gvaido, lider opozicijom kontrolisane Narodne skupštine, u januaru je sebe proglasio privremenim predsednikom. Iako ga je priznalo više od 50 zemalja, uključujući Sjedinjene Države i najveći deo Latinske Amerike, Maduro je zadržao podršku vojske i svojih inostranih saveznika, kao što su Rusija i Kina. Gvaido je pozvao na nove ulične proteste protiv Madura u subotu.

Ameriko de Garsija i Marijela Magelanes su trenutno u italijanskoj ambasadi, dok je njihov kolega Rikard Blanko otišao u ambasadu Argentine. Italijansko ministarstvo spoljnih poslova je potvrdilo da je Marijela Magelanes, koja je udata za Italijana i podnela prijavu za dobijanje državljanstva, došla u njihovu ambasadu i da će joj biti „pružena sva moguća zaštita i gostoprimstvo“. Italijanske vlasti su juče potvrdile i da se Garsija nalazi u njihovoj ambasadi u Karakasu. Garsija je u tvitu zahvalio Italiji, iako nije potvrdio da se nalazi u ambasadi.

Rikard Blanko je za list El Nasional rekao da je otišao u argentinsku ambasadu posle Zambranovog hapšenja, optuživši Madura da sprovodi „talas progona“. Španija je u međuvremenu obećala da će pružiti zaštitu za još jednu opozicionu ličnost, Leopolda Lopeza, koji je našao utočište u ambasadi ove zemlje u Karakasu pošto je prošle nedelje pobegao iz kućnog pritvora – iako je ministar spoljnih poslova Žozep Borel rekao da Španija „neće dozvoliti da se njena ambasada pretvori u centar političkog aktivizma“.

Za još sedam političara iz Narodne skupštine postoji mogućnost da budu uhapšeni. Nacionalna konstitutivna skupština – telo koje je osnovao Maduro i koje je sačinjeno isključivo od njegovih pristalica – ove nedelje je ukinula poslanički imunitet političara iz Narodne skupštine, po nalogu Vrhovnog suda.

Gvaido se prilikom preuzimanja pozicije privremenog predsednika pozvao na ustav, tvrdeći da Madurov ponovni izbor prošle godine nije bio zakonit. Od tada, napetosti između onih koji podržavaju Gvaida i Madurovih pristalica su stalno rasle. Gvaido je 30. aprila, u video-snimku koji je napravljen u blizini vazduhoplovne baze u Karakasu, zatražio od vojske da mu pomogne da svrgne Madura.

Zambrano je bio jedan od političara koji su viđeni na drugom video snimku kako razgovaraju sa Gvaidom u blizini vazduhoplovne baze. Iako se mala grupa uniformisanih ljudi pridružila Gvaidu, sam vrh vojske je odmah proglasio svoju lojalnost predsedniku Maduru. Gvaido je posle toga rekao za Bi-Bi-Si da razmatra mogućnost da od SAD zatraži da sprovedu vojnu intervenciju.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari