Sa stanovišta austrijskih socijaldemokrata, aktuelna zabrinutost civilnog društva u Srbiji zbog namere da se kopa litijum je opravdana, a postupanje vlasti protiv mirnih demonstranata je veoma upitno što se demokratskih i ljudskih prava tiče, rekao je kandidat Socijaldemokrata za kancelara Austrije Andreas Babler za nedeljnik Vreme.
On navodi da trenutno veliki deo litijuma koji se koristi u Evropskoj uniji dolazi iz Kine, a ekonomske zavisnosti mogu uticati na ekonomski suverenitet EU, što je pokazala zavisnost od snabdevanja energentima iz Rusije.
Zato bi trebalo podržati sporazume i projekte koji smanjuju evropske zavisnosti, promovišu otpornost i unapređuju ekološku transformaciju, smatra Babler.
Prema njegovim rečima, rudarenje u Srbiji bi trebalo da bude odobreno samo ako se obezbedi da se sprovodi u skladu sa standardima EU, kao što je posebno navedeno u Aktu o kritičnim materijalima, međunarodnim standardima rada i sporazumima.
To bi trebalo da se odnosi na sva osetljiva područja, kao što su područja sa velikim rezervama podzemnih voda ili morsko dno, navodi Babler i ističe da je važno poštovati Direktivu o proceni uticaja na životnu sredinu i Direktivu o odgovornosti za životnu sredinu
Procene uticaja na životnu sredinu moraju biti zasnovane na tačnim, odgovarajućim i pouzdanim podacima, što do sada nije bio slučaj, kaže Babler.
Prošlost, nažalost, pokazuje da odgovorne institucije u Srbiji nisu bile u stanju da obezbede primenu ustavnih standarda po pitanjima životne sredine, demokratskih i ljudskih prava, naglasio je on.
Govoreći o izborima u Srbiji, Babler ističe da su njih obeležile neregularnosti, ali umesto da one razjasne, najviši zvaničnici Vlade Srbije, uključujući bivšu premijerku Anu Brnabić i predsednika države Aleksandra Vučića, klevetali su rad nezavisnih posmatrača izbora.
To ne možemo da prihvatimo i to, takođe, šteti približavanju Srbije EU, predočio je on.
Prema njegovoj oceni, politički sistem u Srbiji poslednjih godina postaje sve nestabilniji i sve više ga karakterišu autoritarne tendencije.
Unija bi, dodaje Babler, trebalo da se jasno i kritički pozabavi ovim razvojem događaja, upravo zato što je zajednički cilj integracija država Zapadnog Balkana u EU.
Srbija, kao najveća država u regionu, mora da se pona u skladu sa svojom odgovornošću za stabilnost i mir na Zapadnom Balkanu i u skladu sa statusom kandidata za pristupanje EU, rekao je Babler.
Naše zajedničke vrednosti – demokratija, ljudska prava i osnovne slobode – su centralni stubovi evropske zajednice i ideologija na kojoj gradimo svoja pravila za bolji suživot, naglasio je on.
Babler dodaje da su te zajedničke vrednosti u opasnosti, jer ih ugrožavaju autoritarne i desničarske ekstremističke snage.
Moramo se boriti protiv ovih struja i zalagati se za našu ideologiju i vrednosti kako bismo omogućili ljudima u Evropi da žive slobodnim, sigurnim i mirnim životom, kazao je Babler.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.