Oprezno sa pakslovidom: U Americi se već beleže nestašice novog leka 1Foto: Pixabay / EmilianDanaila

Prvi oralni antivirusni lek za kovid 19 odobren za upotrebu u Evropi – pakslovid – mora se primenjivati sa oprezom odnosno ne sme biti dat pacijentima koji koriste ili su skoro koristili neke od lekova. ali i suplemenata koji se relativno često upotrebljavaju.

Uprkos tome što ima ograničenu primenu, u Americi se već beleže nestašice ovog leka za koji je u kliničkim ispitivanjima pokazano da smanjuje rizik od hospitalizacije za 88 odsto.

Evropska agencija za lekove EMA odobrila je upotrebu pakslovida prošle nedelje navodeći da lek treba da bude dat pacijentima kojima nije potrebna kiseonička terapija i kod kojih postoji rizik od razvoja težeg oblika kovida 19.

Pakslovid, koji je razvio Fajzer, zapravo je naziv za lek koji se daje u vidu dve tablete koje sadrže različite supstance PF-07321332 i ritonavir.

„PF-07321332 deluje tako što smanjuje sposobnost Sars-Cov-2 virusa (koji izaziva kovid 19) da se umnožava u telu dok ritonavir produžava dejstvo  PF-07321332 omogućavajući mu da ostane duže u organizmu u koncentracijama koje utiču na umnožavanje virusa“, navela je EMA u saopštenju.

Ritonavir je poznat od ranije, koristi se u lečenju HIV-a, a Američka agencija za hranu i lekove (FDA) navodi da on može da poveća toksičnost određenih lekova ako se paralelno upotrebljava. Na spisku lekova koji ne bi trebalo da budu korišćeni sa ritonavirom nalaze se lekovi koji se koriste za lečenje uvećane prostate, angine pektoris, nepravilnog srčanog ritma, pojedinih mentalnih obolenja…

FDA takođe navodi da pakslovid ne može biti upotrebljen nakon neposrednog prestanka primene određenih lekova, ali i suplemenata među kojima su suplementi na bazi kantariona inače prodavani bez recepta za ublažavanje simptoma depresivnog stanja.

Istraživanja su pokazala da pakslovid smanjuje rizik od hospitalizacije i smrti od kovida 19 među pacijentima koji imaju makar jedno stanje zbog koga su u opasnosti da razviju teži oblik kovida 19.

Kako je navela EMA, mesec dana nakon upotrebe stopa hospitalizacije među pacijentima koji su dobili pakslovid je bila 0.8 odsto (osam od 1.039 ispitanika) dok smrtnih ishoda nije bilo u ovoj grupi. Među ispitanicima koji su dobili placebo 6,3 odsto je završilo u bolnici a 12 osoba je preminulo.

Besplatna kućna dostava

Stanovnici Njujorka koji su oboleli od kovida 19 a koji su u riziku od težeg oblika bolesti  trebalo bi da dobiju lek pakslovid na kućnu adresu besplatno, kako bi se kretanje zaraženih smanjilo u najmanjoj mogućoj meri, najavio je gradonačelnik Njujorka Erik Adams. Istovremeno, američki mediji prenose da veliki deo zemlje nema pristup leku trenutno iako su SAD država koja je obezbedila najveće količine Fajzerovih antivirusnih pilula. ABC njuz prenosi da tri četvrtine okruga u Americi nije imalo lek 27. januara.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari