U svom autorskom tekstu za Gardijan, Viktória Serdült, mađarska novinarka, ukazuje da na narednim opštim izborima u Mađarskoj 2026. vladavina premijera Viktora Orbana i njegove stranke Fides potencijalno može doživeti poraz usled rasta popularnosti stranke Tisa i njenog vođe Petera Mađara. Naglašava i da ekonomska situacija u zemlji, osporavana vladavina zakona, te disciplinske mere Evropske unije ne idu u prilog aktuelnom premijeru.
Mađarska politika nekada može izgledati kao „sapunica“ koja uvek ima iste likove i koja se emituje isuviše dugo.
Imate povremene skandale – recimo vest da je mađarski poslanik u Evropskom parlamentu pobegao sa orgija u Briselu tako što se spustio niz oluk – ali mimo toga, ništa se nikad ne menja.
Ovde možete da krenete u osnovnu školu, završite srednju i upišete se na fakultet, a Viktor Orban će i dalje biti premijer.
Ali ovaj scenario će uskoro biti značajno prepravljen, jer je Orbanova četrnaestogodišnja vladavina potencijalno ugrožena od strane Petera Mađara ( Péter Magyar), bivšeg muža bivše Orbanove ministarke pravde Judit Varge.
Mađar je nedavno formirao Tisa (Tisza) partiju koja trenutno ima dvocifrenu prednost nad Fidesom (Fidesz, Orbanova stranka prim. prev.) na osnovu poslednjih anketa.
Opšti izbori u Mađarskoj održaće se u proleće 2026. i Fides je u panici.
Mađar je nekad bio snažan „fidesovac“, ali nakon što je partija žrtvovala Vargu – smenivši je nakon odluke da pomiluje osobu sa ozbiljnim vezama upletenu u skandal seksualnog uznemiravanja deteta – Mađar se našao u centru pažnje i otvoreno kritikovao Orbanove stručnjake za spinovanje i moralni nihilizam njegovog sistema.
U svojoj javnoj objavi na Fejsbuku, tvrdio je da trenutna državna struktura zemlje služi samo da se prikrije rad fabrike električne energije i za sticanje ogromnog bogatstva.
Nakon nekoliko nedelja, na društvenim mrežama i na plakatima na masovnim demonstracijama Mađar je upoređivan sa Lisanom al Gaibom, mesijom Fremena u filmu Dina 2 koji je tada bio izašao u bioskope.
Mnogi mađarima je muka od korupcije i nepotizma nakon 14 godina vladavine Fidesa, ali im je dosta i nemoćne opozicje.
Kako bi formalizovao svoju ulogu, Mađar je preuzeo vođstvo nad Tisom, političkom mikro-partijom osnovanom 2021.
U junu 2024. partija je osvojila sedam mesta u Evropskom parlamentu i pozvana je da pristupi najvećoj parlamentarnoj grupi Evropskoj narodnoj stranci (European People’s Party, EPP).
Od tada, Tisina popularnost je sve više i više rasla.
Prvo je progutala većinu opozicionih birača koji su glasali za liberale, zelene i levičare i koji su bili spremni na kompromis po pitanju Mađarovih bivših veza sa Fidesom. Potom su njihove snažne anti-korupcione poruke počele da privlače i konzervativne ruralne glasače.
Mađar je u dobroj kondiciji, dinamičan i sa stilom. Njegov nastup je mešavina teatralnosti, apsurda, arogancije i duhovitosti.
On se ne plaši da Orbana naziva „Al Kaponeom Karpata“, da izađe iz TV studija kada mu se ne sviđa pitanje, a spreman je i da se ruga vladinim ministrima u komentarima na Fejsbuku.
Kada je Tamaš Mencer (Tamas Menczer), državni sekretar i direktor za komunikacije u Fidesu, agresivno vikao na Mađara ispred kamera, ovaj je predložio da Mencer opere zube zbog lošeg zadaha.
Kritičari ga opusuju kao testosteronima napumpanog klovna, ili kao malog Trampa, ali je on nesumnjivo talentovan.
U početku, prvih par meseci Orban nije ni pominjao Mađara u javnosti. Potom je pokrenuo svoju propagandnu mašinu.
Režimski mediji započeli su sa klevetama na njegov račun, a onda je protiv njega pokrenut i krivinčni postupak – u okviru čega je bio i zahtev da mu se oduzme poslanički imunitet – zbog incidenta u kom je navodno oduzeo telefon čoveku koji ga je snimao u jednom noćnom klubu u Budimpešti.
Deluje da ništa od toga nije narušilo reputaciju opozicionog lidera, koji kao da je obložen teflonom.
Orban je navodno krenuo na dijetu i počeo da vežba kako bi poprimio rivalovu fotogeničnu pojavu.
Ali Orban ima mnogo veće proleme od viška kilograma i tesnih odela.
Mala i otvorena mađarska ekonomija ranjiva je na spoljne šokove i stagnira već dve godine. Stopa inflacije je jedna od najviših u Evropskoj uniji (EU), a nacionalna valuta je slaba.
Nestabilna geopolitička situacija i dolazeća Trampova administracija će najverovatnije pogoršati mađarsku krizu kroz carine na trgovinu i povećane izdatke za odbranu.
Prekomerni budžetski deficit je doveo do disciplinskih mera od strane EU, koja je takođe ograničila davanja zbog zabrinjavajuće situacije sa vladavinom zakona u zemlji.
U isto vreme, vlada je pod pritiskom da poveća socijalna davanja godinu dana pred izbore.
Jedino moguće rešenje je da se poveća javni dug koji će otplaćivati naredna vlada.
Sama propaganda neće biti dovoljna da prikriju ekonomske nevolje.
Za one na vlasti, ulozi na narednim izborima su neverovatno visoki.
Ako Tisa pobedi, „uživaoci“ takozvane mađarske poluautoritativne kleptokratije neće izgubiti samo svoje položaje i poslove, već bi mogli da budu i krivično gonjeni.
Orban je pod svoje stavio mnoge nekadašnje nezavisne državne institucije, ali je nejasno koliko daleko će ići da bi održao trenutni
politički režim.
Ustav iz 2011. učvršćuje ključne političke odluke, poput glavnog tužioca i članova ustavnog suda, ograničavajući buduće vlade. Vladajuća stranka je obezbedila milijarde u fondovima od javnog interesa koje kontrolišu poverenici lojalni Orbanu. Premijer je takođe postavio svoje ljude na čelo ključnih institucija na neobično dugačke mandate.
Jedan mogući scenario jeste da Mađar i Tisa pobede na izborima 2026, ali su svakako osakaćeni javnim dugom i sistemom kočnica i protivteža „nezavisnih“ institucija koje vode Orbanovi saveznici.
Mađar je izjavio da bi najvažnija mera bila vraćanje sredstava Evropske unije koja su ukinuta tokom Orbanovog mandata, kao i povratak nezavisnih ministarstava ruralnog razvoja, obrazovanja i zdravlja.
Ima još godinu i po dana do izbora, ali njegov paket mera za sada dobija pozitivne reakcije od glasača.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.