Mađarski premijer Viktor Orban koristi novoformiranu agenciju za suzbijanje neslaganja na načine koji nisu viđeni od komunizma i za koje kritičari kažu da su inspirisani Rusijom Vladimira Putina, piše Financial times.
Kancelarija za zaštitu suvereniteta (SPO) počela je sa radom prošlog meseca, navodno da spreči inostrano finansiranje u političkim kampanjama.
Ali kritičari upozoravaju da je njena nadležnost tako labavo definisana da može ciljati bilo koje javne ličnosti, bilo da se radi o političarima, grupama za građanska prava ili novinarima – što odražava rane faze ruske represije pre njenog rata punog obima u Ukrajini.
Orbanov cilj je, kažu, da prekine veze sa fondacijama i donatorima u inostranstvu, posebno u SAD, u operacijama koje uključuju mađarske tajne službe i propagandne kampanje.
„Od kraja 1980-ih Mađarska nije dozvolila tajnim službama da sistematski ciljaju politiku i javni diskurs na ovaj način“, rekla je Marta Pardavi, kopredsedavajuća Mađarskog helsinškog komiteta.
Osnivanje SPO imalo je zastrašujući efekat na kritičare Orbana, rekla je ona.
„Propagandna poruka je da ako koristite strane fondove, vlasti će vas ispitati. Postoji ogroman informativni vakuum, postoji mnogo anksioznosti“.
SAD i EU su godinama pozivale Orbana da prekine svoje kampanje zastrašivanja inspirisane Rusijom i konsolidaciju političke propagandne mašine koja je primorala nezavisne medije, grupe za ljudska prava i univerzitete da se zatvore ili presele u inostranstvo.
Ali nova agencija predstavlja potpuno drugačiji nivo upada, prema nekim ljudima na koje cilja.
Po zakonu je dozvoljeno pribaviti pomoć državnih obaveštajnih agencija. Može se oslanjati na državne privatne informacije o bilo kome.
Ona određuje sopstveni budžet. Njen rad nema sudski nadzor niti pravni lek. Svoje nalaze objavljuje kada to žele.
„Ovo je apsolutno autoritaran metod“, rekao je Andraš Rač, ekspert za Rusiju u Nemačkom savetu za spoljne odnose.
„Potreban je informacioni pritisak iz ruske, beloruske knjige i koristi ga mnogo efikasnije nego što bi to mogao čak i Putin“.
On je dodao da je težina trenutne ruske represije daleko veća nego u Mađarskoj, jer je Kremlj prevazišao zastrašivanje i pritisak.
Američki ambasador u Budimpešti Dejvid Presman nazvao je konstrukciju zaštite suvereniteta pravim razlogom za zabrinutost.
„Ne znam ni za jednu paralelu u bilo kojoj demokratiji na svetu, da ne govorimo o unutar NATO-a i EU“, rekao je on za Fajnenšel tajms.
Evropska komisija pokrenula je pravni postupak tvrdeći da nova agencija krši zakon EU.
Mađarska vlada je saopštila da Budimpešta neće odustati, dodajući da je „prihvatanje stranih sredstava za kampanju sada krivično delo“.
Strano finansiranje je životna činjenica za većinu mađarskih nevladinih organizacija i politički aktivnih organizacija, koje se bore da prikupe novac kod kuće gde su pojedinačne i korporativne donacije nedovoljne.
Čak se i Orbanova partija Fides oslanjala na strane fondove u svojim ranim danima, slavno primajući grantove od Džordža Soroša, filantropa, milijardera rođenog u Mađarskoj i osnivača Fondacije za otvoreno društvo, koji je kasnije postao centralna meta Orbanovih negativnih kampanja.
Poslednjih godina, Orban je preokrenuo scenario o stranom finansiranju, prikazujući ga kao sredstvo neprimerenog uticaja, čak i primaocima računa „stranim agentima“.
Nakon svoje četvrte uzastopne ubedljive pobede 2022. godine, on je optužio opoziciju da nezakonito uzima novac za kampanju od SAD.
Nova agencija je osmišljena da spreči da se to više ikada ponovi, rekao je Orban krajem prošle godine.
„Nepravedno je da oni žele da utiču na političke odluke ljudi koristeći strani novac, očigledno u skladu sa interesima svojih rukovaoca“, rekao je on.
Pravni tekst upućuje na ceo navod u svojoj preambuli: „Između ostalih slučajeva, zajednički opozicioni kandidat je priznao da je primio milione dolara od Sjedinjenih Američkih Država“.
Peter Marki-Zai, Orbanov protivkandidat 2022. godine, rekao je da nikada nije koristio američka sredstva za predizbornu kampanju.
Njegov politički pokret „Mađarska je za sve“, međutim, priznao je da je primio nekoliko miliona dolara od prikupljanja sredstava koju je sprovela mađarska inicijativa sa sedištem u SAD pod nazivom Akcija za demokratiju.
Vlada je navela da je američka grupa korišćena kao nezvanični politički akcioni komitet u američkom stilu za kampanju protiv premijera.
Akcija za demokratiju u godišnjem izveštaju navodi da njena aktivnost finansiranja nema nikakve veze sa političkim partijama ili kampanjama i da je „neprihvatljivo da mađarska vlada koristi obaveštajne službe u političke svrhe. Ovo je njihov način zastrašivanja mađarskog civilnog društva unutar i van granica Mađarske.
Orban je 2022. osnovao novu obaveštajnu agenciju, Nacionalni informativni centar (NIK), krovnu grupu nad svim drugim tajnim službama.
Kao jedan od svojih prvih zadataka, sastavljao je izveštaje o akciji za demokratiju i navodno pratio finansiranje Marki-Zaja sve do Demokratske stranke američkog predsednika Džoa Bajdena.
Izveštaje sa kojih je brzo skinuta oznaka poverljivosti, koristili su Orbanovi saveznici da okarakterišu opoziciju kao „dolarske levičare“ i prikažu premijera kao branioca Mađarske od stranog mešanja.
Prošlog leta NIK je napravio još jedan izveštaj o nevladinim organizacijama koje finansiraju SAD, a koje je nazvao „organizacijama za inostranu saradnju“.
Izveštaj otkriva detalje kao što su promet bankovnih računa grupa za ljudska prava Amnesti internešenel, Helsinškog komiteta, kao i lokalnog istraživačkog centra Political Capital i levičarskog onlajn medija Partizan.
Organizacije koje su na meti NIK-a rekle su za Fajnenšel tajms da će prkositi novoj agenciji i njenim taktikama zastrašivanja.
„Taj izveštaj je bio uvod u to kako će ova nova agencija verovatno delovati“, rekla je Pardavi iz Helsinškog odbora.
„Kada grupe za ljudska prava imaju izbor da se prijave za lokalne fondove sa političkim obavezama, ili za strane fondove bez takvih obaveza, dvaput će razmisliti o tome.
Direktor Političkog kapitala Peter Kreko rekao je da njegov think-tank neće promeniti kurs. „Autocenzura bi bila najgori uticaj zakona“, rekao je on.
Drugi su bili više uznemireni, posebno nezavisni mediji koji su postepeno istisnuti iz reklamnih ugovora sa Orbanovim prijateljskim kompanijama i primorani da se smanjuju tokom godina.
Marton Gulias, politički aktivista koji je osnovao Partizan, uporedio je novostvorenu agenciju sa „zaključanim i napunjenim oružjem na stolu“ koje Orban može izabrati da koristi ili samo prijeti kritičarima.
„Može se koristiti u koordinisanom vladinom napadu u bilo kom trenutku“.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.