Mađarski premijer Viktor Orban sprema se da uruči veliki politički poklon svom najboljem prijatelju preko Atlantika, bivšem predsedniku Sjedinjenih Država Donaldu Trampu, piše Politico.
Naime, reč je o planu po kojem bi EU, SAD i druge zemlje unutar grupe G7 pozajmile Ukrajini 50 milijardi dolara, a novac bi dobile od profita kojeg generiše zamrznuta ruska imovina, koja se većinom nalazi u Evropi.
Trenutna administracija u Vašingtonu, koju predvodi predsednik Džo Bajden, želi da se promeni ključno pravilo koje kaže da se unutar EU o sankcijama protiv Rusije i osoba bliskih vlastima u Moskvi raspravlja svakih šest meseci.
Prema Bajdenovom predlogu, ovaj period bi se produžio na tri godine, čime bi se osiguralo da će imovina ostati pod kontrolom evropskih zemalja, a samim tim bi i Ukrajina imala priliku da vraća 50 milijardi dolara koliko bi dobila, kroz posuđivanje, u ovom planu.
Međutim, Orban ne želi da prihvati ovaj predlog, barem ne pre nego što budu gotovi američki izbori u novembru.
Prema pravilima EU, svih 27 država članica moraju da prihvate neki predlog, posebno ako se odnosi na promenu internih pravila, kako bi on mogao stupiti na snagu.
Orbanova strategija je povezana direktno s Trampovim nastojanjima da smanji, potencijalno i potpuno zaustavi isplatu pomoći Ukrajini iz SAD-a.
Nacionalne vlade članica EU strahuju od scenarija gde bi jedna od država gde se zamrznuta imovina nalazi odlučila da je ponovo stavi na raspolaganje Kremlju, čime bi se novac za ovu pozajmicu morao vraćati direktno iz budžeta.
Dok se svaki drugi lider zalaže za produženje perioda produženja sankcija na 36 meseci, kako to traže SAD, Orban to odbija.
Ukrajini su hitno potrebna nova finansijska sredstva od svojih zapadnih saveznika kako bi održala svoju državu u funkciji i pripremila se za ono što se očekuje da će biti brutalna zima dok Rusija cilja energetsku infrastrukturu te ratom razorene zemlje.
A sada, zahvaljujući Orbanu, malo je verovatno da će SAD značajno učestvovati.
„Ako ovo ne rešimo produžavanjem trajanja sankcija, to će EU – uključujući Mađarsku – koštati više novca“, rekao je jedan diplomata EU, kome je, kao i drugim citiranim, omogućena anonimnost da otvoreno govori o tome.
Troškovi za evropske zemlje – uključujući Mađarsku – bili bi veći nego da su SAD bile u programu.
Međutim, za Orbana je to mala cena. Prednost za njega je u tome što će kupiti preko potrebnu dobru volju od svog republikanskog prijatelja.
„Mađarsku nije briga da li Evropa mora da plati više. Radi se o pomoći Trampu“, rekao je drugi diplomata EU.
Ako Brisel i Vašington zajedno preuzmu zajam od 35 milijardi evra, reizabrani Tramp bi godinama bio vezan za njegovo servisiranje. Ali ako se zajam odobri bez SAD, on ne bi imao takvu obavezu.
Orbanovo blokiranje zajma je najnoviji primer usklađivanja između Trampa i mađarskog premijera, koji su se sastali julu u Mar-a-Lagu na Floridi.
Obraćajući se novinarima u Briselu, Orban je rekao da će popiti „nekoliko flaša šampanjca“ ako Tramp pobedi Kamalu Haris u novembru.
Dok Orban preti da će upotrebiti svoj veto u Briselu, SAD su signalizirale da razmatraju učešće u zajmu — iako sa znatno nižim iznosom — čak i ako EU ne može da produži period sankcija, rekao je treći diplomata EU i zvaničnik Evropske komisije.
Jedna od opcija uključuje da Vašington doprinese sa pet milijardi dolara, što je otprilike jednako iznosu ruske imovine koju drži u zemlji – ali bi i dalje ostavio Evropu da nosi lavovski deo računa.
Zvaničnik Komisije veruje da SAD ne žele da stignu „praznih ruku” na sastanak ministara finansija G7 u Vašingtonu krajem oktobra na kojem će se verovatno odlučiti o sitnim slovima zajma od 50 milijardi dolara.
Možda je još važnije, Japan je nedavno signalizirao da bi se mogao povući iz zajma ako SAD ne budu učestvovale.
Za sada, sve oči su uprte u samit lidera EU ove nedelje u Briselu.
Ako Mađarska odbije da promeni stav u vezi sa produžetkom sankcija, EU će verovatno finalizovati zajam pod sopstvenim uslovima jer njena budžetska pravila znatno olakšavaju dobijanje odobrenja plaćanja od strane nacionalnih prestonica pre kraja godine.
EU ubrzano planira da plati do 35 milijardi evra Ukrajini, što pokriva udeo SAD u zajmu i trebalo bi da bude finalizovano do kraja oktobra.
„Mi vršimo pritisak, ali Orban za sada ne popušta“, rekao je prvi diplomata EU.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.