Vest da je mađarski premijer Viktor Orban formirao Naučno-politički savet, telo koje će, kako se navodi, pružati savete vladi u vezi sa inovacijama i istraživanjima, izazvala je podjednake kontroverze kao i činjenica da će tim telom rukovoditi bivši komesar Evropske unije.
Ginter Etinger, koji je do prošle godine obavljao funkciju komesara EU za budžet, kaže da će oberučke prihvatiti poziv jer, kako ističe, podržava akademske slobode. On će biti kopredsednik Saveta zajedno sa mađarskim ministrom za inovacije i tehnologije Laslom Palkovicem. Etinger će biti jedini član Saveta koji nije Mađar, prenosi politico.eu.
Za kritičare, savet je u stvari deo napora mađarske vlade da uspostavi jaču kontrolu nad akademskim sektorom tako što bi na primer lišavala finansija istraživače koji se protive Orbanovoj politici. Za vladu u Budimpešti, međutim, osnivanje jednog ovakog tela je način, kako se navodi, da se reformiše naučni sektor Mađarske kako bi postao inovativniji.
Protiv Mađarske je pre dve godine pokrenut Član 7 Ugovora o EU, koji predviđa suspenziju određenih prava zemalja članica zbog kršenja osnovnih vrednosti EU, između ostalih, vladavine prava i akademskih sloboda, i to u vreme Etingerovog poslednjeg komesarskog mandata.
Etinger, koji se prošle godine povukao sa funkcije u EU nakon gotovo deset godina, potvrdio je da želi da se lati nove uloge te da je dobio odobrenje Evropske komisije – bivši komesari moraju da imaju dozvolu za novo zaposlenje tokom dve godine od kada napuste posao u Briselu, kako bi se sprečio eventualni sukob interesa. Kazao je da mu nije rečeno da će za novi posao dobijati ikakvu novčanu nadoknadu te da želi da „promeni agendu sastanaka i doprinese diskusiji“ kako bi se dao podstrek nauci u Mađarskoj.
„Nauka, inovacije i istraživanje moraju biti briga cele Evrope a time i bolje promovisani u zemljama pojedinačno“, kazao je Etinger. „Poslednjih godina uvek sam kritikovao Evropu jer ne čini dovoljno na polju istraživanja. Moramo uložiti u istraživanje tri odsto našeg bruto nacionalnog proizvoda, a ne dva odsto kao do sada“, rekao je on. Kritičari u Evropskom parlamentu, mahom levica i Zeleni, optužuju Etingera da podržava Orbanove ambicije da „stavi nauku pod kontrolu vlade“.
U proteklih nekoliko godina Mađarska je često na tapetu zbog stanja akademskih sloboda naročito nakon što je izmestila Centralnoevropski univerzitet, koji finansira mađarsko-američki milijarder DŽordž Soros, u Beč.
Mađarska je takođe pod nadzorom zbog zakona koji nameću stroge uslove za nevladine organizacije koje finansiraju stranci, a Evropska narodna partija čiji je Etinger član nedavno je na neodređeno vreme produžila suspenziju mađarskoj vladajućoj partiji Fides.
„Davanje kredibiliteta režimu koji napada nezavisnost nauke je užasna ideja bivšeg komesara“, kazao je Danijel Frojd, poslanik Zelenih u EP. Etinger se brani time da Savet ima savetničku ulogu i da ne donosi odluke. „Sloboda nauke je za mene uvek bila važna. Zato ne prihvatam kritike, veoma su preterane“, rekao je Etinger.
„Postoji zabrinutost da bi ovaj novi posao na neki način mogao biti rezultat uključivanja Etingera – kao evropskog komesara – u odluke koje su uticale na mađarsku vladu“, rekla je Margarida Silva iz nevladine organizacije Corporate Europe Observatory. „Ako se pokaže da je to slučaj, ovo bi moglo zahtevati istragu OLAF-a (kancelarija Evropske komisije za borbu protiv prevara).
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.