Vlasti u Hongkongu oslobodile su sve osim troje ljudi koji su uhapšeni u sredu tokom nezapamćenog obračuna sa opozicionim ličnostima.
Američki advokat Džon Klensi je prvi pušten na slobodu uz kauciju i sada čeka dalju istragu, što se dogodilo za manje od 24 sata posle masovnih hapšenja političara, vođa kampanja i aktivista zbog optužbi da su prekršili Nacionalni zakon o bezbednosti (NSL) koji je nametnula kineska vlada.
U pritvoru su i dalje aktivisti Džošua Vong i Tam Tak-či, koji su već ranije bili u zatvoru, i bivši predsedavajući demokratske stranke Vu Či-vai.
Kako prenosi Gardijan, na konferenciji za novinare u petak petoro članova Demokratske stranke koji su uhapšeni optužili su vlasti da su ih stavile u pritvor iz političkih razloga i obećali da će nastaviti sa sprovođenjem platforme svoje stranke.
„Još uvek nisu izneli optužbe protiv nas, ali uveren sam da će to učiniti pre ili kasnije, bez obzira na to da li će imati dovoljno dokaza ili ne. Pravi motiv je vrlo jednostavan. Režim pokušava da ućutka građane Hongkonga. Oni hoće da nas nateraju da se klanjamo režimu i da odobrimo sve što dolazi iz administracije Kari Lam“, rekao je potpredsednik demokratske stranke Lam Čeuk-ting.
Ostali uhapšeni, među kojim su bivši političari, akademici, socijalni radnici i studenti, su pušteni uz kauciju i čekaju na izricanje optužbi.
Od njih je zahtevano da predaju svoje pasoše i moraće da se javljaju nadležnima u redovnim intervalima.
Hapšenje Klensija, uglednog hongkonškog advokata i državljana Sjedinjenih Država, je prvi slučaj da je NSL upotrebljen protiv stranog državljana.
Američki državni sekretar je ovaj potez nazvao „proizvoljnim hapšenjem i maltretiranjem građana SAD“ i zapretio sankcijama.
Klensi, koji je predsednik Azijske komisije za ljudska prava i blagajnik grupe povezane sa demokratskim primarnim izborima koji su se našli u centru optužbi, je uhapšen kada je policija izvršila raciju u advokatskoj firmi „Ho, Ce, Vai i partneri“ u sredu, rekao je jedan izvor iz ove firme za Rojters.
Oko 1.000 policajaca je poslato da naprave raciju na 72 mesta i uhapse 53 ljudi, uključujući 45 muškaraca i osam žena starosti između 23 i 79 godina, „zbog subverzije državne vlasti“, tokom najveće akcije masovnog hapšenja od uvođenja NSL u julu.
Oni su uhapšeni zbog umešanosti u nezvanične primarne izbore održane prošle godine.
Ovi izbori su privukli oko 600.000 građana Hongkonga da glasaju za prodemokratske koji su obećali da će usvojiti zakone koji će doprineti ostavci Kari Lam.
Vlasti tvrde da je, prema NSL, ovo bio čin subverzije koji povlači doživotnu kaznu kao jedno od najtežih krivičnih dela.
Aktivista Li Ček-jan rekao je za Gardijan da su ova hapšenja „apsurdna“ i da „navodni zločini nisu ni blizu nečemu što je u vezi sa nacionalnom bezbednošću“.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.