Osnivač Vagnera poveo “rat” protiv lojalnog guvernera Sankt Peterburga: Šta to znači za budućnost Putinovog režima? 1EPA-EFE/ALEXEI NIKOLSKY / Putin i Beglov

Jevgenij Prigožin, koga neretko ležerno nazivaju “Putinovom kuvarom“, neprestano se penje na sladunjav stub ruske moći, piše ruski nezavisni medij Meduza koji je i ranije pisao o Prigožinovom usponu među elitom Kremlja, zahvaljujući Vagner grupi, privatnoj vojnoj kompaniji, savezništvu sa čečenskim liderom Ramzanom Kadirovim, nasuprot ministru odbrane Sergeju Šojguu.

U ovom članku, specijalni dopisnik Meduze Andrej Percev priča o Prigožinovom sukobu sa još jednim ključnim igračem u Putinovoj vladi – Aleksandrom Beglovim, vršiocem dužnosti guvernera Sankt Peterburga. Borba za vlast između Beglova i Prigožina, sugeriše Percev, mogla bi da igra ulogu u oblikovanju budućnosti Putinovog režima.

Prigožin je dugo želeo da Beglov podnese ostavku na mesto guvernera Sankt Peterburga. Ovaj animozitet je imao veze sa Beglovom nevoljnošću da ugovora poslove za Prigožina za velike projekte koje finansira država u regionu.

Prigožin je ranije pokušavao da izvrši pritisak na Beglova ohrabrujući medijske natpise o raznim nedostacima guvernera. Sada Prigožin radi nešto hrabrije: podneo je tužbu protiv Beglova ruskom državnom tužiocu, optužujući ga da je osnovao “zločinačko udruženje“.

Pres-služba Konkorda, Prigožinove ugostiteljske kompanije objavila je izjavu u kojoj se navodi da je Prigožin uputio Generalnom tužiocu Ruske Federacije žalbu u kojoj se traži da se ispita mogućnost stvaranja, od strane guvernera Beglova, zločinačkog udruženja na teritoriji Sankt Peterburga “radi pljačke državnog budžeta i bogaćenja korumpiranih funkcionera u njegovom krugu”.

Insajder Kremlja za Meduzu sugeriše da ovo nije samo nasumičan potez. Pre rata, Prigožinova sredstva za pritisak na nezgodnog guvernera bila su ograničena na stvaranje loše medijske slike o Beglovoj administraciji. Rat je, međutim, uzdigao Prigožina u Putinovim očima, dramatično proširivši njegove mogućnosti.

Uprkos činjenici da su Vagner grupa i njeni plaćenici optuženi za brojne ratne zločine, Putin smara uspešnim učešće privatne vojne kompanije u Ukrajini.

Dva različita izvora bliska Kremlju sada misle o Prigožinu kao o „punopravnom članu Putinovog užeg kruga” i nekome ko „ima Putinovo uho”.
„On nije samo potrčko zadužen za neke neprijatne zadatke. Prigožin se smatra efektivnim ratnim menadžerom i oslobodiocem LNR“, rekao je jedan od naših izvora.

Prošlog leta mediji su objavili da je Prigožin dobio titulu Heroja Rusije i „zlatnu zvezdu“ koja ide u paketu. Ni sam Prigožin ni pres služba Kremlja nisu potvrdili ove izveštaje, ali je od tada Prigožin viđen kako nosi značku koja bi, sudeći iz daljine, mogla biti ta zlatna zvezda.

U tom kontekstu, Prigožinov medijski profil dobija novu vrstu političke istaknutosti. Poznato je njegovo savezništvo sa Ramzanom Kadirovim, nasuprot Ministarstvu odbrane i Sergeju Šojguu.

Nedavno je Prigožin ponovo pozvao rusku vladu da blokira Jutjub u Rusiji i da sankcioniše Gugl kao „nepoželjnu organizaciju“. Ranije ovog meseca, Vašington post je izvestio da je Prigožin jedina osoba koja se usudila da kaže Putinu o „greškama“ ruske komande u ratu protiv Ukrajine.

Jedan od izvora Meduze blizak Kremlju uveren je da Prigožin namerava da se osveti Beglovu i odlučan je da ga natera da podnese ostavku na mesto guvernera. Drugi izvor to razrađuje, ističući da Prigožin veoma dobro poznaje pravila ruske političke igre i da razume da je njegov uticaj u porastu.

Ipak, rano je govoriti o rascepu velikih razmera unutar ruskih elita uopšte. Umesto toga, radi se o tome da je Prigožin jednostavno preneo Putinu da „nešto navodno ide jako loše u njegovom rodnom gradu“.

Drugi izvor blizak administraciji Sankt Peterburga slaže se sa ovim opisom kako stvari stoje. U prošlosti, kaže taj izvor, Beglov i njegova administracija su pokušavali da se uzdignu iznad ličnih napada, ignorišući Prigožinove napore da potkopa guvernera.

U poslednje vreme, ovo se promenilo: Beglov i njegovi ljudi sada osećaju da je Prigožin postao „prilično ozbiljna pretnja“.

Ovo je podstaklo Beglova i njegov krug da uspostave neformalni „štab za borbu protiv Prigožina“. Ovu grupu čine zvaničnici iz bližeg Beglovovog kruga – na primer, Aleksandar Belski, predsednik gradske zakonodavne skupštine i bivši zamenik guvernera za unutrašnju politiku; i zamenik guvernera Boris Piotrovski, čije dužnosti uključuju upravljanje odnosima sa javnošću u gradu.

Njihova strategija za “suprotstavljanje Prigožinu“ se svodi na angažovanje medija da iznesu dokaze da Prigožin “krši lanac komandovanja, meša se u državnu upravu i generalno se ponaša kao neko željan moći”, opisao je izvor Meduze u peterburškoj upravi.

Istovremeno, insajderi Kremlja sa kojima smo razgovarali sigurni su da Beglov ne treba da se plaši otkaza u bliskoj budućnosti, pošto su njegove PR kampanje zasićene ratnom propagandom i aktivno promovišu „patronat“ Sankt Peterburga nad Mariupoljom, ukrajinski grad koji su srušile ruske oružane snage.

Aleksandar Beglov je više puta putovao u Mariupolj; njegova administracija u Sankt Peterburgu nadgleda restauraciju gradske infrastrukture koju predvodi Rusija.

Predsedniku se sviđa to što Beglov radi, i potpuno je zadovoljan. Beglov ni na koji način nije uvučen u agendu fronta – ali je stari predsednikov poznanik. I pronašao je način da se uklopi u trenutnu agendu „obnove Donbasa“, kaže izvor blizak kabinetu predsednika.

Ipak, danas, komentarišući svoju raniju najavu, Prigožin je javno pozvao Beglova da podnese ostavku – i da učestvuje na novim izborima, da vidi „koliko bi vam Peterburžana poverilo da nastavite da vladate“.

Na pitanje novinara da li bi želeo da formalizuje svoju ulogu u ruskoj politici, Prigožin je odgovorio: “Nikada nisam planirao, niti planiram da držim bilo koju državnu funkciju, a čak i da mi je ponuđeno, mislim da bih odbio”.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari