Ostaci tela 215 dece, od kojih su neka imala svega tri godine, nađeni su na mestu nekadašnje rezidencijalne škole za domorodačku decu.
Deca su bila učenici indijanske škole Kemlups (Kamloops) u pokrajini Britanska Kolumbija, koja je radila od 1890. do 1969. godine, kada ju je kanadska vlada preuzela od Rimokatoličke crkve, a zatvorila ju je 1978. godine, navodi Asošijeted pres.
Od kraja 19. veka do 1970-ih više od 150.000 indijanske dece moralo je da ide u hrišćanske škole koje je finansirala država, u sklopu programa asimilacije dmorodačke dece u kanadsko društvo.
Deca su prisilno prevođena u hrišćanstvo i nisu smela da govore svoje maternje jezike.
Mnoga deca su prebijana i zlostavljana, a veruje se da je umrlo do 6.000 učenika.
Kanadska vlada se 2008. zvanično izvinila i priznala da je u tim školama bilo učestalog fizičkog i seksualnog zlostavljanja.
Mnogi bivši učenici, silom odvojeni od porodica, navode da su u školi prebijani jer su govorili maternjim jezikom.
Komisija za istinu i pomirenje, osnovana 2008. godine sa ciljem da dokumentuje posledice te politike, utvrdila je da se veliki broj domorodačke dece nikada nije vratio u svoje zajednice.
U Izveštaju Komisije, objavljenom 2015. godine, ta politika je označena kao „kulturološki genocid“.
Navedeno je da je najmanje 3.200 dece umrlo u takvim ustanovama usled zlostavljanja i zanemarivanja, a da je samo u školi Kemlups od 1915. do 1963. godine umrlo 51 dete.
Izveštaj je dokumentovao fizičko zlostavljanje, silovanje, izgladnjavanje i druga zverstva koja su pretrpela mnoga od 150.000 dece.
Premijer Kanade Džastin Trudo izjavio je da najnovije otkriće ostataka tela dece predstavlja „bolnu uspomenu“ na „sramotno poglavlje“ u istoriji Kanade.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.