Američka sekretarka za unutrašnju bezbednost Kristjen Nilsen, koja je sprovela neke od najkontroverznijih delova pogranične politike predsednika Donalda Trampa, podnela je ostavku nakon što je provela svega 16 meseci na toj funkciji.
„Kirstjen Nilsen odlazi i želim da joj zahvalim za njenu službu. Drago mi je da objavim da će Kevin Kevin Mekelinen, sadašnji komesar Službe za carine i zaštitu granica, postati vršilac dužnosti sekretara za unutrašnju bezbednost“, napisao je Tramp na Tviteru. Iako nije navela zbog čega tačno podnosi ostavku, poznato je da je Nilsen bila pod velikim pritiskom Bele kuće i javnosti zbog situacije na južnoj granici. Analitičari navode da je bila frustrirana „nedovoljnom saradnjom Kongresa i sudova u borbi protiv ilegalne imigracije“, kao i da nije želela da prihvati „žešću“ imigracionu politiku koju je najavio Tramp. Neki mediji, citirajući neimenovane izvore, navode da je Nilsen u nedelju otišla na sastanak sa Trampom da bi razgovarali o rešavanju problema na granicama, ali da je umesto toga na nju izvršen pritisak da podnese ostavku.
„Uprkos napretku koji smo ostvarili u reformisanju unutrašnje bezbednosti u novo doba, zaključila sam da je sada pravo vreme da se povučem“, napisala je Nilsen u pismu ostavke predsedniku Trampu.
„Nadam se da će sledeći sekretar imati podršku Kongresa i sudova u popravljanju zakona koji su oslabili sposobnost vlade da u potpunosti zaštiti američke granice i doprineli neslaganju u društvu. Naša zemlja i muškarci i žene u Sekretarijatu za unutrašnju bezbednost zaslužuju da na raspolaganju imaju sva sredstva i resurse koji su im potrebni da sprovedu misiju koja im je poverena“, dodala je bivša sekretarka.
Pozicija Kristjen Nilsen je već neko vreme bila poljuljana. U novembru su iz Bele kuće dospele glasine koje su nagovestile da će ona „leteti napolje“ do kraja godine pošto je Tramp „besneo“ i žalio se da je nezadovoljan njenim radom. Još u maju prošle godine, NJujork tajms je pisao da Nilsen razmišlja o tome da podnese ostavku, pošto ju je Tramp ponizio pred celim kabinetom, optuživši je da nije uspela da smanji broj nedokumentovanih migranata koji iz Meksika ulaze u Sjedinjene Države.
Ali, kako se ispostavilo, ipak je na svom položaju izdržala duže od godinu dana. Funkciju sekretara za unutrašnju bezbednost je preuzela u decembru 2017. na preporuku svog prethodnika, generala DŽona Kelija, koji je postao Trampov drugi šef osoblja. Keli je napustio Trampovu administraciju pre tri meseca. Dok je bila na funkciji, Nilsen je morala da stane u odbranu nekoliko predsednikovih najkontroverznijih politika, uključujući i njegove sve ekscentričnije zahteve za izgradnju pograničnog zida, što je dovelo do delimične blokade vlade tokom 35 dana, njegovu objavu nacionalnog vanrednog stanja da bi obezbedio novac za izgradnju zida, kao i razdvajanja porodica na granici tokom leta prošle godine, što je širom sveta dovelo do optužbi o okrutnosti.
Članovi Demokratske stranke su odmah komentarisali ostavku Kristjen Nilsen. Kongresmen iz Misisipija i predsednik Saveta za unutrašnju bezbednost Beni Tomson rekao je da je služba Nilsenove „od početka bila katastrofa“, dok je senator Masačusetsa Ed Marki izjavio da je ona to „odavno trebalo da učini“, ali je i naglasio da „nije ni blizu kraj borbe za okončanje Trampovog napada na imigrantsku zajednicu“ u SAD.
S druge strane, republikanski senator Lindzi Grejem je pohvalio Kristjen Nilsen, rekavši da je ona „učinila sve što je mogla da izađe na kraj sa lošim imigracionim sistemom i iskvarenim Kongresom“. Teksaški kongresmen Majkl Mekaul je rekao da je ona bila „principijelni glas“ koji „u potpunosti razume sa kakvim smo pretnjama suočeni“.
Munjevite smene
Odlazak Kristjen Nilsen uklopio se u munjevitu brzinu kojom su se smenjivali članovi kabineta i drugi viši zvaničnici u Trampovoj turbulentnoj vladi. Do sada je otišlo čak 17 viših članova administracije, a ključne funkcije, kao što su sekretar odbrane, sekretar unutrašnjih poslova, sekretar za unutrašnju bezbednost, šef osoblja u Beloj kući i ambasador pri Ujedinjenim nacijama, trenutno obavljaju vršioci dužnosti. Osim toga, ostavka Nilsen je dodatno doprinela da Trampov kabinet bude sastavljen od gotovo isključivo muških članova, naročito s obzirom na činjenicu da će ostavka Linde Mekmahon, najavljena u martu, ove nedelje stupiti na snagu. Među preostalim članovima kabineta ima samo tri žene: direktorka CIA Đina Haspel, sekretarka za obrazovanje Betsi DeVos i ministarka saobraćaja Elen Čao.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.