Ostin je pre nekoliko godina proglašen za svetski glavni grad muzike uživo jer se tu može pronaći više od stotinu mesta na kojima se muzika sluša za male pare, ili besplatno.
U Ostinu se tokom godine održava puno muzičkih, i ne samo muzičkih, festivala kao što su Austin City Limits, Urban Music Festival, Fun Fun Fun Fest, Chaos In Tejas, Austin Lyric Opera, Carnaval Brasileiro… U stvari, u Ostinu se stalno nešto slavi. U vreme naše posete proslavljao se rođendan jednog od likova iz Vini Pua. Zato je već godinama unazad moto grada „Zadržimo Ostin čudnim“, što se odnosi na njegovu ekscentričnost i raznostranost. Ali, taj slogan prihvatio je i Savez nezavisnih biznisa Ostina kako bi promovisao mala preduzeća. Moto izražava nameru da se od velikih korporacija zaštiti mali, autentični lokalni biznis. I u tome se, očigledno, uspeva. „Zabavno mesto je postalo dobro mesto za biznis“, kaže Džonatan Paker, direktor sektora za globalnu tehnologiju i inovacije pri Privrednoj komori Ostina.
Paker, kao i mnogi, pored ostalih magazin Forbs, ističe da je Ostin najbolje mesto za život u Sjedinjenim Državama. „Ostin je broj jedan za one koji traže posao, ali i za startap aktivnosti. Troškovi života su ispod američkog proseka i nema lokalnog poreza na prihod“, objašnjava Paker dodajući da su plate najviše u visokotehnološkom sektoru, „više nego u Silicijumskoj dolini“. Prema podacima „osveženim“ ovog meseca, prosečna plata softverskog inženjera u Ostinu je 91.365 dolara godišnje, ili 29,30 dolara na sat.
Neki drugi podaci i projekcije još bolje ilustruju kvalitet života i privlačnost Ostina, u koji se dnevno, u proseku, doseli 157 osoba, iz Amerike i sveta (trenutno broji oko dva miliona stanovnika).
„Stanovništvo Ostina se duplira na svakih 20 do 25 godina, otkako je grad osnovan četrdesetih godina XIX stoleća. To znači da će Ostin za 20 godina imati četiri miliona stanovnika, što je potpuno ludo“, fasciniran je Paker.
I Lora Lorek, izdavač publikacije Sillicon Hills News, specijalizovane za vesti iz oblasti tehnologije u Ostinu i San Antoniju, ističe da je ovaj region atraktivnija destinacija za biznis (more friendly) od Kalifornije. Osim visokotehnoloških startapova, u Ostinu posluju i velike korporacije u kojima, prema njenim rečima, radi 60.000 ljudi, od toga 9.000 u kompanijama kao što su Google, Facebook, Apple i Dell. Osim što je „rok zvezda za mala preduzeća“, Ostin je, naglašavaju naši sagovornici, i „slatko mesto za mlade i obrazovane“. Na lokalnim univerzitetima studira čak 425.000 studenata, od toga 6.000 budućih novinara. Privlačnosti ovog grada za mlade prilično doprinosi i njegov liberalni duh.
Kako slikovito kaže Rozental Alves, profesor na Ostinskoj školi novinarstva pri Univerzitetu u Teksasu, Ostin je „plava mrlja u crvenoj državi“ – konzervativni Teksas je uporište republikanaca čija je stranačka boja crvena, a u ovom gradu popularnije su „plave“ demokrate.
Uprkos impresivnim rezultatima u najbrže rastućem gradu u Americi, u lokalnoj privrednoj komori zabrinuti su zbog „zatezanja“ nove administracije Donalda Trampa sa imigracionom politikom. Jer, visokotehnološke kompanije, kojih u Ostinu ima na hiljade, direktno zavise od migranata. Veliki broj studenata koji dolazi u Ostin iz drugih delova SAD i sveta ne vraća se kući po završetku studija, već ostaju tamo da rade. Siromaštvo je u Ostinu u stalnom opadanju, ali posebno se brine zbog siromaštva majki sa decom. Nezaposlenih je oko 41.000, a uglavnom je reč o osobama kojima nedostaju osnovne kvalifikacije za posao, kažu u komori.
Foto: Meo Con
Analiza kvaliteta vode za 10 minutaWater Lens je jedan od startapova koje smo imali prilike da posetimo u Ostinu. Ova kompanija je razvila bezbedan, jednostavan i intuitivan sistem za pouzdano utvrđivanje kvaliteta vode na terenu ili u laboratoriji. „U samo tri koraka, i za 10 minuta, naš portabl sistem može pružiti laboratorijski kvalitetne rezultate, koji se odnose na 20 kritičnih parametara kvaliteta vode, što kompanijama omogućuje da smanje troškove i optimizuju poslovanje“, navode u firmi Water Lens. Ovaj startap pre svega cilja na saradnju sa kompanijama u oblastima poljoprivrede, industrije, nafte i gasa i tretmana otpadnih voda.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.