Broj ljudi koji je poginuo u napadu ekstremista na porodilište u glavnom gradu Avganistana u utorak porastao je na 24 dok je najmanje 16 povređeno.
Među ubijenima su porodilje, bebe i medicinske sestre, saopštilo je avganistansko ministarstvo zdravlja. U napadu na okupljene na sahrani na istoku zemlje je poginulo 32 ljudi.
Avganistanski predsednik Ašraf Gani je naredio obnovu ofanzive protiv Talibana i drugih grupa. On je optužio ekstremiste da su zanemarili više poziva na smanjenje nasilja.
„Da bi se obezbedila javna mesta i sprečili napadi i pretnje od Talibana i drugih terorističkih grupacija, naređujem avganistanskim bezbednosnim snagama da se iz aktivne odbrane prebace na ofanzivu i obnove operacije protiv neprijatelja“, rekao je Gani u televizijskom obraćanju.
Islamska država je saopštila da stoji iza napada na okupljene na pogrebu komandanta policije u Nangaharu. Međutim, još nije poznato ko je odgovoran za napad na bolnicu Dašt-e-Bahi u Kabulu, a Talibani negiraju da imaju veze sa ovim zlodelom.
U utorak je u Avganistanu ukupno ubijeno oko sto ljudi, piše Njujork tajms i dodaje da napadi ukazuju na krhkost mirovnih napora, te slabe nade za okončanje višedecenijskog rata.
Napad na bolnicu u Kabulu je počeo u utorak u deset ujutru po lokalnom vremenu, a prema rečima stanovništva, čule su se dve eksplozije, a onda i pucnji iz vatrenog oružja. Jedan lekar koji je tokom napada pobegao iz bolnice rekao je za Bi-Bi-Si da je za vreme napada u bolnici bilo otprilike 140 ljudi.
Porodilište u bolnici vodi međunarodna medicinska humanitarna organizacija Lekari bez granica i među onima koji u njoj rade ima i stranaca. Jedan drugi lekar je za AFP izjavio da je tokom napada nastupila „potpuna panika“.
Ramazan Ali, prodavac koji je bio svedok napada, rekao je za Rojters da su „napadači pucali u sve u ovoj bolnici bez ikakvog razloga“.
Avganistanske specijalne snage su spasile stotinu žena i dece, uključujući troje stranaca, rekao je jedan zvaničnik za Bi-Bi-Si. Troje napadača koji su navodno bili prerušeni u policajce i tako dobili pristup bolnici, ubili su pripadnici bezbednosnih snaga nakon višesatnih sukoba.
Prema pisanju Bi-Bi-Sija, na fotografijama s lica mesta se vidi kako vojnici nose na sigurno novorođene bebe umotane u ćebad s krvavim flekama.
U prošlosti su se slični napadi u mahom šiitskom području Kabula pripisivali Islamskoj državi. Lider grupe u Južnoj Aziji i na Dalekom istoku je u ponedeljak uhapšen u Kabulu zajedno sa još dva istaknuta člana, saopštila je avganistanska obaveštajna služba.
Napadi od utorka su izazvali osudu zemalja i grupacija koje se bore za ljudska prava širom sveta. „Šokantni ratni zločini u Avganistanu moraju da osveste svet da se civili i dalje suočavaju sa užasima“, ukazao je Amnesti internešenel. „Ko napada novorođene bebe i njihove majke? Ko radi to?“ pitala je na Tviteru Debra Lions, šefica misije UN u Avganistanu.
Državni sekretar SAD Majk Pompeo je rekao da je „svaki napad na nedužne neoprostiv, ali napad na novorođenčad i žene na porođaju je čin čistog zla“.
„Teroristi koji napadaju ožalošćene koji su na molitvi na pogrebu samo nastoje da prekinu veze koje drže na okupu porodice i zajednice, ali u tome neće nikada uspeti.“
Od kada je u februaru potpisan sporazum o povlačenju trupa između SAD i Talibana, razgovori između avganistanske vlade i Talibana su propali zbog razmene zatvorenika i nasilje je nastavljeno. Cilj sporazuma je bio da se okonča osamnaestogodišnji rat koji traje od kada su snage predvođene Amerikom zbacile s vlasti Talibane nakon napada na SAD 11. septembra 2001.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.