Osuđeni prodemokratski lideri u Hong Kongu: Čekaju ih godine zatvora 1Ilustracija Foto: Pixabay / Erika Wittlieb

Nakon kontroverznog suđenja za nacionalnu bezbednost, ključne prodemokratske lidere osudio je sud u Hong Kongu na godine zatvora zbog subverzije, prenosi Dnevni avaz.

Grupa aktivista

Beni Tai (Benny) i Džošua Vong (Joshua Wong) bili su među takozvanom grupom Hong Kong 47 aktivista i zakonodavaca uključenih u plan odabira opozicionih kandidata za lokalne izbore. Tai je dobio 10 godina, dok je Vong dobio više od četiri godine.

Većina članova grupe proglašena je krivom za udruživanje u pokušaju subverzije odnosno tajnog djelovanje na potkopavanju ili svrgavanju postojeće vlasti, prenosi Dnevni avaz.

Ogromni protesti

Njihovo suđenje označilo je najveću upotrebu oštrog zakona o nacionalnoj bezbednostii (NSL) koji je Kina nametnula Hong Kongu ubrzo nakon eksplozivnih prodemokratskih protesta 2019. godine.

Ove demonstracije su privukle stotine hiljada ljudi koji su mjesecima izlazili na ulice Hong Konga. Potaknuti predloženim vladinim sporazumom koji bi dozvolio izručenje iz Hong Konga u kontinentalnu Kinu, protesti su brzo narasli kako bi odražavali šire zahtjeve za demokratskim reformama.

Posmatrači kažu da su NSL i ishod suđenja značajno oslabili gradski prodemokratski pokret i vladavinu zakona i omogućili Kini da učvrsti kontrolu nad Hong Kongom.

Održavanje stabilnosti

Sjedinjene Američke Države su suđenje opisali kao „politički motivirano“, dok je Australija u utorak rekla da ima „snažne prigovore“ na upotrebu NSL-a i da je „ozbiljno zabrinuta“ zbog presude jednom od njenih građana, Gordonu Engu (Ngu).

Vlade Pekinga i Hong Konga tvrde da je zakon neophodan za održavanje stabilnosti i poriču da je oslabio autonomiju. Oni takođe kažu da presude služe kao upozorenje protiv snaga koje pokušavaju da naruše nacionalnu bezbednost Kine.

Slučaj je privukao veliko interesovanje građana Hong Konga, od kojih su desetine stajale u redu ispred suda nekoliko dana pre izricanja presude kako bi osigurale mjesto na javnoj galeriji.

Tai, bivši profesor prava koji je osmislio plan za nezvanične predizbore, dobio je najdužu kaznu, a sudije su rekle da se „zalagao za revoluciju“.

Vongu je kazna smanjena za trećinu nakon što je priznao krivicu.

Ali, za razliku od nekih drugih optuženih, nije dobio dalje smanjenje jer ga sudije „nisu smatrale osobom dobrog karaktera“. U vreme hapšenja, Vong je već bio u zatvoru zbog učešća u protestima.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari