Otkazano lansiranje „Staršipa“ – najvećeg i najmoćnijeg raketnog motora 1foto: Shutterstock/Grossinger

Američka kompanija SpaceX je trebalo da prvi put testira svoj novi raketni sistem za putovanje u svemir, ali je lansiranje otkazano zbog tehničkih problema. Letelica „Starship” duga je 120 metara i ima najveći i najmoćniji raketni motor na svetu.

Nedugo pre planiranog lansiranja najveće rakete na svetu – Starshipa, SpaceX je poslao poruku da se poletanje i dalje odlaže i da će se odbrojavanje nastaviti samo kao „probno”.

Lansiranje se nije dogodilo.

Na prvom letu, kada se to dogodi, neće biti posade ili satelita

Prema prvobitnom planu, raketa bi trebalo da završi u Tihom okeanu, u blizini Havaja.

Cilj kompanije SpaceX preduzetnika Ilona Maska je da razvije raketu koja će ljude odvesti na Mesec, a jednog dana i na Mars.

Mask je ranije apelovao na sve da ublaže svoja očekivanja jer nije neuobičajeno da raketa doživi neku vrstu kvara na svom prvom putovanju.

„Ovo je prvo lansiranje veoma komplikovane, gigantske rakete, pa možda neće biti lansirana. Bićemo veoma oprezni i ako vidimo bilo šta što nas brine, odložićemo lansiranje“, rekao je on na Tviteru, a kasnije je potvrđeno da je očigledno bilo nekih bezbednosnih zabrinutosti i lansiranje je danas otkazano.

Šta je Starship?

Američka svemirska agencija NASA odabrala je letelicu Starship za prevoz astronauta na Mesec krajem 2025. godine.

Misija poznata kao Artemis III je prva od završetka programa Apolo 1972. godine.

Starship se sastoji od 50-metarske svemirske letelice dizajnirane za prevoz posade i tereta, koja se nalazi na raketi visokoj 70 metara – Super Heavi nosaču.

Kolektivno nazvana Starship, svemirska letelica i super teška raketa nikada nisu lansirane zajedno, iako je bilo nekoliko suborbitalnih probnih letova samog svemirskog broda.

Ako sve bude po planu, Super Heavi će se odvojiti od Starshipa oko tri minuta nakon lansiranja i pasti u Meksički zaliv.

Starship, koji ima šest sopstvenih motora, nastaviće do visine od skoro 240 kilometara i skoro će završiti krug oko Zemlje pre nego što će zaroniti u Tihi okean oko 90 minuta nakon lansiranja, prenosi HRT.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari