Otkriveno kako su procurili tajni američki dokumenti o ratu u Ukrajini 1Foto: Shutterstock/Gorodenkoff

Poslednjih dana Ministarstvo pravde SAD i Pentagon pokrenuli su istragu o očiglednom curenju osetljivih dokumenata na Internetu, uključujući i one koji su nosili oznaku „strogo poverljivo“.

Neki od dokumenata koji su se pojavili u medijima fokusirali su se na rusku invaziju na Ukrajinu, dok su drugi detaljno analizirali potencijalnu britansku politiku u Južnom kineskom moru i aktivnosti Huti u Jemenu, prenosi Index.hr.

Postojanje ovih dokumenata prvi je izvestio Njujork Tajms nakon što je serija ruskih Telegram kanala podelila pet slika u vezi sa invazijom na Ukrajinu 5. aprila, od kojih je istraživački portal Bellingcat otkrio da je najmanje jedan grubo montiran.

Čini se da su ovi dokumenti nastali početkom marta, otprilike u vreme kada su prvi put objavljeni na mreži Discord, platformi za razmenu poruka popularnoj među igračima.

Međutim, Bellingcat je video dokaze da su neki dokumenti iz januara možda objavljeni na mreži ranije, iako nije jasno kada. Bellingcat je takođe razgovarao sa tri člana Discord zajednice gde su slike postavljene, koji su tvrdili da je mnogo više dokumenata podeljeno na drugim Discord serverima poslednjih meseci.

Od Discorda do 4chan

Pošto su kanali izbrisani nakon kontroverze izazvane ovim dokumentima, Bellingcat nije mogao da potvrdi ovu tvrdnju.

Bizarno, Discord kanali na kojima su objavljeni martovski dokumenti bili su fokusirani na kompjutersku igricu Minecraft i obožavanje filipinske Jutjub poznate ličnosti. Zatim su se proširili na druga mesta poput 4Chan-a, a zatim su se pojavili na Telegramu i Tviteru, a potom i u medijima širom sveta poslednjih dana.

Ukrajinski zvaničnici sumnjaju u autentičnost dokumenata, a Mihajlo Podoljak, savetnik šefa Kancelarije predsednika Ukrajine, izjavio je na Telegramu da veruje da Rusija stoji iza navodnog curenja informacija. Ali američki bezbednosni zvaničnici koje citira Njujork tajms doveli su u pitanje njihovu autentičnost.

Kremlj kaže da dokumenti pokazuju koliko je Amerika uključena u rat

Portparol ruskog predsednika Dmitrij Peskov rekao je za CNN da dokumenti pokazuju stepen učešća SAD i NATO-a u Ukrajini. Međutim, proruski kanal na Telegramu koji se bavi ratnim vestima nije se uverio u autentičnost dokumenata i smatra da je moguće da je reč o dezinformacijama sa Zapada.

Čini se da dokumenti detaljno opisuju događaje i nude analizu ruske invazije na Ukrajinu do marta 2023. Nijedan dokument koji je Bellingcat video nije skeniran, već su fotografisani. Sadržaj dokumenata je raznovrstan, sa nekim temama uključujući mape žarišta u Ukrajini kao što su Bahmut i Harkov, i raspored isporuke zapadne municije Ukrajini, kao i mape i katalozi ukrajinskih sredstava protivvazdušne odbrane – uključujući i municiju kalendar potrošnje.

Na fotografijama se takođe nalazi „Ažuriranje obaveštajnog centra Operativnog centra CIA“ od 2. marta sa oznakom „Strogo poverljivo“, iako je veliki deo informacija u tim dokumentima ranije bio dostupan javnosti putem medijskih izveštaja.

O dokumentima su prvi javili proruski Telegram kanali

Iako još uvek nije bilo moguće otkriti izvor, bilo je moguće pratiti kruženje dokumenata na raznim internet forumima poslednjih meseci pre nego što su ih objavili proruski Telegram kanali, a zatim i mejnstrim mediji.

Dokumenti su 5. aprila počeli da se šire kroz proruske Telegram kanale, a prva verzija koju je Bellingcat pronašao bila je na kanalu Donbas Djevushka Telegram u 21:29 (po ukrajinskom vremenu). Samo nekoliko sati ranije, dokumenti su se pojavili na 4chan. Postavio ih je anonimni korisnik, koji je potom raspravljao sa drugim korisnikom 4chan-a o istinitosti objavljenih informacija.

Postovi Telegrama i 4chan imali su samo jednu zajedničku sliku – mapu koja je prikazivala niz statističkih podataka, uključujući kumulativni broj vojnika poginulih u akciji na ruskoj i ukrajinskoj strani tokom rata. Međutim, brojke su se razlikovale, pri čemu je prvi izvor (4chan) pokazao više ruskih gubitaka od ukrajinskih, a drugi izvor (Donbas devojka) pokazuje suprotno.

Pažljiviji pogled na drugu fotografiju, sa mnogo većim ukrajinskim gubicima, koja je objavljena na Telegramu, pokazuje grubu manipulaciju.

Zbog toga se čini da je Telegram nalog Donbas Girl ili neki prethodni izvor promenio originalnu sliku da bi povećao ukrajinske gubitke. Nijedan od kanala na 4chan ili Telegram nije originalan.

Objava dokumenata na Discord sa oznakom „Strogo poverljivo“

Više od mesec dana pre objavljivanja Telegrama i 4chan (4. marta), deset dokumenata je postavljeno na Discord server pod nazivom Minecraft Earth Map. Minecraft je popularna kompjuterska igra sa milionima igrača širom sveta. Nakon kratke rasprave sa drugom osobom na serveru o mapama za Minecraft i ratu u Ukrajini, jedan od korisnika Discord-a je odgovorio: „Evo, neki dokumenti su procurili. Uz to je priložio deset dokumenata o Ukrajini, od kojih su neki nosili oznaku „strogo poverljivo“.

Korisnik koji je kasnije podelio dokumente na Tviteru tvrdio je da ih je pronašao sa drugim korisnikom na Discord-ovom VovMao serveru, koji vode obožavaoci istoimenog popularnog Jutjubera.

1. i 2. marta, korisnik VovMao je objavio više od 30 dokumenata, pre nego što je Minecraft server objavio. Ovaj isti korisnik je na ovom serveru postavio i desetine drugih dokumenata o Ukrajini pre nego što su uklonjeni 7. aprila. Iako je Bellingcat video ove objave, nije bio u mogućnosti da nezavisno proveri autentičnost dokumenata u njima.

Dokumenti objavljeni i ranije?

Međutim, taj korisnik VovMao-a možda nije izvorni izvor ovih dokumenata. Bellingcat je razgovarao sa članovima zasebne zajednice Discord koji su tvrdili da su druge fotografije ranije bile postavljene na drugom serveru (kasnije izbrisanom) pod nazivom Thug Shaker Central.

Međutim, s obzirom na to da su deljene slike bili snimci ekrana, a ne veza do originalnog posta, nije moguće nezavisno proveriti njihovu autentičnost. Sadržaj ovih dokumenata, osim datuma i klasifikacije, takođe je bio zamagljen kada je prikazan Bellingcat-u.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari