Otpisano oružje iz 70-ih uništava Putinove planove: "Gepardi" obaraju ruske dronove i rakete 1foto EPA-EFE/YURI KOCHETKOV

Iako je njihovo slanje u prvi mah izazvalo kritike, nemački Gepardi dobrim su delom zaslužni za čuvanje Ukrajine od iranskih dronova, doznao je portal Politico, a prenosi Jutarnji list.

Naime, ukrajinski predsednik Volodimir Zelenski tvrdio je nakon žestokog ruskog novogodišnjeg napada da su ukrajinske snage oborile čak 80 dronova iznad Kijeva.

Od ukrajinskih zvaničnika Politiko je doznao da su u protivnapadu koristili upravo Geparde koje im je nakon duge rasprave poslao nemački Bundestag.

Mnogi su napadali odluku o slanju Geparda u Ukrajinu jer je „tenk umirovljen deset godina ranije“. „Pitanje je koliko će nemački tenkovi iz 70-ih biti upotrebljivi na ratištu. Gepard, oklopno vozilo s dva protivazdušna topa kalibra 35 milimetara, koje se može nadograditi raketama Stinger, postepeno je izbačeno iz nemačke vojske pre više od deset godina“, pisao je u aprilu prošle godine Politiko.

No, „oružje iz 70-ih“ igralo je ključnu ulogu u uništavanju ruskih dronova i raketa, prema Zelenskom. Posredi je, piše Politiko, protivazdušni top koji stoji na vozilu i deluje kao mobilni protivaudušni sistem. Prema rečima Zelenskog, on je branio prestonicu u novogodišnjoj noći. Nemačka vlada poslala ih je 30, a u najavi je slanje još sedam.

Uništeno 540 dronova

Juri Ihnat, potparol ukrajinskih vazdušnih snaga, otkrio je da je od septembra ukrajinska protivvazdušna odbrana uništila 540 iranskih dronova kamikaza.
“Gepard je efikasan protiv dronova i raketa, ali nije dovoljan”, rekao je Ihnat. Zbog opsega ruskih vazdušnih navala, Ukrajinci su prisiljeni da koriste široku lepezu skupe tehnologije, ne samo starije sovjetske opreme, nego i novijih radara i bacača raketa koje im je poslao Zapad. Američki izvori za Politico kažu da ne mogu potvrditi brojke koje spominju Ukrajinci, ali dodaju da nemaju razloga sumnjati u informacije koje stižu iz Kijeva.

Gepard se, piše Politico, pokazao kao vrlo efikasan, ali problemi se već naziru na horizontu. Velik deo municije za Geparde proizveden je u Švajcarskoj, a švajcarska vlada odbila je dati dozvolu Nemačkoj za izvoz, objašnjavajući to svojim neutralnim statusom. Zbog toga je nemački proizvođač Rheinmetall odlučio otvoriti novu proizvodnu traku, ali proizvod će biti dostupan kasnije ove godine. Nedostatak domaće proizvodnje izaziva uzbunu na Zapadu od samog početka rata.

Zbog toga SAD i evropski saveznici užurbano rade na pronalasku stare municije koja bi se mogla iskoristiti u Ukrajini i kombinovanju kapaciteta kako bi održali visok tempo proizvodnje, piše Politiko.

Prema jednom izvoru portala, u Vašingtonu traju sastanci na temu kako iz bunkera izvući municiju iz vremena hladnog rata i prilagoditi je za korištenje u Ukrajini.

Jedan takav program već je počeo: rakete za odavno “penzionisani” američki sistem vazdušne obrane Hawk trebalo bi da je osvežen kako bi se mogao poslati na front. Rakete Hawk biće uparene s nekoliko bacača koje je Ukrajini obećala Španija.

Ograničiti iransku proizvodnju

Havk se i dalje koristi na nekim mestima u Evropi, ali je u Americi stavljen van upotrebe 90-ih godina, u korist sistema Patriot (čije je postavljanje najavio i Vašington tokom nedavne posete Zelenskog američkoj prestonici).

Penzionisanje iz 1990-ih bilo je deo šireg trenda unutar NATO-a u tim godinama kada je ratna proizvodnja usporavala, a Evropa smanjivala izdatke za odbranu, smirila raspad Sovjetskog Saveza.

Za Sjedinjene Države, važan cilj je da ometaju isporuku iranskih dronova, koje Rusija uveliko koristi da uništi infrastrukturu u Ukrajini i održi obećanje o vraćanju zemlje u kameno doba.

“Tražimo način da udarimo iransku proizvodnju kroz sankcije, kontrolu izvoza i privatne kompanije čiji se delovi koriste u proizvodnji”, rekla je portparolka Saveta za nacionalnu bezbednost Adrijen Votson.

“Istražujemo dostupne opcije vezane za kontrolu izvoza kako bismo Iranu ograničili pristup telnologiji koja se koristi u bespilotnim letelicama”, rekao je Votson, prenosi Jutarnji list.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari