vrućinaFoto: DOSRPHOTOGRAPHY / Shutterstock.com

Ovogodišnje Olimpijske igre u Parizu započele su kišno, zatim je usledila velika vrućina, a na kraju su svi uživali u nedelju dana ugodnog sunčanog vremena. Ekstremne vrućine u zadnje su vreme zbog klimatskih promena i globalnog zagrevanja sve veća pretnja profesionalnim sportistima. Naime, raste broj slučajeva toplotne iscrpljenosti i toplotnih udara tokom takmičenja.

Većina svetskih gradova u nadolazećim decenijama neće moći ugostiti letne olimpijske igre zbog razine toplotnog stresa (koji se izračunava kombinacijom podataka o toploti, vlažnosti, brzini vetra, uglu sunca i oblaka). Prema podacima CarbonPlana, neprofitne klimatske organizacije, u gotovo svim gradovima u istočnom delu SAD-a će do 2050. toplotni stres daleko premašiti granicu od 82.1 stepena, nakon koje stručnjaci preporučuju otkazivanje sportskih događaja.

Gradovi na severozapadu Evrope bi mogli postati privlačniji

Drugim rečima, održavanje Letnih igara u tim gradovima bio bi veliki zdravstveni rizik za sportiste. Igre se ne bi mogle održavati ni u državama oko Meksičkog zaliva, od Floride do istočnog dela Teksasa. Iznad granice bi bio, pokazuju podaci, i velik deo istočne Kine, uključujući Peking i Šangaj; kao i Hong Kong i ogromni delovi jugoistočne Azije, piše CNN.

Sve je više predloga da se termin Letnih olimpijskih igara malo pomakne kako bi se izbegle najveće vrućine. To je zapravo već napravila Australija 2000. kada je Igre održala u septembru i oktobru, tokom proleća na južnoj hemisferi. U Brazilu su 2016. Igre održane u avgustu, kada su prosečne zimske temperature u Rio de Ženeiru iznosile ugodnih 20-ak stepeni.

Gradovi na severozapadu Evrope – poput Londona, Osla i Stokholma – mogli bi postati privlačniji za ovu sportsku manifestaciju, dok će mediteranski gradovi biti prevrući. Za Letne olimpijske igre bi mogli postati pogodniji i južnoamerički gradovi na visokim nadmorskim visinama.

Probleme imamo već sada

Neki od gradova u kojima su se održavale Letne igre će naveliko do 2050. premašiti sigurne temperature. Peking, koji je bio domaćin 2008, bio bi previše vruć i vlažan, s toplotnim stresom preko 90 stepeni. Prevrući bi bili i Atina, Rim, Barselona, Atlanta, Tokio te Seul.

Ovo nisu samo predviđanja za budućnost. Posledice klimatskih promena se vide i sada. Letne olimpijske igre 2020, koje su se zbog pandemije održale 2021. u Tokiju, bile su najtoplije u istoriji, s toplotnim stresom od 89 stepeni. Svaki stoti sportista je imao problema zbog vrućina.

Organizatori su maratone i još neka takmičenja preselili u hladniji, planinski grad Saporo. Sveedno je bilo prevruće i vlažno te je šest takmičara doživelo toplotni udar. Medicinski timovi su znali sportistima prirediti ledenu kupku kako bi im snizili telesnu temperaturu, prenosi Indeks.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari