Ukrajinski predsednik Volodimir Zelenski aktivno promoviše svoj mirovni plan od 10 tačaka. O tome je razgovarao sa američkim predsednikom Džoom Bajdenom i pozvao svetske lidere da na osnovu tog plana održe globalni mirovni samit.
Njegov plan se sastoji od 10 tačaka, a Al Džazira prenosi najvažnije elemente plana, kao i reakcije na prijedlog. Zelenski je prvi put predstavio svoj predlog mirovnog plana na samitu G20 u novembru. On poziva na:
- Bezbednost od radijacije i nuklearne aktivnosti, sa fokusom na obnavljanje nivoa bezbednosti oko Zaporožja, najveće nuklearne elektrane u Evropi, koja je trenutno pod ruskom okupacijom
- Bezbednost hrane, koja uključuje zaštitu i obezbeđenje ukrajinskog izvoza žitarica u najsiromašnije zemlje sveta,
- Energetska bezbednost, sa fokusom na ruska ograničenja cena energije, kao i pomoć Ukrajini da obnovi energetsku infrastrukturu, od koje je polovina oštećena u ruskim napadima
- Oslobađanje svih zatvorenika i deportovanih, uključujući ratne zarobljenike i decu deportovanu u Rusiju
- Obnavljanje teritorijalnog integriteta Ukrajine i prihvatanje ukrajinskih granica od strane Rusije prema povelji UN, koja, prema Zelenskom, „nije predmet pregovora“
- Povlačenje ruskih trupa i prekid sukoba, obnavljanje ukrajinskih državnih granica sa Rusijom
- Pravosuđe, uključujući osnivanje specijalnog tribunala za krivično gonjenje ruskih ratnih zločina
- Prevencija ekocida i zaštita životne sredine, sa fokusom na deminiranje i restauraciju postrojenja za prečišćavanje voda
- Sprečavanje eskalacije sukoba i izgradnja bezbednosne arhitekture u evroatlantskom području, koja uključuje garancije prema Ukrajini
- Potvrda o završetku rata, uključujući i potpisivanje dokumenta od strane aktera.
Globalne reakcije?
U decembru je Zelenski pozvao lidere zemalja članica G7 da podrže njegovu ideju o globalnom mirovnom samitu na kojem bi se razgovaralo o njegovom planu „u celini ili u nekim delovima“, prenosi Index.hr.
Rusija je ovog meseca odbila predlog ukrajinskog predsednika i ponovila u utorak da se neće odreći nijednog dela teritorije koju je zauzela silom, a koja čini oko petinu teritorije Ukrajine. Rusija tvrdi da je anektirala okupirane delove.
Zelenski je plan predstavio svetskim liderima poput američkog predsednika Bajdena, francuskog predsednika Emanuela Makrona i indijskog premijera Narendre Modija, čija je zemlja preuzela predsedavanje G20.
Zapadna podrška ukrajinskoj vojsci dostigla je milijarde dolara, a napore predvodi Vašington. Zemlje su ponudile pomoć Kijevu u deminiranju i popravci energetske infrastrukture. Ipak, reagovanja na plan ukrajinskog predsednika, kao i na predlog mirovnog samita, bile su opreznije.
Tokom posete Zelenskog Vašingtonu prošle nedelje, Bajden je rekao da on i Zelenski „dele identičnu viziju“ o miru i da su SAD rešene da pomognu Ukrajini da se odbrani. Lideri zemalja članica G7 izjavili su da su odlučni da donesu mir Ukrajini „u skladu sa njenim pravima navedenim u Povelji UN“.
Generalni sekretar UN Antonio Guteres rekao je da su izgledi za mirovne pregovore u ovom trenutku slabi. „Verujem da će se vojni sukob nastaviti i mislim da još uvek moramo da sačekamo trenutak kada će ozbiljni mirovni pregovori biti mogući“, rekao je Gutereš krajem decembra.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.