Ovo je najbolji način da se skrene pažnja na Trampov autoritarizam: Kakvu politiku savetuje bivša saradnica Kamale Haris? 1Foto: EPA-EFE/WILL OLIVER

U kasni letnji dan 2019. spakovala sam svoj život u stari Nisan Altima i vozila se širom zemlje od San Franciska do Vaterloa u Ajovi, da bih radila na izboru tadašnje senatorke Kamale Haris za kandidatkinju za predsednicu SAD.

Posle četiri godine Trampovog predsedništva koje je lišilo prava najmarginalizovanijih u ovoj zemlji, bila sam vođena njenom vizijom da je „pravda na glasačkom listiću“ i da svakom pojedincu treba zagarantovati osnovna prava i da ima priliku da napreduje, navodi u analizi za Gardijan nekadašnja saradnica Kamale Haris Lili Grinberg Kol.

Na kraju sam se pridružila Bajdenovoj administraciji kao specijalna pomoćnica šefa osoblja u Ministarstvu unutrašnjih poslova SAD, željna da primenim vrednosti koje su me tako inspirisale iz kampanje Haris.

Vrednosti iz kampanje Haris dovele su me do toga da postanem prva jevrejsko američka politička izabranica koji je podnela ostavku u Bajdenovoj administraciji u maju u znak protesta zbog predsednikove bezuslovne podrške izraelskom napadu na Gazu.


Sada je Haris spremna da bude demokratski kandidat za borbu protiv Donalda Trampa u novembru.

Dao sam ostavku zbog katastrofalne politike Džoa Bajdena prema Gazi, gde pruža finansijsku i diplomatsku podršku izraelskoj vojsci da masakrira, izgladnjuje i nasilno proteruje bezbroj Palestinaca u Gazi.

Kao službenica u administraciji, čula sam izveštaje da su Haris i njeno osoblje gurali predsednika SAD da usvoji politiku o Gazi koja je bila humanija i usklađena sa međunarodnim pravom, ali su odbijeni.

Slušala sam Haris zbog koje sam se preselila u Ajovu u njenom govoru u Selmi, kako je postala prva visoka zvaničnica administracije koji je pozvala na prekid vatre, iako sam bila razočarana što je to trajalo samo šest nedelja.

Sramotno je što je Bajden odbio da sasluša Haris – ili većinu Amerikanaca. Sada kada se Bajden povukao u stranu, ona ima priliku da zacrta sopstveni put prema Izraelu i Palestini.

Već mesecima, većina demokrata i Amerikanaca, uključujući američke Jevreje, podržavaju trajni sporazum o prekidu vatre između Izraela i Hamasa.

Haris mora jasno da stavi do znanja da podržava korišćenje poluge američke vlade za okončanje krvoprolića i ponovno okupljanje porodica.

Jedan jasan način da ona to može da uradi jeste da podrži embargo na oružje za ofanzivno oružje za izraelsku vojsku – politiku koju je vodio Bajden pre nego što je na kraju odustao i dao zeleno svetlo za razornu izraelsku kopnenu invaziju na Rafu.

Kada se izraelski brutalni napad na Gazu završi, predsednica Haris bi mogla da započne novu eru u kojoj američka vlada koristi zdravorazumski diplomatski i finansijski pritisak da donese dugoročno političko rešenje koje bi okončalo izraelski sistem aparthejda nad Palestincima i garantovalo jednakost, pravdu i bezbednost za Palestince i Izraelce.

Odvajajući se od Bajdenove neuspešne politike, Haris ima priliku da ponovo izgradi koaliciju za poraz Trampa koja bi između ostalih uključivala naprednjake, mlade ljude i arapske Amerikance.

Više od 700.000 demokrata glasali za na listiću za „uzdržani“ tokom predizbora u znak protesta zbog Bajdenove podrške izraelskom ratu protiv Gaze.

Oni su ključni deo koalicije koja je potrebna demokratama da pobede države kao što su Mičigen, Džordžija i Minesota.

Politika koju ovi birači zahtevaju široko je popularna među demokratama i Amerikancima. Čak i većina moje zajednice, američki Jevreji, podržava uslovljavanje isporuka oružja Izraelu.

Haris mora da pokrene novu eru u američkoj politici prema Izraelu, ne samo zato što je to ispravna stvar, već zato što je to politički pametno.

Ima li boljeg načina da se skrene pažnja na Trampov autoritarizam nego da Haris odlučno odbaci svaki autoritarizam u inostranstvu?

Haris ponekad nije ispunila svoje obećanje da će ispuniti pravdu. Kao tužiteljka, ona je nenasilne korisnike droga stavila iza rešetaka i gonila roditelje zbog odsustva njihove dece iz škole.

Takođe je održavala bliske veze sa američkim Izraelskim komitetom za javne poslove (Aipac), desničarskim lobijem koji prvenstveno finansiraju republikanski donatori.

Ako je Haris ozbiljna u vezi sa „pravda je na glasačkom listiću“, ona mora da se posveti okončanju masovnog zatvaranja i preteranog krivičnog gonjenja u ovoj zemlji i odbaci Aipac-ovu desničarsku agendu kao predsednice.

Ako uradi i jedno i drugo, imaće priliku da privuče rekordan broj glasača koji će joj omogućiti da pobedi Trampa u novembru.

Nadam se da ćemo 20. januara inaugurisati prvu ženu predsednicu, onu koja je bila uspešna jer je prestala da igra na navodno pokretni centar, i umesto toga je prihvatila punu koaliciju Demokratske stranke, uključujući naprednjake, mlade glasače i arapske Amerikance.

Da bi pobedila u ovoj borbi, Haris mora da zauzme jasan stav protiv bezuslovne podrške izraelskoj vojsci.

Ona mora da teži da služi američkom narodu i da sluša većinu Amerikanaca koji se zalažu za okončanje statusa kvo nasilja i utrti put ka istinskoj jednakosti, pravdi i slobodi za Palestince i Izraelce.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari