"Ovo je prvi put od početka Bajdenove administracije, trendu se sada priključuje i Evropa": Kakvi su rezultati indeksa percepcije demokratije za 2024.? 1Foto: EPA-EFE/OLGA FEDEROVA

Popularnost Amerike kao globalne sile opada širom sveta, posebno u zemljama sa muslimanskom većinom, pokazao je Indeks percepcije demokratije za 2024. čiji su rezultati objavljeni danas.

Analizirajući oko 63.000 ispitanika iz 53 zemlje, indeks sumira stavove prema demokratiji, geopolitici i globalnim moćnicima, prenosi Politico.

Američka međunarodna reputacija je na udaru od početka 2023. posebno u muslimanskim zemljama u kojima se pokazala nepokolebljiva podrška Vašingtona Izraelu u njegovom ratu u Gazi.

Sada se trendu pridružuje i Evropa.

„Prvi put od početka Bajdenove administracije, mnoge zapadnoevropske zemlje su se vratile na neto negativnu percepciju SAD. Ovaj uspon i pad, od negativnih stavova ka pozitivnim i nazad na negativne stavove, posebno je oštar u Nemačkoj, Austriji, Irskoj, Belgiji i Švajcarskoj“, rekao je Frederik DeVo, viši istraživač kompanije za istraživanje Latane koja je sastavila indeks.

U međuvremenu, pozitivna percepcija Kine u Aziji, Severnoj Africi, Bliskom istoku i Latinskoj Americi nastavlja da raste, dovodeći globalnu percepciju Pekinga na neto pozitivnu, uprkos kontinuiranom evropskom skepticizmu.

Čini se da je Rusija, koja se bori sa pretežno negativnim percepcijama širom sveta u početnoj fazi invazije predsednika Vladimira Putina na Ukrajinu, takođe na putu ka rehabilitaciji imidža u većini anketiranih regiona, sa izuzetkom Evrope.

Slaba popularnost Amerike, u kombinaciji sa poboljšanim položajem Rusije i Kine, znači da se na potonju sada gledaju jednako pozitivno kao na SAD u većini ispitanih zemalja Bliskog istoka, Severne Afrike i Azije.

Stavovi izraženi u indeksu mogu uticati na sposobnost vlada da odvrate ili reaguju na agresiju globalnih sila.

U Nemačkoj, na primer, domaće nezadovoljstvo povezano sa rastućim cenama energije podstaklo je proteste i protivljenje ograničavanju izvoza ruske nafte nakon napada Moskve na Ukrajinu u februaru 2022.

Podela između globalnog severa i juga pojavila se kada su ispitanici u anketi upitani da li misle da njihova zemlja treba da prekine ekonomske veze sa Rusijom zbog njene invazije na Ukrajinu i da li bi trebalo da učine isto ako Kina izvrši invaziju na Tajvan.

Čini se da su stavovi omekšali, sudeći na osnovu poređenja rezultata iz 2022. i 2024. U ranijem istraživanju, više ispitanika je podržavalo prekid ekonomskih veza sa Rusijom nego što se protivilo tome u 31 zemlji; broj je sada 23.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari