Tokom svoje kratke, ali značajne političke karijere, bivši američki predsednik Donald Tramp više puta je pokazivao simpatije prema ruskom predsedniku Vladimiru Putinu. Dopisnik Bi-Bi-Sija Entoni Zurker opisao je posledice mogućeg Trampovog povratka na vlast u SAD.
Na samitu u Finskoj 2018. Tramp je odlučio da veruje Putinu na reč kada je negirao rusko mešanje u američke izbore 2016., potpuno ignorišući izveštaje obaveštajnih službi koji govore suprotno.
Ako se Tramp vrati u Belu kuću, ovaj povoljniji stav prema Rusiji će verovatno ponovo postati kamen temeljac američke spoljne politike.
Štaviše, takav kurs je spreman da podrži većina republikanskih birača i deo članova ove stranke u Kongresu.
Njegovi komentari na sastanku sa biračima koji je prošle nedelje organizovao Si-En-En još jednom su uverili one koji primećuju njegovu prijateljsku naklonost Putinu da su u pravu.
Bivši američki predsednik rekao je da će okončati rat u Ukrajini za 24 sata, ne precizirajući kako.
On je odbio da odgovori da li želi da Ukrajina pobedi, ali je razgovarao o ceni vojne pomoći.
„Nemamo čak ni oružje za sebe, a toliko toga dajemo“, rekao je Tramp, optužujući evropske zemlje da ne doprinose dovoljno.
Tramp kao Putinov plan B
Iako je američki Kongres odobrio milijarde dolara za finansiranje Ukrajine tokom dužeg vremenskog perioda, Tramp bi kao predsednik mogao da uspori ili čak prekine tu podršku.
On je to već radio kada je bio na čelu Bele kuće: Kongres je odobrio svu vojnu pomoć, a on se umešao.
Neke od njegovih republikanskih kolega požurile su da osude Trampove izjave o slanju oružja Ukrajini, ali je moguće – čak verovatno – da bi američka podrška Kijevu mogla u potpunosti da prestane ako Tramp bude ponovo izabran u novembru 2024. godine, piše Zurker, a prenosi BBC. Rusija.
U najmanju ruku, ta podrška više neće biti bezuslovna.
Neće biti onih titanskih napora koje je Vašington do sada činio da održi jedinstven front sa evropskim saveznicima u pitanjima antiruskih sankcija.
U Velikoj Britaniji, koja povećava pomoć Ukrajini, strahuju od mogućeg povratka Trampa na čelo SAD.
„Ako Tramp obustavi isporuke oružja Kijevu, rat će se završiti pod uslovima Rusije, što je najgora noćna mora Zapada“, rekao je ser Aleks Jandžer, bivši šef britanske obaveštajne službe MI6.
„Putin nije imao plan B kada je napao Ukrajinu, ali sada se radi o čekanju“, dodao je Janger.
Kraj pomoći – kraj rata?
Američka javnost više nije toliko sklona pomoći Ukrajini. Anketa Pev Research pokazala je da bi više Amerikanaca želelo da se vlada više fokusira na domaća pitanja.
Džefri Trajstman, profesor nacionalne bezbednosti na Univerzitetu Nju Hejven u Konektikatu, nije uveren da bi prekid američke pomoći automatski rezultirao porazom Ukrajine na bojnom polju.
Po njegovom mišljenju, rat bi mogao da traje godinama ili decenijama.
„Ukrajinci su, za njihovu čast, pokazali neverovatnu odlučnost da se bore protiv Rusa i odupru invaziji, čak i kada je međunarodna podrška bila minimalna na početku rata.
Oni imaju potencijal čak i ako SAD prestanu da im pomažu“, rekao je Treitsman.
Ako je zabrinut, Kijev to dobro krije. Dan nakon Trampovih komentara, ukrajinski predsednik Volodimir Zelenski rekao je za Bi-Bi-Si da nije zabrinut zbog američkih izbora 2024.
„Izbori u SAD će biti za godinu dana, ko zna gde ćemo sve biti. Verujem da ćemo do tada pobediti“, rekao je on, jasno dajući do znanja da ne veruje u slabljenje odnosa Ukrajine i SAD, prenosi N1.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.