"Ovo je zemlja koja vrišti za promenama": Šta govore ankete pred opšte izbore u Britaniji 4. jula? 1Foto: EPA-EFE/NEIL HALL/POOL / POOL

Dok se Britanija bliži opštim izborima 4. jula, ankete govore istu priču koju su imale većinom u poslednje tri godine: ovo je zemlja koja vrišti za promenom, piše CNN.

Situacija je užasna za premijera Rišija Sunaka otkako je preuzeo dužnost krajem 2022. Njegova vladajuća Konzervativna stranka – čijih su 14 godina na vlasti definisani političkim kockanjem oko štednje, Bregzita i radikalne ekonomije – zaostajala je i ranije u anketama za opozicionom Laburističkom strankom a sada je taj jaz još veći.

Lider laburista Kir Starmer biće osoba koja će proći kroz čuvena crna vrata Dauning strita 10 za manje od tri nedelje.

Starmer je obećao da će biti agent promena koje su potrebne Britaniji. On je obećao da će razviti ekonomiju zemlje reformom zakona o planiranju i ulaganjem u novu industrijsku strategiju. Kazao je i da će osnovati fond nacionalnog bogatstva sa 7,3 milijarde funti (9,3 milijarde dolara) javnog novca koji će pomoći u plaćanju prelaska na neto nulte emisije.

Javna energetska kompanija vredna 8,3 milijarde funti, Great British Energy, do 2030. će energetsku mrežu Ujedinjenog Kraljevstva dekarbonizovati.

Starmer kaže da se sve ovo može postići bez povećanja poreza na dohodak.

Ostatak Laburističkog manifesta kombinuje mešavinu skromnog centrizma pomešanog sa mekim socijalizmom. To uključuje nametanje poreza privatnim školama kako bi se pomoglo u plaćanju državnog obrazovanja i neočekivanih nameta energetskim kompanijama za finansiranje prelaska na čistu energiju.

Tu su i obaveze u vezi sa radničkim pravima, smanjenjem lista čekanja za zdravstvenu zaštitu i kontrola imigracije.

Kritičari sa desne strane političkog spektra kažu da će Starmer morati da poveća poreze da bi finansirao svoje planove, dok skeptici sa leve strane kažu da njegov manifest nije dovoljno hrabar ili ambiciozan da promeni Britaniju na bolje.

Ovo je, naravno, Britanija koja je imala rekordno visoku inflaciju u protekle dve godine, gledala kako kamatne stope naglo rastu, videla kako je funta tonula na rekordno nizak nivo u odnosu na dolar, još uvek je u krizi troškova života, država koja je imala najduže vreme čekanja na medicinske operacije u novijoj istoriji i provela je proteklih osam godina u političkim previranjima nakon glasanja za izlazak iz Evropske unije 2016.

Ukratko, ovo je duga lista stvari koje treba rešiti u periodu od pet godina, piše CNN, kada su javne finansije u rasulu. Pitanje za Starmera jeste da li ima političke veštine da sprovede promenu koju je obećao.

Ko je Kir Starmer?

Šesdesetjednogodišnji Kir Starmer izgleda kao klasična figura iz establišmenta.

Nekada vodeći pravnik za ljudska prava, postao je direktor javnog tužilaštva (DPP) 2008. upravljajući krunskim tužilaštvom Engleske i Velsa – posao visokog profila za koji je dobio titulu viteza, što ga čini prvim liderom laburista koji je ušao u posao sa prefiksom Sir ispred imena i prezimena.

Starmer je, međutim, – po standardima savremenih političkih lidera – relativno skromnih početaka.

Rođen je 1962. i odrastao u malom gradu južno od Londona. Njegov otac je bio radnik u fabrici a majka medicinska sestra koja je patila od teškog fizičkog invaliditeta, što je na kraju dovelo do toga da joj je jedna noga amputirana.

Iako Starmer nikada nije tvrdio da je patio od siromaštva, govorio je o finansijskim borbama koje su uticale na njegovu porodicu, kao i o poteškoćama u učenju koje su sputavale njegovog mlađeg brata.

Jasno je da su ova rana iskustva oblikovala Starmerovu politiku. Govorio je o tome da je primetio kako ljudi gledaju na njegovog oca jer radi u fabrici ili maltretiraju njegovog brata.

Ime Kir roditelji su mu dali po prvom lideru laburista u parlamentu, Kiru Hardiju.

„On je prvi laburistički vođa u generaciji koji govori o klasi i snobizmu“, rekao je za CNN Tom Boldvin, autor knjige „Kir Starmer: Biografija“.

„Ovo ga ne čini klasnim ratnikom, već nekim ko razume različite slojeve ponosa, težnje i krivice… Oseća gorčinu zbog nepoštovanja koje je njegov tata doživeo… On mnogo govori o svojoj sestri koja je vodila nesiguran život kao negovateljica, jer nije išla na univerzitet“, dodao je Boldvin.

Starmer je izabrao da studira pravo na Univerzitetu u Lidsu, pre nego što je završio postdiplomske studije na Univerzitetu u Oksfordu. U početku je mislio da će imati pravnu karijeru ali kako se njegova politika razvijala u skladu sa studijama, postajao je sve zainteresovaniji za ljudska prava.

Starmer je izabran za poslanika 2015.  sa 52 godine, a nešto više od godinu dana kasnije ušao je u kabinet u senci.

Džeremi Korbin, tadašnji lider laburista, postavio je Starmera za svog šefa za Bregzit posle referenduma 2016.

Korbin je kontroverzna ličnost u britanskoj politici i služenje u njegovom vrhunskom timu je još uvek nešto što proganja Starmera. Korbin je istorijski bio na krajnjoj levoj strani Laburističke partije.

Pre nego što je postao lider 2015. Korbin je u različitim periodima svoje duge karijere podržavao nuklearno razoružanje i povlačenje iz NATO-a, i rekao da je „tragedija“ što je Osama bin Laden ubijen.

Starmer je bio u Korbinovom kabinetu u senci za opšte izbore 2017. i 2019. – nešto što konzervativci redovno iznose kao dokaz u prilog tezi da on predstavlja pretnju po nacionalnu bezbednost.

Međutim, Starmer je od tada izbacio Korbina iz Laburističke partije nakon istrage o antisemitizmu tokom Korbinovog vremena kao lidera. Starmer je takođe rekao da je podržavao Korbina znajući da će izgubiti.

Dominik Griv, konzervativni političar koji je bio državni tužilac dok je Starmer bio u DPP, sa oduševljenjem govori o ovom periodu.

„On je vodio svoje odeljenje veoma efikasno u zaista teškom trenutku jer mu je budžet bio smanjen. Bilo je zaista veoma impresivno“, rekao je Griv za CNN.

Griv je dodao da je Starmer bio u stanju da bude efikasan menadžer jer „nije zaglibljen u godinama političke ideologije i nema taj prtljag. On može da vidi šta nije u redu i da to reši.”

Krfitičari kažu da je Starmer čovek koji će reći sve da dođe na vlast. On je neko ko će u njihovim očima podržati Korbina, koji je anti-NATO i koji je više puta optužen da je simpatizer terorista, da dobije ono što želi i predstavlja opasnost za Britaniju.

Ako se trenutne ankete potvrde Starmer će osvojiti istorijsku i ogromnu većinu u Donjem domu. Ali budućnost možda nije tako jednostavna. Imajući u vidu trenutno stanje britanskih finansija, okolnosti verovatne pobede laburista, pa čak i Starmerove sopstvene osobine ličnosti, to bi moglo značiti da on nema baš blanko ček koji bi obično uživao lider bez opozicije u parlamentu.

Nemogućnost da se ta parlamentarna moć pretvori u opipljive rezultate u trenutku kada birači vape za nečim drugačijim mogla bi značiti da bi se za pet godina njegov umereni, bezbedonosni program levog centra na kraju mogao smatrati jednako velikim političkim kockanjem kao i bilo koji od onih koje su konzervativci uzeli u proteklih 14 godina.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari