"Ovo postaje bolno lično ali i nacionalno iskušenje": CNN analizira intervju Džozefa Bajdena za ABC njuz 1Foto: EPA-EFE/STEVE APPS

Borba Džoa Bajdena da dokaže da ima snage i kognitivni kapacitet za drugi mandat postaje bolno lično i nacionalno iskušenje, ocenjuje CNN analizirajući intervju koji je američki predsednik sinoć dao za ABC news.

Gledanje vidno ostarelog Bajdena kako u petak odgovara na iskrena pitanja o svom zdravlju na televiziji u udarnom terminu – što bi inače ostalo između pacijenta i njegovog doktora – bilo je kao uvreda predsedničkog dostojanstva.

Bilo je tužno videti osobu koju mnogi Amerikanci poštuju i vole kako pati od takve nevolje.

Teško da ima iko ko nije saosećao sa Bajdenom dok se suočava sa bolnim ljudskim realnostima starenja na najjavniji način koji se može zamisliti.

Politička plima se možda okreće protiv Bajdena, ali intervju je podvukao njegov dubok ponos na predsedništvo za koje mu je trebalo skoro pola veka da se dočepa.

I nije blizu odustajanja od svoje doživotne mantre da ustane i bori se kada bude oboren – faktor koji će pogoršati dilemu Demokratske stranke.


Iako je njegov učinak u intervjuu bio daleko jači od predsednikovog često nekoherentnog prikazivanja na debati CNN-a u Atlanti, to ne govori mnogo.

Podjednako je malo doprineo da se uguši oluja koja je zahvatila njegovu kampanju i pokrenula je novu intrigu o njegovom zdravlju usred sve većih znakova da njegova demokratska baza moći počinje da puca.

Postaje jasno da predsednik, njegova stranka i zemlja neumoljivo klize u političku krizu koja otvara izuzetnu mogućnost da bi pretpostavljeni kandidat mogao biti odbačen nedeljama pre nacionalne konvencije njegove stranke i četiri meseca pre jednog od najkritičnijih izbora u istoriji.

Još dvojica kongresmena pozvali Bajdena da se povuče

Pretnje Bajdenovim izgledima brzo rastu. Još dvojica demokratskih kongresmena pozvala su u petak predsednika da ustupi nominaciju mlađem kandidatu.

Senator iz Virdžinije Mark Vorner kazao je da je Bajden stigao do trenutka da obustavi svoju kampanju. A lider demokrata u Predstavničkom domu Hakim Džefris zakazao je virtuelni sastanak sa visoko rangiranim članovima partijskog odbora jer se suočava sa sve većim pritiskom konferencije zbog Bajdenove pozicije, rekao je demokratski poslanik.

Test koji je postavila kampanja

Bajdenova kampanja zakazala je intervju za ABC njuz kako bi pokušala da dokaže da je predsednikov posrnuli učinak u debati prošle nedelje bio aberacija i da bi odgnala sve veće sumnje u njegovu poziciju kao kandidata svoje stranke 2024.

Delovao je pribranije i tečnije nego na debati CNN-a. Izneo je daleko snažniji argument za sopstvene uspehe na funkciji i efikasnije je gonio slučaj protiv Trampa nego što je to učinio u debati.

Takođe je odbacio zabrinutost za svoje zdravlje, insistirajući da nije slabiji nego ranije.

„Mislim da niko nije kvalifikovaniji da bude predsednik ili pobedi u ovoj trci od mene“, rekao je Bajden u intervjuu koji je obavljen u saveznoj državi Viskonsin.

„Kada bi Gospod Svemogući sišao i rekao: ’Džo, izlazi iz trke‘, ja bih izašao iz trke“, rekao je Bajden, ali je dodao: „Svemogući Gospod ne silazi“.

Ali Bajdenovo priznanje da se osećao „užasno“ u danima pre debate sa Donaldom Trampom samo je postavilo nova pitanja o njegovom zdravlju.

Ta pitanja dolaze u trenutku rastuće anksioznosti da je on dovoljno dobro u svojoj 81. godini da podnese iscrpljujuće zahteve predsedništva i napor kandidature za reizbor.

Upitan da li je on isti čovek koji je preuzeo dužnost pre tri godine, Bajden je odbio direktno da odgovori nudeći niz svojih dostignuća.

„Što se tiče uspeha, da“, rekao je. „Takođe sam bio tip koji je sastavio mirovni plan za Bliski istok koji će se možda ostvariti. Bio sam i tip koji je širio NATO. Ja sam takođe bio čovek koji je podigao ekonomiju. Sve pojedinačne stvari koje su urađene bile su ideje koje sam imao ili sam ispunio“.

Predsednik je bio nepokolebljiv da je debata bila samo „loša noć” za koju je preuzeo odgovornost.

Ali više od nedelju dana nakon događaja, i usred sve većeg straha među demokratama o njegovim izgledima u novembru i mogućnostima šta će to značiti za demokratiju ako Tramp osvoji drugi mandat, jedna stvar postaje sve jasnija.

Jedna loša noć na tako visokoj pozornici pred milionima gledalaca može biti sve što je potrebno da se nepovratno ošteti kampanja predsednika koji će dve nedelje nakon dana izbora imati 82 godine, za koga se velika većina Amerikanaca brine da nije sposoban da služi i koji traži zemlju da ga zadrži na funkciji do januara 2029.

Amerikanci su zabrinuti za naredne četiri godine

Bajden i njegove pristalice upozoravaju da njegovih bolnih 90 minuta na bini u Atlanti ne bi trebalo da zaseni dostignuća njegovog vremena na funkciji.

I kažu da pretnja koju predstavljaju Tramp i njegovi autokratski instinkti i obećanje da će posvetiti drugo predsedništvo „odmazdi” daleko nadmašuju zabrinutost oko Bajdenovog kapaciteta.

Ali pitanje koje postavljaju milioni Amerikanaca ima manje veze sa pregledom Bajdenovog nasleđa iz prvog mandata, već više o tome da li on može da funkcioniše još četiri iscrpljujuće godine Bele kuće.

Intervju je takođe postavio pitanje da li je predsednik potpuno svestan korozivnog uticaja debate na poverenje među demokratama u pogledu njegovih šansi da pobedi Trampa.

Posvađao se sa Džordžom Stefanopulosom iz ABC njuza zbog anketa koje su pokazale da on još više zaostaje za bivšim predsednikom na nacionalnom nivou.

„Predsednik Bajden je učinio ogromnu uslugu našoj zemlji, ali sada je vreme da on sledi korake jednog od naših osnivača, Džordža Vašingtona, i da se udalji kako bi dozvolio novim liderima da se dižu i trče protiv Donalda Trampa“, rekao je predstavnik Masačusetsa Set Moulton za bostonsku radio stanici WBUR u intervjuu koji je objavljen pre emitovanja intervjua za ABC.

A predstavnik Ilinoisa Majk Kvigli rekao je da Bajdenovo kontinuirano prisustvo u trci „nema skoro nikakvu nadu da će uspeti“.

„Rekao bih, gospodine predsedniče, vaše nasleđe je spremno. Dugujemo Vam najveću zahvalnost. Jedina stvar koju sada možete da uradite da to učvrstite za sva vremena i sprečite potpunu katastrofu je da se povučete i dozvolite nekom drugom da ovo uradi“, rekao je Kvigli za MSNBC.

Kasnije je na CNN-u dodao: „Ono što nam je trenutno potrebno – i ono što mislim da je teško – jeste da se povučemo i priznamo da predsednik Sjedinjenih Država nema potrebnu snagu da prevaziđe deficit ovde i to će uticati sve nas.“

Posle debate, svaka Bajdenova reč je pod intenzivnim ispitivanjem i rizikuje da podstakne kritički narativ o njegovoj starosti i mentalnoj oštrini nakon što je u svesti gledalaca zapalio sliku predsednika koji se bori sa godinama.

Dakle, jedna fatalistička izjava u ABC intervjuu o tome kako bi se osećao sledećeg januara ako Tramp pobedi verovatno će izazvati zabrinutost mnogih demokrata u vezi sa njegovim načinom razmišljanja, njegovim razumevanjem njegove situacije i šta će se dogoditi u novembru.

„Osećaću se sve dok sam dao sve od sebe i uradio najbolji posao koliko znam da mogu, o tome se radi“, rekao je Bajden.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari