Ovo su znakovi da Vladimir Putin gubi rat u Ukrajini 1Foto: EPA-EFE/MAXIM SHIPENKOV

Ruska invazija na Ukrajinu traje više od 250 dana, a u ovoj fazi ruske trupe su uglavnom u defanzivi. Portal 1945 izdvojio je nekoliko znakova koji sugerišu da ruski predsednik Vladimir Putin gubi rat u Ukrajini.

Ruski vojni gubici

Ruska vojska je pretrpela izuzetno teške gubitke na bojnom polju. Ruske snage su poslednjih dana pretrpele velike gubitke, posebno na jugu Donbasa oko Bahmuta i Avdijevke, prenosi N1 Zagreb.

Portal 1945 piše da su ruske snage od petka izgubile više od 3.000 vojnika, 58 tenkova, 128 oklopnih transportera i borbenih vozila, 55 drugih vrsta vozila, 32 artiljerijska oruđa, 14 bespilotnih sistema i 6 helikoptera. Većina je izgubljena u Donbasu.

Prema poslednjim podacima ukrajinskog Generalštaba Oružanih snaga, od početka invazije do danas poginulo je oko 74.840 ruskih vojnika. Uništeno je 2.750 ruskih tenkova, 5.580 borbenih oklopnih vozila, 1.772 artiljerijska sistema, 391 MLRS, 201 protivvazdušni sistem, 277 aviona i 258 helikoptera.

Bitka za Bahmut

Ruske snage su mesecima pokušavale da zauzmu dva ukrajinska grada, ali su njihovi dosadašnji pokušaji bili neuspešni. Konkretno, u Bahmutu, plaćenička grupa Vagner je preuzela vođstvo u operacijama i sprovodi svakodnevne napade na ukrajinski grad.

Ali uprkos tome što su bile brojčano nadjačane, tamošnje ukrajinske snage su uspele u velikoj meri da obuzdaju ruske napade, gubeći samo nekoliko milja teritorije u periodu dužem od četiri meseca.

Ukrajinski komandanti na terenu kažu da Rusi šalju Vagnerove plaćenike protiv ukrajinskih snaga u pokušaju da iscrpe ukrajinske branioce. Situacija u Ukrajini uzdigla je Vagnerove u neku vrstu „druge armije“ koja se često takmiči za resurse sa ruskom vojskom.

Rat na terenu i na društvenim mrežama

Rat ne ide dobro za ruskog predsednika Vladimira Putina. Ponovljeni neuspesi ruskih snaga da ispune svoje vojne ciljeve u Ukrajini i nedostaci u ruskoj strategiji podstiču kritike kod kuće, što može biti opasno za autoritarne vladare.

Mnogo kritika se širi i preko popularne aplikacije za razmenu poruka Telegram. Ovu aplikaciju koriste ruski vojni blogeri za dokumentovanje, analizu i objavljivanje dnevnih vesti o napretku rata.

Uopšteno govoreći, ruski blogeri na tom mestu nude tačniji i trezveniji pogled na sukob koji je više u skladu sa situacijom na terenu u odnosu na ono što se može videti na tradicionalnim ruskim medijima. Dok je ruska vojska lutala u Ukrajini, vojni blogeri su svoj bes usmerili na Putina i rusku vojsku.

Sada, nakon novog ukrajinskog napada na moćnu Crnomorsku flotu, ruski vojni blogeri kritikovali su ruske operacije na Telegramu, a svakako ne izgleda dobro u domaćim krugovima kada oni koji su do sada bili prorežimski počnu da kritikuju Putina, njegovo rukovodstvo i način na koji vodi rat.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari