Ozračeni u Černobilju, kopali rovove u Crvenoj šumi 1Foto: EPA-EFE/OLEG PETRASYUK

Sedam autobusa sa ruskim vojnicima koji pate od akutnog radijacionog sindroma stigli su u beloruski medicinski centar u Gomelu, Belorusija, prenela je novinska agencija Unian.

Član Javnog saveta Državne agencije Ukrajine za upravljanje radioaktivnom zonom Jaroslav Jemeljanenko potvrdio je ovu vest na Fejsbuku, prenosi ukrajinska novinska agencija Ukrinform. Jemeljanenko je pojasnio da su ruski vojnici iskopali rovove u šumi u restriktivnoj zoni oko nuklearne elektrane Černobilj.

„Rovovi su iskopani u Crvenoj šumi? Sada živite sa tim do kraja svog kratkog života“, napisao je on na društvenoj mreži. Kako je istakao, postoje pravila za boravak u ovoj oblasti.

Radijacija je fizika, radi bez obzira na status ili pancire. Sa minimalnom inteligencijom u komandi ili među vojskom, ove posledice su mogle biti izbegnute“, dodao je.

Agencija AFP piše, pozivajući se na američke izvore, da su ruske snage počele da se povlače i udaljavaju od postrojenja u Černobilju i sele se u Belorusiju.Mislimo da odlaze, ne mogu da vam kažem da su svi otišli“, rekao je američki zvaničnik.

Podsetimo, ruske trupe su u prvim danima ruske invazije na Ukrajinu zauzele nuklearnu elektranu u Černobilju i držale kao taoce oko 200 zaposlenih. Međutim, zbog sukoba u neposrednoj blizini oštećena je električna mreža zbog čega je nuklearna elektrana dva do tri dana bila bez struje. Ruske trupe su, takođe, zauzele i najveće evropsko nuklearno postrojenje Zaporožje 4.marta što je podstaklo bojazni da bi granatiranje oblasti moglo da uzrokuje požar u postrojenju što bi dovelo do nesagledivih posledica.

Generalni direktor Međunarodne agencije za atomsku energiju Rafael Grosi u sredu je posetio jug Ukrajine podstaknut strahovima od mogućeg nuklearnog incidenta. Grosi je ponovo upozorio na opasnost od sukoba naročito oko nuklearnih postrojenja.

Ukrajinska ombudsmanka za ljudska prava Ljudmila Denisova navodi da bi požari mogli da ugroze radioaktivnu kontaminaciju u Ukrajini, Belorusiji i drugim evropskim zemljama.

Prema navodima ukrajinskih vlasti, u oblasti nuklearne elektrane gori više od 10.000 hektara šume koji je prouzrokovao povećan nivo radioaktivnog zagađenja vazduha. Međutim, kontrola i suzbijanje požara nisu mogući jer su ruske trupe zauzele ovu zonu, zajedno sa nuklearnom elektranom.

„Kao rezultat sagorevanja, u atmosferu se oslobođaju radionuklidi koji se prenose vetrom na velike udaljenosti što može izazvati zračenje u Ukrajini, Belorusiji i drugim evropskim zemljama“, istakla je Denisova.

Ruski vojnici koji su zauzeli mesto nuklearne katastrofe u Černobilju vozili su svoja oklopna vozila bez zaštite od radijacije kroz visoko toksičnu zonu zvanu „Crvena šuma“, dižući oblake radioaktivne prašine, rekli su radnici na lokaciji, prenosi Rojters.

Dva izvora su rekla da vojnici u konvoju nisu koristili nikakvu opremu protiv radijacije. Drugi radnik u Černobilju rekao je da je to za vojnike „samoubistvo“, jer je radioaktivna prašina koju su udisali verovatno izazvala unutrašnje zračenje u njihovim telima.

Ukrajinska državna nuklearna inspekcija saopštila je 25. februara da je došlo do povećanja nivoa radijacije u Černobilju kao posledica teških vojnih vozila koja su uznemiravala tlo. Ali do sada se nisu pojavili detalji šta se tačno dogodilo.

Dvojica ukrajinskih radnika koji su razgovarali za Rojters bili su na dužnosti kada su ruski tenkovi ušli u Černobil 24. februara i preuzeli kontrolu nad lokacijom, gde je osoblje i dalje odgovorno za bezbedno skladištenje istrošenog nuklearnog goriva i nadgledanje betonskih ostataka reaktora koji je eksplodirao 1986.

Obojica su rekli da su bili svedoci ruskih tenkova i drugih oklopnih vozila kako se kreću kroz Crvenu šumu, koja je najradioaktivnije kontaminirani deo zone oko Černobila, oko 100 km severno od Kijeva.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari