Britanski bruto domaći proizvod (BDP) pao je za 20,4 odsto u aprilu, prvog punog meseca restriktivnih mera uvedenih zbog pandemije korona virusa, saopštio je danas nacionalni biro za statistiku (ONS).
To je rekordni pad koji je usledio posle pada BDP-a od 5,8 odsto u martu, naveo je biro.
Mere izolacije uvedene su 23. marta čime je naglo prekinuta ekonomska aktivnost u zemlji, drugoj najteže pogođenoj virusom u svetu sa više od 41.000 umrlih od korona virusa.
Restrikcije se sada postepeno ukidaju i sve prodavnice, izuzev pabova i restorana će ponovo biti otvorene od ponedeljka.
„Pad BDP-a u aprilu je najjači ikad viđen u Velikoj Britaniji, više od tri puta veći nego prethodnog meseca i gotovo deset puta veći od najvećeg pada privredne aktivnosti pre Kovida-19“, rekao je Džonatan Atou, statističar ONS-a.
Ako se rezimira, ekonomija se smanjila oko 25 odsto u odnosu na februar, rekao je on.
Svi veliki ekonomski sektori su zabeležili pad, usluge, industrija i građevinarstvo. Najteže pogođeni su pabovi, obrazovanje, zdrastvo i prodaja kola. Spoljna trgovina takođe nije pošteđena sa padom izvoza i uvoza.
U tri meseca između februara i aprila, BDP je pao 10,4 odsto u odnosu na prethodna tri meseca i Velika Britanija se priprema za istorijsku recesiju.
Posle pada privredne aktivnosti od dva odsto u prvom kvartalu ove godine, ekononisti očekuju pad bez presedana u drugom tromesečju koji bi mogao da bude 35 odsto, u odnosu na prethodno tromesečje, prema javnom institutu OBR koji objavljuje procene za račun vlade.
Pad privredne aktivnosti prati porast nezaposlenosti sa talasom ukidanja radnih mesta koji i dalje raste i koji pogađa brojne sektore, na čelu sa sektorom avijacije.
Vlada je uvela čitav niz mera da amortizuje šok, sa garantovanim zajmovima, delimičnom nezaposlenošću, ali firme strahuju od narednih meseci kada budu postepeno ukidane te povlastice.
Ekonomisti predviđaju oporavak privredne aktivnosti od drugog polugođa, ali još ne znaju koliki će biti. Ministar finansija Riši Sunak i guverner Banke Engleske Endru Bejli su nedavno umanjili nade u brzi oporavak predviđajući još teških meseci.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.