"Pad Hersona ostavio bi Putinu gotovo ništa čime bi se mogao pohvaliti u ratu": Zašto je ovaj grad toliko važan? 1Foto: EPA-EFE/HANNIBAL HANSCHKE

Rafali ukrajinske vatre koja su leteli iznad njegove glave na Ruse u njihovom južnom uporištu Hersonu niz put dali su razlog za nadu Aleksandru Prihodku, piše France24.

Ovaj 42.-godišnjak je stajao u čađi prekrivenim ruševinama porodične prodavnice koju je sagradio na ivici zemlje koju Rusija odjednom smatra svojom.

Rusi su razbili njegovo životno delo u paramparčad tokom svog drugog pokušaja da zauzmu obližnju ukrajinsku rečnu luku Nikolajev u julu.

Ukrajinci su od tada pokrenuli jak kontranapad koji je put između Nikolajeva i Hersona pretvorio u jednu od centralnih osovina rata.

Prihodko je odrastao uz taj put u selu Kotljarevu koje ima i frabriku.

Rusi su digli u vazduh i fabriku.

“Kada čujete vesti o našim uspesima, osećate ogromno psihološko olakšanje“, kaže Prihodko.

„Čak i sitne stvari, kao što je videti vojni automobil kako odlazi na front, a zatim se bezbedno vraća, čine da se osećate bolje“, dodaje.

Ukrajinska kontraofanziva počela je početkom septembra širom severnih regiona koja je znatno potisnula Ruse.

Grad Herson i njegov istoimeni region nude kapiju za Krim koji je pripojen Kremlju i komercijalno važno Azovsko more.

Pad Hersona, ocenjuje se, ostavio bi Vladimiru Putinu gotovo ništa čime bi se mogao pohvaliti u ratu koji je lidera Kremlja pretvorila u pariju i bacila Rusiju u izolaciju iz sovjetske ere.

Ukrajinska bitka za Herson počela je metodičnim napadom raketa dugog dometa koje je Vašington pristao da počne da isporučuje krajem maja.

Ukrajinci su uspešno gađali silose oružja i rute snabdevanja koje je Rusija koristila za naoružavanje svojih trupa u Hersonu.

Ideja je bila da se Rusi ograniče na oružje koje imaju pri ruci i da im se spreči da dobiju više.

Rusi odgovaraju na ukrajinske baraže sporadičnim salvama vatre koje seljani jedva registruju sada nakon osam meseci rata. Uvereni su da ukrajinska strategija daje plodove.

“Sada mnogo manje pucaju na nas“, rekao je lokalni fabrički vozač Viktor Romanov.

Čini se da je novi talas udara za vikend na rusku bazu Crnomorske flote na Krimu deo „samouverenijeg i mišićavijeg pristupa“ Ukrajine na njenom južnom frontu.

Rođen u Hersonu, Aleksij Vaselenko, govornik ruskog jezika, koji se borio protiv moskovskih snaga u istočnoj Ukrajini tokom sukoba manjeg obima 2014. bio je zabrinut.
Ovaj 32-godišnjak je radio u fabrici Kotljarevo do njenog uništenja i sve vreme je držao korak sa svojim rođacima u Hersonu.

On to radi u potpunoj tajnosti i uz ogroman rizik po svoje najmilije koji žive pod vanrednim stanjem koje je nametnuo Kremlj.
„Svi koje znam tamo žele da se vrate u Ukrajinu. Oni zaista pate“, rekao je radnik fabrike.

On je rekao da je ukrajinski napad koji je ranije ovog meseca onesposobio novi ruski most ka Krimu takođe prekinuo snabdevanje delova Hersona pod kontrolom Kremlja.
„Osećaju se potpuno odsečenim“, rekao je tužno odmahnuvši glavom.

„Nekako, mislim da da je Ukrajina imala podršku Zapada 2014. kao sada, ništa od ovoga se ne bi dogodilo”.

Herson su zauzeli Rusi početkom marta, nedugo nakon invazije.

Grad je ključan zbog svog pristupa moru.

Glen Grant, viši analitičar Baltičke bezbednosne fondacije ukazuje da je to jedini regionalni centar koji je Rusija zapravo zauzela. Većina drugih mesta su bili mali gradovi i sela“.
Herson se nalazi na strateškoj lokaciji zapadno od reke Dnjepar, koja deli Ukrajinu na dva dela.

Važna kontrola Hersona značila bi kontrolu snabdevanja vodom Krima koji je pod ruskom okupacijom.
Grant pojašnjava geografski značaj Hersona.

“Takođe je na kraju kanala koji ide do Krima. Ako držite Herson, možete poslati vodu dole na Krim. Ako ne zadržite Herson, ne možete slati vodu dole do Krima. A tu je i treća stvar, a to je da trupe na jugu nikada nisu bile najjače. Vidite da je u ovom trenutku većina ruskih trupa na odbrambenim pozicijama. „Ako zaista zauzmu Herson, onda će na jugu biti užasno mnogo ruskih vojnika”, kaže Grant za forces.net.

Herson ima značajnu ekonomsku, simboličku i stratešku vrednost za Ukrajinu. Pre rata u regionu je živelo nešto više od milion ljudi. Njegove bogate ravnice učinile su ga poljoprivrednom blagom, pružajući paradajz, lubenice, suncokret i soju. Ali njegov glavni značaj je verovatno vojni.

Kao kapija i za Krim koji drži Rusija na jugu i za ukrajinske crnomorske luke na zapadu, Herson je mesto gde se sada može odrediti uspeh ili neuspeh agresorskog rata Vladimira Putina, piše magazine Ekonomist.

Ukrajina je povećala domet i preciznost svog vojnog arsenala precizno navođenim raketama i artiljerijskim granatama koji obezbeđuju SAD i njeni saveznici, klasom oružja koja uglavnom nedostaje u ruskom arsenalu, piše Njujork tajms.

U velikoj meri rastuća prednost Ukrajine u artiljeriji je omogućila napredak na jugu ka strateškom lučkom gradu Hersonu, jedinoj regionalnoj prestonici koju je Rusija uspela da zauzme posle 24. februara.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari