Pakistan je upozorio danas na „ozbiljne posledice“ ukoliko se nastavi ekonomsko slabljenje Avganistana i pozivao međunarodnu zajednicu da razgovara sa talibanima da bi se izbegla humanitarna kriza.
Pakistanski ministar spoljnih poslova Šah Mahmud Kureši ocenio je na vanrednom sastanku Organizacije islamske saradnje(OIC) u Islamabadu, da zaoštravanje krize može da dovede do teške gladi, novih reka izbeglica i rasta ekstremizma.
„Ne možemo zanemariti opasnost od potpunog ekonomskog urušavanja“, upozorio je on pred predstavnicima 57 zemalja te organizacije, među kojima je bio i njegov talibanski kolega Amir Kan Mutaki, kao i delegati SAD, Kine, Rusije, Evropske unije i Ujedinjenih nacija koji prisustvuju sastanku kao posmatrači.
Ovo je prva velika konferencija o Avganistanu od pada bivše vlade koju su podržavale SAD i dolaska talibana na vlast, sredinom avgusta ove godine.
Od tada su zapadne zemlje blokirale više milijardi dolara pomoći, dok su SAD zamrzle 9,5 milijardi dolara sredstasva Avganistanske centralne banke u vreme kada zemlju čeka teška zima.
UN su više puta upozorile da je Avganistan na rubu jedne od najvećih humanitarnih katastrofa na svetu a Svetski program za hranu (WFP) ocenio je ove nedelje da će nastupiti „lavina gladi“.
Pakistanski premijer Imran Kan je rekao da treba napraviti razliku između talibana i običnih Avganistanaca.
„Obraćam se posebno SAD da im kažem da treba da odvoje vladu u Avganistanu od 40 miliona građana“, rekao je Kan, i to, kako je dodao, čak iako su u sukobu s talibanima poslednjih 20 godina.
Rekao je da ne treba da se ne povezuje priznavanje talibanskih vlasti sa zapadnim idealima o ljudskim pravima.
„Svaka zemlja je drugačija… ideja koju svako društvo ima o ljudskim pravima je ddrugačija“, rekao je Kan.
Nijedna zemlja nije još zvanično priznala talibansku vladu i diplomate će imati osetljiv zadatak da obezbede da se pruži ekonomska pomoć toj zemlji a da se ne podrži islamistički režim.
Gotovo svi učesnici koji su danas govorili na otvaranju skupa insistirali su na tome da treba zaštititi prava manjina i odobriti ženama i devojčicama da rade i uče.
Iako su talibani obećali da će slediti manje tvrdu liniju od one koju su zauzeli kada su prvi put bili na vlasti od 1996. do 2001. godine, žene su i dalje uglavnom isključene iz javne službe a srednje škole za devojčice su većinom zatvorene.
Mada su Pakistan, Saudijska Arabija i Ujedinjeni Arapski Emirati bile jedine tri zemlje koje su priznale prethodnu talibansku vladu, na današnjem sastanku se ne očekuje da će nova vlada dobiti međunarodno priznanje kome teži.
Talibanska vlada „ima prava da bude zvanično priznata“, rekao je novinarima pakistanski ministar spoljnih poslova Mutaki, i dodao da ona sarađuje sa međunarodnim organizacijama.
On je rekao da SAD krše ljudska prava Avganistanaca time što su sredstva centralne banke zamrznuta.
Pakistanski ministar je rekao da će se na skupu razmotriti plan pomoći Avganistanu.
Sastanak se odvija uz velike mere bezbednosti. Islamabad je blokiran a mesto skupa okruženo bodljikavom žicom kao i preprekama uz nadzor vojske i policije.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.