Nižu se reakcije na izjavu pape Franje da bi Ukrajina pokazala hrabrost isticanjem „bele zastave“, to jest spremnošću za „pregovore“. Ima i onih koji ga podržavaju.
Nemačka šefica diplomatije Analena Berbok je na javnom servisu ARD kritikovala Papine izjave, posebno deo koji se odnosi na „hrabrost za belu zastavu“, odnosno Franjin apel za mirovnim pregovorima kako bi se Ukrajina spasla od „samoubistva“.
„Ja to ne razumem u ovim vremenima“, rekla je Berbok i dodala da bi se s onima koji iznose zahteve za mirovnim pregovorima možda trebalo otići u Ukrajinu, da na licu mesta vide šta se tamo događa.
Savezna vlada u Berlinu, nastavila je nemačka ministarka, pokušava „svakog dana da okonča tu strašnu dramu, a mi svakog dana vidimo da se događaju još gore stvari“.
Potpredsednica Bundestaga Katrin Gering-Ekart odbacila je Papine zahteve. „Niko više ne želi mir od Ukrajine“, kazala je političarka Zelenih. Na ukrajinskoj teritoriji već deset godina se ratuje, nebrojeni ljudi su ubijeni, podsetila je ona.
„Vladimir Putin može u svakom trenutku zaustaviti rat i patnju – a ne Ukrajina. Onaj ko od Ukrajine zahteva da se jednostavno preda, taj agresoru daje ono što je on uzeo kršeći međunarodno pravo, i tako prihvata gašenje Ukrajine“, dodala je ona.
Ima i podrške za papu
Iz Nemačke se čuju uglavnom kritike na papine reči. No, ima i onih koji su podržali papu. Saksonski premijer Mihaerl Krečmar iz redova Demohrišćana rekao je:
„Papa Franja je razborit čovek. Ja podržavam njegov poziv za ‘hrabrošću za pregovore’. Jasno je da se Ukrajina mora podržati i da je Rusija agresor u ovom ratu. Svejedno se moramo više potruditi oko toga da zaustavimo umiranje u ratu.“
Slično kaže i Sara Vagenkneht, šefica nove levičarske stranke „Savez Sara Vagenkneht“, koja je papin poziv nazvala „hrabrim i pametnim“. „Za razliku od belicista iz redova Demohrišćana, Zelenih i Liberala, koji našu zemlju isporukom krstarećih raketa Taurus žele da načine direktnom stranom u ratu, papa Franja ozbiljno shvata hrišćansku poruku mira“, rekla je ona.
„Rusija je agresor“
Upravo iz redova Liberala javila se poslanica Mari-Agneš Štrak-Cimerman da kritikuje papu.
„Ne treba Ukrajina da ističe belu zastavu, papa bi morao da se obrati Rusiji“, rekla je ona za javni servis WDR. Kada se Rusija povuče iz Ukrajine, rat će odmah završiti, dodala je. „Tražiti od žrtava da se više ne bore, to je stvarno jako neobično“, kaže Štrak-Cimerman.
Reagovao je i ambasador Nemačke pri Svetoj stolici. Bernhard Koč je na društvenoj mreži X napisao: „Rusija je agresor i krši međunarodno pravo! Zato Nemačka od Rusije zahteva da zaustavi rat, a ne od Kijeva!“
Poljski ministar spoljnih poslova Radoslav Sikorski takođe je reagovao jasnim rečima: „Kako bi bilo da se s druge strane Putin ohrabri da skupi hrabrosti i povuče svoju vojsku iz Ukrajine? Onda bi odmah zavladao mir, a pregovori ne bi bili ni potrebni“, napisao je Sikorski na istoj mreži.
Papin intervju na švajcarskoj televiziji
Papa je dao intervju jednoj švajcarskoj televiziji, a u izjavi koja je objavljena pre kompletnog razgovora, on je rekao: „Kada se vidi da si pobeđen, da stvari ne idu dobro, mora se imati hrabrosti za pregovore.“
Papa nije izričito spomenuo dve sukobljene strane, nije u usta uzeo reči „Ukrajina“ i „Rusija“, ali je dodao da bi bez pregovora situacija mogla postati još gora, i napomenuo da se zbog toga ne treba stideti pregovora.
U intervjuu za televiziju RSI, Papa je odgovorio i na pitanje o zahtevima koje se šalju Ukrajini, naime za demonstracijom „hrabrosti za kapitulacijom, za isticanjem bele zastave“.
Na to je pitanje Papa odgovorio sledećom formulacijom: „To je pitanje tačke gledišta. Ali ja mislim da je jači onaj koji spozna situaciju, onaj koji misli na narod, onaj koji ima hrabrost za belom zastavom, za pregovorima.“
Ljutite reakcije iz Ukrajine
Pojam „bele zastave“ koji je koristio Papa u Ukrajini se shvatio kao direktan zahtev za kapitulacijom.
Predsednik Volodimir Zelenski je objavio video-poruku s engleskim titlovima, u kojoj je kritikovao Papu. On je u toj poruci spomenuo duhovnike koji se bore u redovima ukrajinske vojske, koji, kako je rekao, na frontu konkretno pomažu i pružaju podršku.
Zelenski je rekao da je crkva za ljude, ali ne crkva koja je udaljena dve i po hiljade kilometara i koja „virtuelno“ posreduje između onih koji žive i onih koji žele da razaraju, dodao je ukrajinski predsednik.
Oglasio se i ukrajinski šef diplomatije Dmitro Kuleba. „Naša je zastava žuta i plava. To je zastava s kojom živimo, umiremo i s kojom ćemo istrajati. Nikada nećemo istaći neku drugu zastavu“, napisao je Kuleba na X-u.
On se Papi zahvalio za njegove molitve tokom dve ratne godine, te ga pozvao da poseti Ukrajinu.
Kontrola štete
Vatikan se u međuvremenu trudi oko kontrole štete, te pokušava da stavi Papine izjave u kontekst. Papin portparol Mateo Bruni demantovao je tumačenja po kojima Papa u tom intervjuu poziva Ukrajinu na kapitulaciju.
On je, kaže Bruni, „pre svega hteo da pozove na primirje i oživi hrabrost za vođenjem pregovora“.
U intervjuu s Papom, koji je početkom februara vodio švajcarski novinar Lorenco Bučelja, poglavar Katoličke crkve se oglasio i o ratu na Bliskom istoku.
Na pitanje da li se on ponudio kao posrednik u tom sukobu, Franja je rekao: „Ja sam ovde, skroz jednostavno. Poslao sam pismo Jevrejima u Izraelu, kako bi razmislili o ovoj situaciji. Pregovori nikada nisu kapitulacija. To je hrabrost da se zemlju ne odvede u samoubistvo.“
Kompletan intervju će biti emitovan 20. marta na švajcarskoj TV stanici RSI, prenosi DW.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.