Papa Franja poslao je u Zagreb vatikansku inspekciju da kontroliše zamršeno poslovanje crkve u Hrvatskoj pod komandom kardinala Josipa Bozanića.
Kritikovali su ga zbog desničarenja. Prigovarali su mu zbog politizacije propovedi.
Zamerali su mu što je blagosiljao pobunjene veterane u zagrebačkoj Savskoj, upuštao se u javne svađe sa ministrima, nije uspevao da nađe zajednički jezik sa papinskim nuncijima i svim silama se trudio da očuva premoć konzervativne struje među hrvatskim biskupima.
Najveći greh kardinala Josipa Bozanića i presudna tačka u kojoj su počele sve njegove nevolje sa Vatikanom, nije vezana uz veru, nego uz mnogo profanije stvari, – novac i nekretnine, piše Slobodna Dalmacija.
Papa Franja poslao je u inspekciju na zagrebački Kaptol penziopnisanog poljskog nadbiskupa Džozefa Mičalika koji treba da utvrdi kako je okončan postupak vezan uz gubitak 380 milijuna kuna – 50 miliona evra u biznisu sa upravljenjem crkvenim zemljištem.
Krivicu za rizična ulaganja, a reč je o dozvoli datoj investitorima da mogu potpisati hipotekarne ugovore na imovini zagrebačke crkve, preuzeo je bivši dekan Zbora sveštenika zaduženih za prihode crkvenog zemljišta, Mijo Gabrić.
Vrstan poznavalac načina rada Svete Stolice, sociolog religije i bivši ambasador u Vatikanu Ivica Maštruko ističe da, pored svog predstavnika apostolskog nuncija u Zagrebu, Crkva na teren vrlo retko šalje specijalne izaslanike. Nakon što poljski nadbiskup dostavi izveštaj, nadležna kongregacija bi trebalo da da uputstva i pitanje zaštitnika zemljišnih prihoda crkve, rekao je Maštruko.
Afera je krajem 2017. i početkom 2018. eksplodirala u javnosti. Kardinal Bozanić je raspustio svih sedam prebendara -zaštitnika prihoda, navodno po nalogu vatikanske Kongregacije za kler. Gabrić na sebe preuzeo svu krivicu zbog nesavesnog upravljanja crkvenim sredstvima i objavio da Bozanić za njegove poteze nije znao.
Određena mu je pokora, presuđen mu je jednomesečni odlazak na duhovne vežbe, a morao se odreći i počasne titule papinog kapelana. Tu je priča stala. Da Gabrić nije preuzeo krivicu, istragu o čitavom slučaju preuzeo bi Vatikan, a tada bi se na direktbom udaru našao i zagrebački kardinal, „komandno“ odgovoran za marifetluke svojih sveštenika.
Prilično je izvesno da bi se, u tom scenariju, lako otvorilo i pitanje njegove smene. No, to nije jedina finansijska afera Kaptola koja je podgrijala Nagađanja o Bozanićevom skorom odlasku, navodno već za Uskrs, povezuju se sa moćnom crkvenom šestorkom koja je u Vatikanskoj banci deponovala 25 miliona kuna. kabinet za štampu kardinala Bozanića tada se pravdao da nije reč o njegovom privatnom novcu, nego o novčanim darovima dobijenima u inostranstvu za potrebe zagrebačke nadbiskupije.
Ipak, ova informacija poslužila Bozanićevim protivnicima u Vatikanu da ugrze njegov ugled u očima papa Franje, zainteresovanog da raščisti višegodišnje mutne poslove Vatikanske banke, prenosi Jutarnji list.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.