Papa Franja doputovao je danas u višednevnu posetu Kazahstanu, gde je na sastanku sa civilnim vlastima i diplomatskim korom u Nur Sultanu ukazao na hitnost kojom je svetu potreban mir i „povratak harmonije“.
Na 38. apostolskom putovanju van Italije, papa je rekao da sećanje na Kazahstan nosi „slavnu istoriju kulture, čovečanstva i patnje“, podsetivši na logore i masovne deportacije koje su se desile „u istoriji zemlje“.
Uprkos tome, „Kazahstanci nisu dozvolili da ostanu zatočenici ovih nepravdi: sećanje na vašu izolovanost dovelo je do duboke zabrinutosti za uključivanje“, kazao je papa.
Poglavar rimokatoličke crkve pozvao je na harmoniju između azijskog i evropskog kontinenta.
Ocenio je da 550 etničkih grupa i više od 80 jezika, uz istorijske, kulturne i verske osobenosti, čine Kazahstan „jedinstvenom multietničkom, multikulturalnom i multireligijskom laboratorijom i otkrivaju njen poseban poziv da bude zemlja susreta“.
Papa Franja je objasnio da je u Kazahstan došao da bi istakao „važnost i hitnost tog aspekta susreta, čemu su religije posebno pozvane da doprinesu“.
Verska sloboda, dodao je, predstavlja najbolji kanal za građanski suživot.
Poslednjih meseci u zemlji je počeo proces demokratizacije, „sa ciljem jačanja nadležnosti parlamenta i lokalnih vlasti i, uopšte, veće raspodele vlasti“, što je zahtevan proces i zahteva istrajnost, „bez okretanja unazad“.
Papa je ocenio da Kazahstan, zbog pozicije geopolitičke raskrsnice, ima „fundamentalnu ulogu u smanjenju broja sukoba“.
Pontifeks je, misleći na globalnu posvećenost miru, pohvalio odricanje Kazahstana od nuklearnog oružja i njegove napore da razvije energetsku i ekološku politiku, usredsređenu na smanjenje zavisnosti od fosilnih goriva i ulaganje u čiste izvore energije.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.