Papa Franja uputio molitve za žrtve tragedije u Seulu

Ostavite komentar


  1. Zato što verske vođe poput pape forsiraju laž o potrebi molitve za mrtve, ljudi i veruju u ovakve glupe i jezive praznike kao što je Noć veštica. U Svetom pismu se ne spominje Noć veštica, praznik koji se slavi 31. oktobra. Međutim, poreklo tog praznika i običaji povezani s njim pokazuju da on nije u skladu s biblijskim učenjima. Poreklo Noći veštica vodi nas do „drevnog paganskog praznika koji su svetkovali Kelti pre više od 2 000 godina“, navodi se u jednoj enciklopediji. „Kelti su verovali da su mrtvi u to doba tumarali zemljom. Tokom Samhaina, mrtvi su mogli posetiti žive“ (The World Book Encyclopedia). Prema jednoj knjizi, neki Kelti su oblačili zastrašujuće kostime da bi duhovi „mislili da su jedni od njih“ i da ih ne bi dirali. Drugi su nudili slatkiše duhovima kako bi ih odobrovoljili. U
    srednjovekovnoj Evropi, katoličko sveštenstvo je prihvatilo paganske običaje, pa je svoje članove obučene u kostime slalo da idu od kuće do kuće i traže male poklone.
    Iako ga mnogi doživljavaju kao bezazlenu zabavu, običaji koji su povezani sa ovim praznikom su u direktnoj suprotnosti sa učenjima Svetog pisma. Noć veštica se zasniva na lažnim učenjima o umrlima i duhovnim bićima, to jest demonima.
    Zapazite u sledećim stihovima kako Bog gleda na ta verovanja:
    „Neka se ne nađe među tobom neko ko bi […] prizivao duhove, ni vidovnjak, ili onaj što za savet pita mrtve“ (Ponovljeni zakoni 18:10-12, Novi srpski prevod).
     Bog ne odobrava kad neko pokušava da komunicira sa mrtvima, pa čak ni kad se samo pretvara da to radi.
    Mrtvi ne znaju ništa“ (Propovednik 9:5).
     Logično -pošto mrtvi nisu svesni ničega, oni ne mogu da komuniciraju sa živima.
    Apostol Pavle je upozorio:
    “Oduprite se] Đavolovim spletkama. Jer se ne borimo protiv krvi i tela, nego protiv […] zlih duhovnih sila“ (Efešanima 6:11, 12).
     Dakle, Hrišćani treba da se suprotstavljaju zlim duhovnim bićima, a ne da se prerušavaju u njih tokom praznika posvećenog njima.
    Ovaj praznik potiče od paganskog, keltskog praznika Samhaina. U jednoj enciklopediji se kaže: „Reč Samhain […] znači kraj leta. Ovaj praznik je označavao početak mračnog, zimskog razdoblja i slavio se oko 1. novembra. U osmom i devetom veku, hrišćanska crkva je na taj dan uspostavila novi praznik, koji je nazvala Svi sveti“ (World Book Encyclopedia). Praznik koji se slavi veče uoči Svih svetih na engleskom se zove Helouvin (Halloween) i potiče od izraza koji znači „noć svih svetih“ (All Hallows’ Eve).

Ostavite komentar


Svet

Naslovna strana

26. decembar 2024.
Galerija

Pretplati se i postani deo Kluba čitalaca Danasa

Klub čitalaca Danasa je zajednica pretplatnika na dnevni list Danas kojima je, pored ekskluzivnog pristupa novinama u PDF formatu veče pre nego što se štampano izdanje nađe na trafikama, dostupna i celokupna arhiva lista onlajn. Članska kartica obezbeđuje i preko 50 popusta naših partnera, kao i pozivnice za naše događaje i akcije.

Milena Minja Bogavac, dramaturškinja

Svojevremeno čitala sam sve dnevne novine u nadi da ću tako biti najobjektivnije informisana. Od 2013. godine do danas čitam isključivo Danas.