Paravojne snage napale grad pod vojnom kontrolom u centralnom Sudanu, otvorile novi front 1foto: Shutterstock/Abd_Almohimen_Sayed

Sudanske paravojne Snage za brzu podršku (RSF) danas su napale grad Singa u centralnom delu zemlje i otvorile tako novi front, dok se zemlja nalazi na ivici opšte gladi.

RSF je počela ofanzivu na provinciju Senar ranije ove nedelje, napala je selo Džebal Moja pre nego što je započela ofanzivu na grad Singa, sedište provincije.

U subotu je grupa saopštila da je zauzela glavni vojni objekat, štab 17. pešadijske divizije u Singi. Lokalni mediji su takođe izvestili da je RSF uspeo da probije odbranu vojske.

Međutim, portparol sudanske vojske general Nabil Abdala, rekao je da je vojska povratila kontrolu nad tim objektom i da su jutros borbe i dalje u toku. Nijedna tvrdnja nije mogla biti nezavisno potvrđena.

Prema Međunarodnoj organizaciji za migracije UN, najmanje 327 porodica moralo je da pobegne iz Džebal Moje i Singe u sigurnija područja. „Situacija je i dalje napeta i nepredvidiva“, navodi se u saopštenju.

Najnovije borbe u Senaru događaju se u vreme kada su sve oči uprte u al-Fašer, veliki grad u prostranom regionu Darfura, koji je RSF mesecima opsedao u pokušaju da ga preuzme od vojske. Al-Fašer je poslednje vojno uporište zvanične vojske u Darfuru.

Sudan je zahvaćen nasiljem od sredine aprila kada su tenzije između zvanične vojske predvođene generalom Abdelom Fatahom Burhanom i paravojnih Snaga za brzu podršku (RSF) pod komandom generala Mohameda Hamdana Dagaloa prerasle u otvorene borbe.

Od tada su se borbe proširile na nekoliko delova zemlje, a glavni grad Kartum i susedni Omdurman su postali urbano bojno polje. Sukob je takođe podstakao etničko nasilje u zapadnoj sudanskoj oblasti Darfur.

Prema poslednjim podacima UN, u Sudanu je zbog borbi raseljeno gotovo 10 miliona ljudi, od toga je 4,3 interno raseljeno unutar Sudana, a 1,2 miliona je pobeglo u susedne zemlje. Agencija UN za izbeglice kaže da se u Sudanu odvija „nezamisliva“ humanitarna kriza.

U sukobu je poginulo između 10 i 15 hiljada ljudi a ranjeno više od 12.000, prema Ujedinjenim nacijama, a aktivisti i lekarske grupe u zemlji kažu da je pravi broj poginulih daleko viši.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari