Paravojne snage preuzele Nacionalnu laboratoriju u Sudanu: SZO upozorava na rizik od "biološke bombe" 1Foto: EPA-EFE/STRINGER

Svetska Zdravstvena organizacija upozorila je na „veliki biološki rizik“ nakon što su sudanski borci zauzeli Nacionalnu laboratoriju za javno zdravlje u glavnom gradu Kartumu.

Pola dana nakon objave novog 72.časovnog primirja bilo je nade da će se otvoriti putevi za beg civila koji očajnički žele da napuste zemlju.

Međutim, i ovo primirje je vrlo brzo prekršeno i nastavljeni su sukobi između sudanske vojske i Snaga za brzu podršku (RSF), paravojne grupe koja se bori protiv vojske za kontrolu nad zemljom, rekli su očevici za CNN.

Dve zaraćene strane su jedna drugu optuživale za kršenje sporazuma.

Broj poginulih u Sudanu od izbijanja nasilja dostigao je 459 smrtnih slučajeva, saopštila je Svetska zdravstvena organizacija dok su povređene 4.072 osobe.

Medicinski izvor u izjavi za CNN kazali su da laboratoriju koja sadrži uzroke bolesti i drugog biološkog materijala preuzele snage RSF.

SZO nije imenovala krivca za opsadu laboratorije ali je navedeno da medicinski tehničari više nemaju pristup objektu.

Nima Saed Abid, predstavnik SZO u Sudanu, opisao je razvoj situacije kao „izuzetno opasan jer imamo izolate poliomijelitisa u laboratoriji, izolate morbila u laboratoriji, izolate kolere u laboratoriji.

„Postoji ogroman biološki rizik povezan sa okupacijom centralne laboratorije javnog zdravlja u Kartumu od strane jedne od zaraćenih strana“, dodao je on.

U izjavi za CNN iz SZO su rekli da obučeni laboratorijski tehničari nemaju više pristup laboratoriji“, te da je u objektu nema ni struje, što znači da nije „moguće pravilno upravljati biološkim materijalima koji se čuvaju u laboratoriji za medicinske potrebe“.

Nestanak struje takođe znači da postoji rizik od kvarenja zaliha kesa krvi, rekao je generalni direktor laboratorije.

Medicinski izvor je za CNN kazao da „opasnost leži u izbijanju bilo kakvog oružanog sukoba u laboratoriji jer će to pretvoriti laboratoriju u biološku bombu“.

Potrebna je hitna i brza međunarodna intervencija da bi se uspostavila struja i obezbedila laboratorija od bilo kakvog oružanog sukoba jer smo suočeni sa stvarnom biološkom opasnošću“, dodao je izvor.

Sve mjanje zaliha u prestonici

„U prodavnicama je potpuno ponestalo hrane“ a nekoliko fabrika hrane u državi je opljačkano, rekao je za CNN očevidac koji je iz bezbednosnih razloga tražio da ostane naoniman.

„Što se tiče vodosnadbevanja vode nemamo već 11. dan u kontinuitetu. Uzimamo je iz obližnjeg bunara. Dakle, morate ići sve do bunara sa buradima“, kazao je.

Stanovnici se takođe suočavaju sa finansijskim poteškoćama jer državni službenici nisu primili plate dok bankomati ne funkcionišu.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari