Patrijarh SPC Porfirije sutra stiže u prvu posetu Crnoj Gori 1Foto: FoNet/Aleksandar Barda

U hramu Hristovog vaskrsenja u Podgorici sutra, 4.septembra, planiran je doček patrijarha SPC Porfirija, kao i pozdravi mitropolitu crnogorsko-primorskom Joanikiju koji će dan kasnije, kao 41. mitropolit, biti ustoličen u Cetinjskom manastiru.

Kako se najavljuje, nakon velike večernje službe u subotu planiran je bogat kulturno umetnički program povodom ustoličenja mitropolita crnogorsko primorskog, ali i dolazak hiljada ljudi iz svih krajeva Crne Gore.

Uoči puta, patrijarh je na Instagramu poručio da SPC treba da ustoliči novog mitropolita, koji je legitimno i legalno izabran.

„Ne samo legalno, nego i kanonski, tradicionalno, dakle stolećima i to na isti način, kao što je stolećima bilo ustoličenje izabranih mitropolita pravoslavnih na Cetinju. Ali, pošto tu očigledno ima mnogo politike i raznih interesa koje ja, iskren da budem, ne razumem, ali, pravo da vam kažem i nezainteresovan sam za te interese. Ne želim da se prljam, da prljam svoj um, da me to opterećuje“, dodao je patrijarh Porfirije.

Mitropolit Joanikije je poručio da je spreman za dijalog i dogovor sa svima u Crnoj Gori i da se zajedništvo postignuto na litijama nastavi. „Nisam spreman da razmenjujemo mržnju, jer na takav način se ona još više umnožava, a jesam za razgovor, dijalog i dogovor sa zaista svima u Crnoj Gori“, poručio je Joanikije, upozoravajući da se činu ustoličenja na Cetinju pogrešno pripisuje „politički karakter“.

Planiranoj crkvenoj ceremoniji u crnogorskoj prestonici Cetinju u nedelju oštro se protive crnogorske nacionalne organizacije, udruženja i gotovo sve opozicione parlamentarne partije zbog čega su tenzije podignute na najviši nivo.

Mitropolija crnogorsko-primorska SPC je prethodno odustala od dovođenja vernika na Cetinje u vreme ustoličenja.

Prisustvo na protestu u nedelju zbog ustoličenja na Cetinju najavio je i predsednik Crne Gore Milo Đukanović kao i poslanici DPS.

U saopštenju DPS-a piše da će ta partija biti uz građane Cetinja i da će “dostojanstveno i civilizovano da brani sve one viševekovne tekovine i teškom mukom stečeno pravo na svoju državu i slobodu”. Ističu da je država Crna Gora „intenzivno u poslednjih nekoliko godina, „na udaru najogavnije političko-medijske kampanje koja se vodi iz Srbije“, a čiji autori, kažu, imaju samo jedan naum – „da našu državu i građane potčine sebi i svojim megalomanskim retrogradnim ideološkim ciljevima koje personifikuje krilatica ‘srpski svet’”.

Kako navode, godinama se izgovaraju reči „mržnje i šovinističke provokacije“ poput onih da “Crnogorke i Crnogorci ne postoje”, “da su izmišljena nacija”, “šaka jada” – čiji su promoteri bili i čelnici SPC. Dodaju da zbog toga ne čudi stav građanki i građana Cetinja “koji ne žele da se u njihovom gradu odigra konačni čin poniženja Crne Gore ”. Predsedništvo DPS, ipak, kako navode, duboko veruje da će građani tog dana na Cetinju mirno, na civilizovan način iskazati svoj protest.

Sa druge strane, premijer Zdravko Krivokapić kazao je da neće prisustvovati ustoličenju mitropolita Joanikija navodeći da je moguća zabrana protesta „krajnja mera ukoliko rizici budu predstavljali opasnost po građane“.

Premijer je objavom na Tviteru poručio DPS-u i Đukanoviću da „demagoškim saopštenjima stvaraju tenzije i pokušavaju odgovornost za incidente da prebace na Vladu“. Poručio je da će Vlada uraditi sve da ne dođe do incidenata, ali da „neće biti odgovorna ako do toga dođe“, već da je odgovornost propisana Krivičnim zakonikom Crne Gore i da su odgovorni organizatori, “odnosno izazivači protesta”.

Saopštenje dolazi i nakon što je MUP objavio da postoje operativna saznanja o ekstremima s obe strane koji pripremaju radikalizaciju, ali i poruka iz Evropskog parlamenta da su pozivi Đukanovića i drugih parlamentarnih partija neodgovorni. Na saopštenje DPS reagovali su iz Demokratske Crne Gore optužujući DPS da su “inspiratori i organizatori planiranog nasilja 5. septembra na Cetinju” .

Autorskom tekstom oglasila se i Viola fon Kramon, evropska poslanica koja je poručila da Crna Gora zaslužuje mir i dugo očekivanu stabilnost, ocenujući „da nesigurnu atmosferu ne bi trebalo dodatno zagrevati neodgovornim pozivom Đukanovića i drugih parlamentarnih partija na proteste na Cetinju“.

Podsticanje etničkih i verskih podela i netolerancije opasno je za sigurnost i dobrobit svih građana, poručila je i portparolka Evropske komisije Ana Pisonero Hernandez, povodom predstojećih događanja na Cetinju.

U Briselu ističu da je “širok međustranački politički dijalog, s ciljem prevazilaženja podela, ključan za očuvanje stabilnosti u zemlji i napredak na putu ka EU”. Naglašava se da su sloboda veroispovesti, tolerancija i poštovanje temeljnih prava osnovne vrednosti EU.

Prijaviti skup i doprineti miru
Uoči javnih skupova koji se očekuju sutra u Podgorici i nedelju na Cetinju povodom ustoličenja mitropolita crnogorsko primorskog Joanikija, Akcija za ljudska prava i Institut alternativa pozivaju sve društvene, političke i verske organizacije i građane na mir, poštovanje različitih verskih i političkih uverenja i ljudskih prava.

Oni su apelovali na organizatore da prijave skup i tako doprinesu njegovoj bezbednosti. Upozorili su da „radikalizacija javnog govora proizvodi povećane tenzije u društvu koje lako mogu da prouzrokuju nasilje i incidente sa nesagledivim posledicama”, navodi se u saopštenju. Ukazuju da je prijavljen jedino javni skup 4. septembra ispred hrama SPC u Podgorici.

UN zabrinute

Zabrinutost zbog rastućih tenzija i retorike podela uoči ustoličenja mitropolita, iskazao je i rezidentni koordinator UN u Crnoj Gori Piter Lundberg.“ Pozivamo sve, posebno one na pozicijama autoriteta i uticaja, da svojim primerom daju direktan doprinos smirivanju tenzija i izgradnji poverenja“, napisao je Piter Lundberg na Tviteru.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari