Peking se neće povinovati presudi 1Foto: www.wikipedia.org

Stalni arbitražni sud (PCA) u Hagu presudiće sutra u sporu Filipina protiv Narodne Republike Kine povodom teritorijalnih prava potonje u Južnom kineskom moru.

Peking ponavlja, otkad je 2013. proces otvoren jednostranom odlukom Filipina, da ne priznaje arbitražno veće, da se neće povinovati presudi, da će štititi svoj teritorijalni integritet i suverenitet, kao i mir i bezbednost u regionu.

Temperatura na uvek toplom tropskom moru dodatno je porasla jer su kineske oružane snage počele u području najveće manevre sa bojevom municijom. Sjedinjene Američke Države, nekadašnji kolonijalni vladar Filipina, a glavni saveznik danas, rasporedile su dve jurišne grupe nosača aviona, najveća demonstracija moći u poslednjih 20 godina. Učesnice u sporu i SAD pomno prate situaciju, koja, bez obzira na odluku PCA, može da bude potencijalno opasna.

Proces u Hagu se tiče složenog pitanja Južnog kineskog mora. Vodi se na osnovu još komplikovanije Konvencije Ujedinjenih nacija o pravu mora (UNCLOS) usvojene 1982. godine.

Filipini tvrde da demarkaciona linija koja decenijama određuje teritorijalne dosege NR Kine u Južnom kineskom moru nije valjana jer krši sporazume iz UNCLOS u pogledu ekskluzivnih ekonomskih zona (200 nautičkih milja od obale pojedine države) i teritorijalnih voda (12 nautičkih milja od obale). Navode i da ostrva u tom moru ne pružaju održivi ljudski život, pa ne mogu imati vlastito teritorijalno dno kako je definisano u UNCLOS. Dno je, pak, deo teritorijalnih voda.

Kina odbija da učestvuje u arbitraži, navodeći, pored ostalog, da je sa Filipina utvrđeno da se bilateralni pregovori koriste za rešavanje graničnih sporova. Optužuju Filipine da tako ne poštuje i Deklaraciju o ponašanju strana u Južnom kineskom moru (DOC) između članica Udruženja zemalja Jugoistočne Azije (ASEAN) i NR Kine. Takođe, da Filipini krše pravo države potpisnice UNLOC da svojom voljom izabere sredstva za rešavanje sporova.

Kina takođe ukazuje da filipinska tužba nije predmet arbitraže jer je u krajnjoj liniji pitanje suvereniteta, a ne prava na eksploataciju resursa. Pitanja suvereniteta su isključena iz nadležnosti UNCLOC.

Kina je u deklaraciji o ratifikaciji UNSLOC 1996. reafirmisala suverenitet nad svim svojim arhipelazima i ostrvima, uključujući i ona za koja Filipini traže arbitražu. Više od toga, NR Kina je 2006. iskoristila pravo da bilo koje pitanje suvereniteta i pomorske demarkacije izuzme od nadležnosti mehanizma UNCLOS o rešavanju sporova. Više od 30 država u svetu je tako postupilo, među njima ostale četiri stalne članice Saveta bezbednosti UN.

Prema viđenju u Pekingu, pitanje Južnog kineskog mora ima dva nivoa. Prvi i suštinski su teritorijalni sporovi oko kineskih Nanša ostrva (Spratli) koja su od 1970-ih neke susedne zemlje „ilegalno okupirale“.

Pre 1970-ih, u međunarodnoj zajednici je uveliko bilo priznato da ostrva u tom moru istorijski pripadaju Kini, što tvrde u Pekingu, nikada nijedna zemlja nije ni dovodila u pitanje. No, zatim su otkrivene rezerve zemnog gasa, pa su neke zemlje okupirale Nanša ostrva i hridi. Vijetnam kontroliše 26 ostrva, Filipini osam, a NR Kina devet. Manji broj je u posedu Malezije, Tajvana i Bruneja. Potom je usvojena UNCLOS sa kategorijama ekonomske zone i ekskluzivne teritorijalne vode.

Drugi nivo su, po NR Kini, političke i vojne intervencije „nekih spoljnih zemalja, što je dovelo do povećanja zategnutosti u regionu“. Kineski mediji uveliko pišu o aktivnostima ratne mornarice SAD. Najčešće se to dovodi to u vezu sa politikom preorijentacije administracije predsednika Baraka Obame na Azijsko-pacifički region, te uspostavljanje „pilona“ SAD. Takva se politika često u kineskim medijima doživljava kao pokušaj „obuzdavanja“ vrtoglavog rasta NR Kine, poput onog Vašingtona tokom Hladnog rata prema Sovjetskom Savezu.

Upućeni ne misle da je verovatna jasna presuda arbitraže u procesu pred PCA. Taj i drugi sporovi u Južnom kineskom moru neće biti skoro rešeni i tempirana bomba će nastaviti da otkucava. No, vlade umešane u teritorijalne nesuglasice moraće da rade na rešavanju prihvatljivom za sve strane. Za to su potrebne hladne glave.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari