Sjedinjene Američke Države (SAD) dozvoljavaju nuklearnu razmenu ako je to potrebno, ali zemlja mora da zadrži deo svog arsenala kako bi dodatno odvratila protivnike, rekao je kontraadmiral Tomas Bjukanen, portparol Pentagonove strateške komande (STRATCOM), pišu RIA Novosti.
„Kada govorimo o nenuklearnom i nuklearnom oružju, onda, naravno, ne bismo želeli razmenu, zar ne? Mislim da će se svi složiti da ako moramo da obavimo razmenu, onda želimo da to uradimo pod uslovima koji su najprihvatljiviji za SAD“, rekao je on, govoreći u Centru za strateške i međunarodne studije u Vašingtonu, komentarišući moguću upotrebu nuklearnog oružja.
Istovremeno, naglasio je da se SAD protive upotrebi nuklearnog oružja i „ne bi želele da budu u okruženju koje bi usledilo nakon nuklearne razmene“.
Prema njegovim rečima, najprihvatljiviji su uslovi oni pod kojima SAD „nastavljaju da vode u svetu“, što znači održavanje rezerve strateškog oružja.
„Moramo imati rezervne kapacitete. Nećete potrošiti sve svoje resurse za pobedu, zar ne? Jer tada nećete imati šta da odvratite“, dodao je portparol STRATCOM-a.
U tom smislu, Bjukanen je pozvao na stalni dijalog sa Rusijom, Kinom i Severnom Korejom kako bi se sprečio nuklearni sukob.
Ruski predsednik Vladimir Putin odobrio je 19. novembra ažuriranu nuklearnu doktrinu, prema kojoj Moskva može da koristi nuklearno oružje ako Rusiju napadnu bespilotne letelice i nenuklearne krstareće rakete ili postoji opasnost od gubitka dela teritorije zemlje.
U dokumentu se takođe navodi da će se agresija na zemlju ili njene saveznike od strane bilo koje nenuklearne države uz učešće ili podršku nuklearne države smatrati njihovim zajedničkim napadom na Rusiju.
Istovremeno, doktrina naglašava da je upotreba nuklearnog oružja ekstremna mera za osiguranje bezbednosti zemlje.
Ruski ministar spoljnih poslova Sergej Lavrov izrazio je nadu da će se zapadne zemlje upoznati sa ažuriranom nuklearnom doktrinom Rusije.
Takođe je napomenuo da se Moskva „snažno zalaže za to da učini sve da spreči nuklearni rat“.
Nakon toga, Savet za nacionalnu bezbednost SAD je rekao da ne vide potrebu da promene svoju politiku nuklearnog odvraćanja.
Prema Međunarodnom institutu za istraživanje mira u Stokholmu, od januara 2023. godine, Rusija je imala 4,5 hiljada nuklearnih bojevih glava, a Sjedinjene Države 3,7 hiljada, prenosi Moskovski tajms (The Moscow Times).
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.