Pentagon: Veće stope obolevanja vojnih pilota SAD od raka, ali i zemaljskih posada 1Foto: EPA-EFE/ ERIK S. LESSER

Studija Pentagona otkrila je visoku stopu obolevanja od raka među vojnim pilotima SAD i po prvi put pokazala da se obolevaju i zemaljske posade koje gorivom snabdevaju letellice, održavaju ih i pomažu poletanje.

Penzionisani vojni avijatičari su godinama podizali uzbunu zbog broja pripadnika letačke i zemaljske posade za koje su znali da imaju rak. Rečeno im je da su ranije vojne studije otkrile da nisu izloženi većem riziku od opšte populacije SAD.

U jednogodišnjoj studiji o skoro 900.000 pripadnika službe koji su leteli ili radili na vojnim avionima između 1992. i 2017. godine, Pentagon je otkrio da članovi posade imaju 87 odsto veću stopu obolevanja od melanoma i 39 odsto veću stopu obolevanja od raka štitaste žlezde, dok su muškarci imali 16 odsto veću stopu obolevanja od raka prostate, a žena 16 odsto veću stopu raka dojke. Sve u svemu, avionske posade su imale 24 odsto veću stopu obolevanja od raka svih vrsta.

Studija je pokazala da su zemaljske posade imale 19 odsto veću stopu obolevanja od raka mozga i nervnog sistema, 15 odsto veću stopu raka štitne žlezde i devet odsto veću stopu raka bubrega ili bubrega, dok su žene imale sedam odsto veću stopu raka dojke. Ukupna stopa karcinoma svih vrsta kod zemaljske posade bila je tri odsto veća.

Stidija je donela i neke dobre vesti: i zemaljske i letačke posade imale su daleko niže stope raka pluća, a vazduhoplovne posade su takođe imale niže stope raka bešike i debelog creva.

Pentagon je saopštio da je nova studija jedna od najvećih i najsveobuhvatnijih do sada, ali je upozorio da će stvarni broj slučajeva raka verovatno biti još veći zbog praznina u podacima, za koje je rekao da će raditi da ih otkloni.

Studiju je zahtevao Kongres u zakonu o odbrani iz 2021. Sada, pošto su utvrđene veće stope, Pentagon mora da sprovede još veći pregled da bi pokušao da shvati zašto se posade razbole.

Izolovanje potencijalnih uzroka je teško, a Pentagon je pažljivo primetio da ova studija „ne implicira da vojna služba u letačkoj ili zemaljskoj posadi izaziva rak, jer postoji više potencijalnih zbunjujućih faktora koji se ne mogu kontrolisati“, kao što su porodična istorija, pušenje ili upotreba alkohola.

Letačke posade su dugo tražile od Pentagona da pažljivo pogleda neke od faktora životne sredine kojima su izloženi, kao što su mlazno gorivo i rastvarači koji se koriste za čišćenje i održavanje delova motora, senzora i njihovih izvora energije u nosnim konusima aviona, i masivnih radarski sistemi na palubama brodova na koje sleću.

Kada bi se mornarički kapetan Džim Simen vratio kući sa nosača aviona, njegova oprema bi zaudarala na gorivo za avione, rekla je njegova udovica Beti Siman. Taj pilot aviona „A-6 Intruder“ umro je 2018. u 61. godini od raka pluća. Beti Siman još ima njegovu opremu i kaže da ona i dalje miriše na gorivo.

Studija je otkrila da kada je članovima posade dijagnostikovan rak, veća je verovatnoća da će preživeti nego pripadnici opšte populacije, što je posledica toga što im je dijagnostikovan ranije zbog redovnih obaveznih medicinskih pregleda i veća je verovatnoća da će biti boljeg zdravlja zbog zahteva za fizičkom pripremljenošću.

Da bi popravio istraživanje, Pentagon će povući podatke iz raznih drugih registara i pokušati da utvrdi uzroke obolevanja.

Predlog zakona iz 2021. zahteva od Ministarstva odbrane ne samo da identifikuje „kancerogene toksikante ili opasne materijale povezane sa vojnim letovima“, već i da odredi tip aviona i lokacije na kojima su služile dijagnostikovane posade.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari